Jak se žije pracovním jezdcům – Nicola Smutná (Německo)

Se začátkem posledního měsíce roku startujeme miniseriál přinášející zajímavé srovnání podmínek pracovních jezdců v zahraničí. Jak vypadá jejich pracovní den, kolik mají na starosti koní, a zda se jim nestýská po domově, na to odpoví následující řádky.

Seriál začínáme u našich západních sousedů v Německu, kde ve stáji Waldemara Hicksta v Kolíně nad Rýnem působí sympatická brunetka s podmanivým úsměvem Nicola Smutná.


Rodačka z Karlových Varů vystudovala Střední školu dostihového sportu a jezdectví a v Čechách působila celkem u tří trenérů. Prvním trenérem, pro kterého pracovala, ještě jako jezdec-žák, byl Tomáš Šatra. „Jeho tréninkové metody jsou asi nejpodobnější těm, které fungují v Německu. Koně absolvují každý den stejnou práci, nehrozí tedy, že by měl některý z koní nebo jezdců zamotanou hlavu.“ Pražskou stáj Tomáše Šatry posléze vyměnila za benešovský Černý les a Tomáše Hurta. Na toto angažmá vzpomíná jenom v dobrém: „Byla tam skvělá parta a velká pohoda.“ Prozatím poslední českou stájí byla pro Nicolu stáj Rabbit Trhový Štěpánov, kde své svěřence připravuje Allan Petrlík. „Pana Petrlíka si moc vážím jako trenéra i člověka. Tolik věcí, co jsem se naučila u něj za jeden rok, jsem se nenaučila nikde jinde. Kdybych se měla vrátit, tak asi k němu,“ konstatuje na adresu svého posledního působiště Nicola, která prozrazuje, jak se jí jako pracovnímu jezdci v Německu žije..


Jak vypadá váš klasický pracovní den?
Ráno chodíme do stáje ve čtyři hodiny. Vymístujeme pět koní a v půl šesté je sraz u tabule. Asistent trenéra rozdělí koně a následuje půlhodinová pauza na kávu a svačinku. V 6:00 sedláme první lot, za den jich odjezdíme šest a do 12 hodin máme hotovo. Odpolední směna začíná o půl páté a je do šesti. Vymístujeme deset koní, nakrmíme a můžeme jít domů.


Kolik koní máte na starosti a jaký máte výdělek?
Starám se o pět koní. Trenér nám je nestřídá, když vidí, že kůň i jezdec jsou spokojení. Můj čistý měsíční výdělek je 1400 EUR.


Kolik dáte přibližně za bydlení a jídlo?
Bydlení je v Německu docela drahé. Mě osobně stojí měsíčně 350 EUR. Za jídlo dávám průměrně kolem 300 EUR.


Co na práci v zahraniční oceňujete nejvíce?
Určitě způsob tréninku, který tu je. Koně musí jít každý den galup, žádné hoplání, žádné mazlení. Ve stáji máme 130 rovinových koní a v takto velké stáji si ani nestačíte nějakého koně pořádně oblíbit. Z legrace tomu říkáme fabrika na koně – vychováš a prodáš.


Pracují ve stáji kromě vás ještě nějací cizinci?
U nás ve stáji se sešla snad celá Evropa. Jsou tu Češi, Slováci, Poláci, Rusové, Maďaři, Francouzi i Italové. Převládají ale domácí, Němci.


Setkáváte se s ostatními Čechy na různých akcích, nebo chodíte s místními? 
Raději bych chodila na akce s Němci a pilovala jazyk. Němci ale moc akční nejsou, takže chodím s našima.


Čím se bavíte ve volném čase? 
Volný čas trávím na Bookmakeru, kde sleduji zahraniční dostihy. Občas zajdeme s kolegy do města na disko, ale většinu času buď prospím, nebo jsem na internetu.


Chcete se vrátit domů, do Čech? 
Je to takové půl na půl. Vrátila bych se hned kvůli rodině, která mi dost schází, ale na druhou stranu mám tady hodně příležitostí podívat se do ciziny (Dubaj, Honkong, Amerika) a také šanci vydělat si nějaké peníze do budoucna.