Saudi Cup: Mishriff udolal americké favority

  Svěřenec Johna Gosdena pod jednadvacetiletým Davidem Eganem vyhrál nejbohatší dostih světa, Saudi Cup. Na závodišti krále Abdulazize po velkém souboji v cílové rovině nechal za sebou amerického favorita Charlatana s Mikem Smithem. Vítěz loňského francouzského derby se na mítink vrátil rok poté, co byl druhý při příležitosti Saudi Derby, tentokrát ale na písku pouštního závodiště už nenašel přemožitele a zaznamenal velké vítězství pro saúdského prince. Ten si kromě radostných pocitů  připsal také vítěznou dotaci deseti milionů dolarů

Dostih se odvíjel přesně podle předpokladů, o tempo se starali američtí hostě Knicks Go a Charlatan, evropští soupeři ale v první polovině drželi krok. Do roviny opustil boj o vítězství hrdina Pegasus World Cupu Knick Go, David Egan ale Mishriffa vedl stále blíže Charlatanovi a v závěrečných metrech už bylo jasné, že se svěřenec Boba Bafferta dočká své první životní porážky. Mike Smith, který zaskočil v jeho sedle za Johna Velasqueze, si tak zopakoval druhé místo z loňského roku, tentokrát si ale dával velký pozor na nadměrné použití biče, které ho loni stálo exemplární pokutu.

David Egan, syn někdejšího vítěze Českého derby Johna Francise Egana, si zapsal samozřejmě největší životní vítězství a jak poznamenal trenér John Gosden, který zůstal tentokrát doma v Newmarketu, vynahradil si loňskou smůlu, která mu zabránila  koně jezdit při jeho úspěších ve Francii. Ve francouzském derby totiž byl v sedle Mishriffa Ioritz Mendizabal, a  při letním triumfu na distancovaného Egana zaskočil Frankie Dettori.

Saúdská Arábie zažila jeden z nejchladnějších dní letošní zimy, v průběhu odpoledne se nad závodištěm přehnalo několik silných dešťových přeháněk a teplota nepřekročila třináct stupňů. Kdo si ale myslel, že mokrý písek  bude v rámci zdejšího megamítinku svědčit především Američanům, ten se zadostiučinění nedočkal. V průběhu mítinku totiž si totiž úspěchy dělili Evropané a Japonci.

Za denního světla se konaly tři dostihy na travnaté dráze. Ten první byl dalším pokračováním pohádkové kariéry Hollie Doyleové, která v sedel osmileté irské cestovatelky True Self získala nejenom svůj první grupový úspěch v Saúdské Arábii, ale také vůbec první vítězství na zdejších drahách pro ženu v sedle mimo zápolení mezinárodního žokejského šampionátu, True Self chystá v Irsku známý příznivec Velké pardubické Willie Mullins, který s touto klisnou zaznamenal už  dvě vítězství v Austrálii, a pasoval ji tak na velkou světoběžnici.

Následující dva testy vyzněly na trávě ve prospěch modrých barev stáje Godolphin. Koně, kteří se chystají v nedalekých Spojených arabských emirátech,  ovládli milionem dolarů dotovaný 1341 Turf Sprint i tříkilometrovou  Sprinterům vládl William Buick v sedle Space Blues, který sebral obhajobu loňského triumfu Dark Powerovi pod Frankiem Dettorim. Vítěze chystá Charlie Appleby, jehož trenérský kolega z modrého týmu Said bin Suroor si zapsal zase triumf v Red Sea Handicapu, kde se rozdělovalo dva a půl milionu dolarů. Triumf tu ukořistil Gifts of Gold, kterého vedl Pat Cosgrave .

Poté se dění na mítinku přesunulo na hlavní pískovou dráhu závodiště a po domácím triumfu z dostihu arabských plnokrevníků došlo na velké japonské okamžiky. Saudi Derby se stalo kořistí Pink Kamehameha trenéra Moriho pod žokejem Keitou Tosakim, trenér Mori tak obhájil v dostihu o půldruhého milionu dolarů triumf z loňského roku.

Japonci si vychutnali dokonce dvojité vítězství také v půldruhým milionem dotovaném sprintu. Jejich rychlík Matera Sky sice jen zopakoval loňské druhé místo, o vítězství ho ale velkým zrychlením v závěru připravil japonský protivník Copano Kicking, v jehož sedle slavil druhé vítězství večera William Buick.