Zariyannka v Rijádu nezklamala, z Evropanů dopadla nejlépe

 První české vystoupení v Saúdské Arábii je minulostí, Dnešní 2100 metrů dlouhý Mezinárodní handicap (Saudi International Handicap sponsored by Al Rahji Bank)  skončil zásluhou Petruse nakonec úspěchem domácích barev, evropští účastníci se v něm ale neztratili a česká vyslankyně Zariyannka předvedla v silné konkurenci kvalitní výkon. Svěřenkyně Zdena Koplíka vedená Ingrid Koplíkovou točila do cílové roviny na vnitřní stopě,  po nadějném momentu ale nakonec docválala v kontaktu se soupeři na osmém místě. Od dotace 10000 dolarů ji dělily dvě pozice.

Jediný dostih dnešního programu na travnaté dráze závodiště krále Abdulazize se odehrával podle očekávání od začátku pod taktovkou španělského hosta Noraye. „Bylo to hodně rychlé hned od startu, ale žádné překvapení, tak nějak jsem to čekala, a klisně to tempo celkem vyhovovalo,“ komentovala prvním fáze Ingrid Koplíková.

Do čela se v prvních stovkách metrů v sedle španělského veterána posunul Václav Janáček a udával tempo po většinu dostihu. „Neměl jsem z něj ale dobrý pocit, brzy jsem věděl že dnes na to mít nebude. Když se  o všem rozhodovalo, měl jsem pod sebou koně, který už skončil, “ líčil průběh ze své perspektivy úřadující španělský šampion.

A na jeho slova došlo, Noray svou pozici  v rozhodujících fázích vyklidil, a ani jeden ze španělských účastníků se v koncovce neprosadil. „Viděla jsem, že Noray už nemá moc sil,  posunuli jsme se se Zariyannkou za koně, který vypadal dobře a patřil  favoritům a čekala jsem, jestli se nám otevře prostor.“ Tato taktika se české jezdkyni vyplatila a po vytočení do roviny měla česká klisna nadějný moment.  Vzápětí se ale přes ni dostali  soupeři útočící zvnějšku a klisna nakonec docválala na osmém místě. „Ona v rovině zrychlila, jenže soupeři měli to zrychlení ještě větší. V tomhle poli bylo na ni těch 2100 metrů asi dlouhých, víc by jí tu sedělo nějakých 1800 metrů,“ soudila Ingrid Koplíková.

Totéž ostatně potvrdil její otec Zdeno, který počínání klisny s napětím sledoval a s výkonem mohl být spokojený. „Když si vezmete, že tady běhá proti rozběhaným koním, odvedla moc dobrou práci, a určitě nezklamala. Dělali jsme s přípravou co se dalo, ale podmínky u nás jsou teď prostě jiné. A navíc se ukazuje, že do budoucna to s ní bude spíš na míli  nebo 1800 metrů,  soupeři byli v záběru rychlejší,“ hodnotil bezprostředně po doběhu Zdeno Koplík.

Absence kvalitní zimní přípravy ostatně možná odvála i španělské ambice, uvažoval Václav Janáček. „Noray je kůň, kterému to musí  v dostihu všechno sednout, dnes to nebyl jeho den. Koně se navíc chystali ve Španělsku, byli pracovat i na dráze v Madridu, ale forma tam evidentně chyběla, doběhli oba podobně,“ konstatoval na konto španělských účastníků Václav Janáček. V evropském minisouboji skončili oba španělští hosté za Zariyannkou,  která se i proto dnes nemá  za co stydět…

Zbytek dnešního programu se nesl v Rijádu ve znamená mezinárodního zápolení žokejů, v kterém se nakonec prosadil mladý irský šampion Shane Foley. Ten si na konto připsal dva vítězné starty a v celkovém pořadí udolal Američana Mika Smithe a domácího A. Alfouraidiho,  kteří vyhráli po jednom dostihu. No loňském triumfu Sibylle Vogtové v žokejském zápolení se tentokrát neprosadily jezdkyně, které tvořily polovinu startovního pole žokejského zápolení, a bez vítězství se vrací do jižní Ameriky také legenda legend,  Jorge Ricardo, který do svého zápisu více než 13000 vyhraných klání v Rijádu další úspěch nezapsal.