Enable poražena, francouzské klasiky na ostrovy (+ videa)

Velké události se v dostihovém světě dnes konaly ve Francii i v Británii. Nejvýraznější kůň posledních let ve světovém turfu, Enable, byla poražena při prvním startu letošního roku. V Eclipse Stakes v Sandownu se dnes pod vedením Frankieho Dettoriho musela sklonit před vynikajícím výkonem   Ghaiyyatha. Godolphinský reprezentant pod vedením Williama Buicka provedl podobný výkon jako při vítězství v Coronation Cupu minulý měsíc, od startu se v sedmičlenném poli chopil tempa a až do cíle před sebe nikoho nepustil. Svěřenec Charlieho Applebyho po loňském triumfu ve Velké ceně v Baden Badenu letos zařadil nejvyšší stupeň a je momentálně zřejmě nejlepším koněm v Evropě.

Enable v prvním startu od loňské porážky v Ceně Vítězného oblouku předvedla obvyklý srdnatý výkon a v závěru udolala irského hosta Japan, na jistého vítěze ale dnes nikdo ze soupeřů  neměl.  Coral Eclipse Stakes se staly potřetí kořistí Williama Buicka.  Enable se v příštím startu má představit v Ascotu při tamních King George, kde by se mohla znovu potkat s dnešním vítězem, ale také s hrdinou Ascot Gold Cupu Stravivariem.

Trenér Enable John Gosden ovšem dnes nemusí být jen zklamaný, nečekaným triumfem pro něj totiž skončilo francouzské derby v Chantilly. Prix du Jockey Club se koná v posledních letech na trati 2100 metrů a ty se ukázaly jako vítězná distance pro Mishriffa, kterého Gosden ve Francii svěřil k ježdění Ioritzi Mendizabalovi. Ten za sebou nechal druhého z francouzské Velké jarní The Summit o délku a tři čtvrtě, favorizovaný Victor Ludorum se musel spokojit s třetím místem. Prix de Diane, obdoba oaks, se konala v Chantilly o necelou hodinu po derby a přinesla první klasický triumf v tomto dostihu synovi Aidana O´Briena Donnachovi. Ten a výborný žokej JP Baudot dnes slavili po vyrovnaném doběhu zásluhou Fancy Blue. Druhá zůstala favorizovaní vítězka z Royal Ascotu Alpine Rose, třetí místo jistil Donnachův otec Aiidan a jeho Peaceful a čtvrtá dokončila nejlepší z domácích klisen Raabibah, první čtyři od sebe přitom  nedělilo více nže půl délky…