R Holčák: Trio v kvalifikaci? Nechtěli jsme čekat...

Napilno mají před první pardubickou kvalifikací ve Velkých  Karlovicích. Radek Holčák totiž do hlavního pardubického dostihu posílá hned tři koně, což je úkaz, na jaké jsme si v minulosti zvykli spíše v podání Josefa Váni. Trio zkušených harcovníků v sestavě Hegnus, Bugsie Malone a  Direct Lagrange se v Ceně Města Pardubic pokusí splnit napoprvé kvalifikační  požadavky. Pokud uspějí, počítá s nimi všemi Holčák i pro účast ve vrcholné události letošní sezóny.

„Nechtěl jsem čekat na další termíny,“ vysvětluje účast tria hned při první kvalifikační možnosti. „Věříme, že po minulých dostizích bude dráha v Pardubicích ještě pružná, navíc v těchto dnech při bouřkách a přeháňkách přišly jistě i v Pardubicích další deště a starší koně měkčí podklad v dostizích potřebují. Pokud přijdou nějaká letní sucha a vedra,  určitě to nebudou podmínky, v kterých bych s koňmi chtěl běhat kvalifikace. Náš plán je momentálně takové, že v brutálně teplých letních dnech bychom dostihy běhat nechtěli. Samozřejmě, pokud by se zdálo, že podmínky budou příznivé, mohou se koně profouknout i v dalších dostizích. Trápit se ve velkém vedru si ale nezaslouží.“

Radek Holčák má jasno o tom, že by všichni tři Velkou pardubickou měli zkusit. „Hegnus o svých kvalitách už přesvědčil, letos sice má zase o rok víc, ale jsem přesvědčený, že do Velké pardubické může jít i letos. Otázkou u něj je samozřejmě zdraví, má už leccos za sebou.  Bugsie Malone  je vytrvalý, a pro takového koně v Meranu v podstatě nejsou dostihy, Gran Premio měří pět kilometrů, ale jinak je tam všechno kratší, takže je Velká pro něj přirozeným cílem. No a Direct Lagrange si krosy vyzkoušel, loučil se s minulou sezónou třetím místem v Ceně Vltavy a nyní u něj doufáme, že přijde další pokrok…“ uvažuje trenér na konto vyhlídek svých svěřenců ve směru k podzimnímu pardubickému vrcholu.

„Jejich start v sobotu i obsazení jezdců vychází z okolností,  další budeme řešit podle výsledků i formy,“ říká k jezdeckému obsazení svých svěřenců. „Určitě by mělo platit, že na nejlepšího koně se dostane nejlepší jezdec. Ale sezóna je pořád ještě vlastně na začátku, letos je všechno takové hektičtější, takže více budeme řešit až v příštích týdnech,“ říká Radek Holčák.

S rozjezdem sezóny, který vyvrcholil nedělní Velkou jarní cenou v Praze, ale může být spokojený. „Oba koně z Karlovic startovali ve Velké jarní vlastně z voleje proti koním, kteří už měli jeden dva starty a dostali se do optimální formy. Z toho pohledu jsem hodně spokojený s tím, co oba předvedli. Troop Commander se po startu dostal do sevření  a dost tam ztratil, ale předvedl moc hezký závěr. A se Zoheyrem  jsme moc spokojení, čtvrté místo získal svou třídou, a my s ním teď můžeme dál pracovat směrem k derby, zdá se, že jsme na dobré cestě,“ pochvaluje si Radek Holčák