Luka. Někdejší spolufavorit derby nenastoupí ani v St Leger

Srbský odchovanec Markoni LP se v srpnu posunul po triumfu v opožděné Velké červnové ceně mezi nejužší špičku tříletého ročníku. Od té doby ho ale provázela smůla -  pro zdravotní komplikace nemohl nastoupit do Českého a poté ani Rakouského derby, a jak potvrzuje trenér Václav Luka,  klasickou chuť si nespraví ani v závěrečné klasice letošního roku.

„O St. Leger bychom letos bývali mohli uvažovat jen s jediným koněm, a to je Markoni,“ říká Luka na konto nově vypsaného dostihového dne na pražské dráze. „Jenže v okamžiku, kdy už se zdálo, že to s českou sezónou už nedopadne, jsme koně zazimovali, a tak do St Leger v tuto chvíli koně prostě nemáme.“   Bošovická centrála tak zaujala obdobný postoj jako řada dalších stájí,  i když na rozdíl od mnoha kolegů Luka ponechává poměrně silnou skupinu koní v tréninku pro účast ve francouzských dostizích.

„Ani pro ně ale účast na pražských dostizích moc nepřipadá v úvahu,“ uvažuje Luka. „Do St.Leger koně nemáme, a do těch menších dostihů se nám zase ti naši nevejdou. Letos už se budeme soustředit na Francii, možná s výjimkou dvouletých,“ míní trenér, jehož svěřenci v posledních týdnech přivezli z Francie tři vítězství.

„Pokud to půjde, do Francie chceme jezdit i nadále,“ potvrzuje Luka zájem o pokračování letošní sezóny na francouzských drahách tak, jak tomu bylo zvykem v minulých letech. „Francouzi se  v minulých týdnech  soustředili opatření proti šíření epidemie, dostihy ale v přísném režimu pokračují bez  přestávek. Myslím, že se v mnohém poučili při jarní pauze, a nyní jsou odhodlání v sezóně pokračovat a vědí, jak se přizpůsobit požadavkům,“ míní Václav Luka.

Kromě  skupiny koní pro české dostihy už v Bošovicích zazimovali i obhájce titulu Koně roku v České republice Nagano Golda, který by měl v přípravě zůstat i v příštím roce.  Sezóna jeho stájových kolegů se ale ve Francii má opět protáhnout až  do prosince…