Luka: Úspěch z Varšavy mě moc těší

Nejlepší český kůň Nagano Gold zaznamenal ve Varšavě „povinný“ triumf a  svou skvělou kariéru jako první český zástupce v historii vyzdobil triumfem ve Velké varšavské.  Svěřenec Václava Luky pod vedením Vincenta Cheminauda potvrdil své kvality a do jihočeských Bošovic se vrátil s úspěchem, který se v našich reáliích poměrně těžko zařazuje…

„Určitě mi spadl ze srdce veliký kámen,“ komentuje úspěšně počínání svého svěřence trenér Václav Luka, který sledoval počínání české výpravy na dálku v televizním přenosu. „Byli jsme v podobné situaci, jako když do Prahy před několika lety přiletěl Gordon Lord Byron, přivezli jsme do Polska koně, jaký tam dlouho nestartoval. Naštěstí to v tomto případě vyšlo, Nagano své pověsti dostál, i když se na něj domácí hodně chystali.“

Žádná procházka Nagano Golda ale ve Služewci nečekala a o vítězství musel v cílové rovině bojovat.  „Myslím ale, že v posledních metrech ukázal Nagano svou převahu. Navíc domácí vítěz St Leger měl aktuální formu a výhodu čtyř kilogramů, což je v této fázi sezóny veliký rozdíl. Ostatní koně zaostali celkem daleko, tenhle se v rovině s Naganem chytil a chvíli se ho držel, ale nakonec to i tak bylo přesvědčivé a já myslím že můžeme být s výkonem spokojení,“ míní Luka.

A jak v kariéře své i svého svěřence včerejší triumf hodnotí? „Vážím si ho moc. Je to něco, co žádný český kůň v minulosti nedokázal. Některé hlasy z Polska nám  fandily, jiné nás zatracovaly, ale  naší přítomností ten dostih žil a já myslím, že jsme si  to mohli krásně užít. Samozřejmě mě trochu mrzí, že se to celé muselo obejít bez diváků, ale taková prostě je dnešní době.  Pokud jde o hodnotu výkonu koně, tam samozřejmě nejde toto vítězství srovnat s úspěšnými starty v dostizích na západě, to je přece jenom jiná úroveň,“ doplňuje.

Velkou otázkou před startem Velké bylo, jak se Nagano Gold sžije s Vicnentem Cheminaudem,  který jej dosud nejezdil.  Jezdci v minulých startech s výjimkou Christopha Soumillona totiž s Nagano Goldem těžko hledali společnou řeč. „Když jsem sledoval zkušební cval, měl jsem z toho velký strach,“ přiznává Luka. „Ale jakmile odskočili do dostihu, bylo to bez problémů a Vincent to odjezdil moc dobře,“ pochvaluje si.

Jestli byl polský start pro Nagano Golda loučením s rokem 2020, to se ukáže  v příštích dnech. „Můžeme startovat za dva týdny v Paříži nebo v Miláně, to jsou vlastně poslední dostihy, které letos přicházejí v úvahu. Já starty po dvou týdnech nemám rád, ten interval mi nepřipadá optimální. Budeme se o tom ještě bavit, a samozřejmě bude hlavně záležet na to, jak se Nagano cítí.  Rozhodnout bychom se měli někdy koncem tohoto týdne,“ říká Václav Luka.