Goodwood: Britové v sobotu poprvé před diváky, Stradivarius do historie?

Letní mítink na dráze v britském Goodwoodu se nazývá Glorious, a v letošním roce se tento název zdá být na místě více než kdy jindy. Velké dostihy, kterými goodwoodské dostihy vrcholí, se v letošním roce mohou chlubit skutečně mimořádnou kvalitou, ovšem největší událost pro Glorious Goodwood má přijít v sobotu. Poprvé od červnového znovuzahájení dostihů se totiž v sobotu mohou na britské dostihy dostavit i diváci.

V rámci prvního testu sportovních událostí před návštěvníky by se v Goodwoodu v sobotu mělo objevit na 4000 majitelů zdejších členských legitimací a jejich hostů, a pokud vše proběhne bez problémů, měla by právě jejich přítomnost znamenat pro ostrovní turf začátek „nové etapy“. Současně Britové vyzkouší přítomnost diváků také mistrovství světa ve snookeru a na zápasu elitní skupiny v kriketu.

Lahůdkou prvního dne festivalu dostihů v Goodwoodu by mohlo být vystoupení velkého sólisty nedávného Ascot Gold Cupu. Stradivarius, jehož nasedlá John Gisden Frankiemu Dettroimu, může tři dny po triumfu Enable v Ascotu přinést tomuto tandemu další historický zápis. Pokud totiž Stradivarius uspěje v souboji s letošním hrdinou Irish Derby Santiagem, získá historický čtvrtý Goodwood Cup v řadě. Podle Gosdena čeká jeho svěřence nejtěžší goodwoodský úkol jeho dosavadní kariéry, styl triumfu z Ascotu ale naznačuje, že Stradivarius má velkou formu. Dvakrát mladší soupeř ale v dostihu ponese o patnáct liber méně, a to může být velká výhoda…

Ve středu se Goodwood může těšit na skvěle obeslané mílové Sessex Stakes, v nichž změří síly první dva koně letošních britských i irských Guineas. Neporažený irský zázrak Siskin se představí poprvé mimo Irskou republiku a je předběžným favoritem v souboji se svých britským protějškem Kamekem, jenž mezitím neuspěl v Epsom Derby. Druhá místa v obou „jarních“ si zapsali svěřenci Aidana O´Briena Wichita a Vatican City, do Goodwoodu ale pojedou jistě s cílem vystoupit ze stínu, v němž nebude chtít zůstat ani jejich o rok starší stájový druh Cirrcus Maximus, naposled vítězný v Royal Ascotu.

Parádní program v Goodwoodu dotváří čtvrteční Nassau Stakes s japonskou klisnou Deirdre, která bude obhajovat loňský triumf, a páteční King George Stakes, Mezi sprintery by mohl hrdina z Royal Ascotu Battaash vyhrát pro trenéra Charlese Hillse tento dostih počtvrté v řadě a i to by byl rekordní počin. Počet diváků na mítinku, který se loni přehoupl přes 100 tisíc, se letos nepochybně tomuto číslu nepřiblíží, ale v osmi sektorech umístěné čtyři tisíce prvních návštěvníků jsou pro ně obrovským krokem vpřed…