Pražská sobota: Velké ceny favoritům, řečtí hosté neuspěli

Mizerné počasí  v Praze v sobotu vytvořilo rámec velmi solidnímu dostihovému programu, v jehož rámci potvrdily své postavení očekávané největší hvězdy programu. Ve Velké ceně Prahy  obhájil loňský triumf Torque Power suverénním stylem, a první letošní úspěch si s jistotou zapsal také loňský hrdina slovenské Trojkoruny Arcturus ve Velké ceně českého turfu. Vydařené odpoledne si užil žokej Jan Verner, který se zásluhou sobotních úspěchů v tuzemském šampionátu dotáhl na vedoucího Tomáše Lukáška. Neúspěšnou premiéru v Česku si odbyli reprezentanti řecké stáje Elia Constructions SA. 

První ze čtveřice elitních dostihů pražského programu, Cena Leram a Lokotrans Agro, svedla na start sprintery a na 1100 metrů dlouhé trati nečekaně kralovala čtyřletá klisna Chop Chop, již nachystal Artur Resulov a jeho asistent ji nasedlal právě Janu Vernerovi.  V doběhu outsiderů na hluboké dráze s jistotou udolali druhou Arielu a třetí Borouyine, až další místa si zapsali  favorité a řecký host Jarik si zapsal předposlední pozici. „Cítil jsem v Karlových Varech v klisně rezervy, a dnes se to projevilo,“ pochvaloval si Jan Verner. „Po třetí kategorii ukázala, že je rychlá i v téhle společnosti,  určitě může patřit ke sprinterské elitě,“ dodal na konto nečekaného úspěchu.

Mezi dvouletými při Gerschově memoriál K+K Metal  předvedl velké sólo v cílové rovině hostující Václav Janáček.  Španělský šampion v sedle Vert Liberte stáje Pegas v rovině neměl  důstojného soupeře a zrodilo se tak snadné pětidélkové vítězství před Rabbit Red Jazz. Favorizovaný Kmotr s podezřením na zdravotní indispozici dokončil předposlední. „Vert Liberte je zatím takové velké děcko, ale je cítit, že tam kvalita je,“ pochvaloval si Janáček, který se musel před zítřejším Jockey Cupem vrátit zpět do Španělska. „Chtěl jsem s ním jít v rovině vnější stopou, kde to bylo míň rozbité, ale  nakonec jsme se dostali k bariéře. Měl jsem moc dobrý pocit z toho, že pokračoval v úsilí i když se dostal na špici, určitě z něj může být zajímavý kůň,“ doplnil.

Dva největší dostihy pak už dopadly v souladu s očekáváním - Velká cena Prahy MERIDIAN TEAM A LOKOTRANS SUBOTICA na mílové trati měla favorita v Torque Powerovi, do jehož sedla angažoval Arslangirej Šavujev  zkušeného Jaroslava Línka  a ten splnil očekávání, když s favoritem vyhrál o tři a tři čtvrtě délky před velmi dobře si vedoucí Achird,  třetí místo patřilo Rabbit Havana, v jejímž sedle nahradil absentujícího Christopha Soumillona Jan Verner. Řecký tandem  v tomto dostihu uzavřel výsledkovou listinu. Bělouš Torque Power vstoupil mezi dostihové milionáře a žokej Línek si pochvaloval. „V Česku možná můje největší úspěch, vyhrál jsem tu zatím Svatováclavskou cenu, Cena Prahy je ale určitě velký dostih. Pan Šavujev měl koně velmi dobře nachystaného, zabral, když jsme potřeboval a v rovině  jsme kontrolovali situaci…“

Závěrečná Velká cena českého turfu CHARVÁT GROUP A LOKOTRANS SLOVAKIA na 2400 metrů přinesla podobně jistý úspěch Arcturuse, jehož Jan Verner v pravou chvíli posunul do čela a tříletý Rusel  se k němu přes výhodu tří kilogramů nedokázal přiblížil blíž než na tři a půl délky, třetí skončil v generálce na francouzský start v Longchamp Cacophonous. Arcturus, který zaznamenal první letošní vítězství, se velmi dobře srovnal s měkkým povrchem a  při třetím startu na pražské dráze se i na ní dokázal vítězně prosadit. V podmínkách, v nichž třeba v nedalekých Drážďanech byl po dvou dostizích tamní dostihový mítink zrušen,  se Praha nakonec dočkala solidní a kvalitní podívané...