Kabelková: Wellunca v Maďarsku mohla získat více

  Čtvrté místo z maďarského St Leger přivezla hrdinka dostihu klisen na poháru žokejů Wellunca (na snímku z EJC). Její trenérka Hana Kabelková ale s výsledkem, a především průběhem dostihu v Kincsem Parku příliš spokojená nebyla. Tříletá reprezentantka domácího chovu totiž mohla v Maďarsku zřejmě dopadnout lépe…

„Určitě to nebyl dostih, který by nám vyhovoval,“ hodnotí Hana Kabelková. „Největší problém byl ten, že na startu se sešla řada kloní, kteří tam výkonnostně neměli co dělat. Wellunca je koněm, s kterým nemáme alternativní taktiku, ona musí v dostihu relaxovat, být v klidu uklizená na konci pole. Jenže v Budapešti byli na startu, kteří nestačili tempu, a pole se hodně roztáhlo.  Když přišla Wellunca se svým závěrem, už bylo pozdě na to, aby se dostala k těm nejlepším. Přitom ale když jsme viděli její závěr, určitě s nimi bojovat mohla. Nebýt toho startovního pole, mohla Wellunca získat více."

Proč vlastně Hana Kabelková volila pro svou svěřenkyni  start v Budapešti a proč do jejího sedla angažovala Michala Dema? „Chtěla jsem s ní běhat klasický dostih. S Oaks u nás doma jí to bohužel nevyšlo, a o tom, že by se u nás St. Leger běhal, nějak dnes nejsem přesvědčená, a tak jsme se dívali po cizině.  V Polsku už se ale ten dostih běhal dříve, a v Itálii to zase není úplně klasický dostih, proti starším koním jsem s ní běhat nechtěla. A  tak nám z těch  možných b variant vyšla celkem jednoznačně právě Budapešť. A s Michalem Demem to byla také snadná volba. Jezdil ji v Pardubicích, takže klisnu zná, a navíc se vyzná i v Budapešti a umí tam vyhrávat, a my jsme takového jezdce chtěli,“ dodává Kabelková.

Jestli pro Welluncu letošní rok skončil, to ještě není úplně jisté, i kdyby se ale český St. Leger konal, její účast nyní zdaleka není jistá. „Po Budapešti je teď taková lehce unavená. Příští rok ale zůstane v přípravě, a z pozice trenérky bych se teď asi klonila k tomu už její sezónu ukončit,“ míní Hana Kabelková. Podmínky k přípravě jí však  ještě umožňují pracovat s dalšími koňmi, a tak se zítra chystá do Wroclawi, a s Turdusem by ještě letos chtěla startovat na italských překážkách.