Tibor Cvik: Klisna prokázala, že do velkého dostihu patří

Reprezentantka stáje Lokotrans Slovakia Zariyannka  po včerejším leteckém přesunu ze Saúdské Arábie do Belgie dnes pokračuje v cestě z arabské pouště zpátky do svého boxu. Její majitel Tibor Cvik cestu z úspěšné arabské mise podrobně sleduje, a s výsledkem reprezentantky svých barev neskrývá spokojenost…

„Musím přiznat, že s výkonem klisny a s taktickým pojetím, jak ji odjezdila Ingrid, jsem byl velmi spokojený, byl to povedený výkon,“ říká Cvik. „Samozřejmě, měli jsme tam i trošku smůly. Vždyť právě v jejím dostihu v Rijádu padl rekord dráhy, bylo to na ni vážně hodně rychlé.“ K natrénování rychlosti ze středoevropských zimních podmínek bylo přece jenom poměrně daleko.

„Ideálním výsledkem by bylo umístění třeba na pátém místě,“ pokračuje majitel čtyřleté cestovatelky. „I tak ale myslím, že když zvážíme všechno okolnosti,  dosáhli jsme dobrý výsledek a s tím co klisna v Saúdské Arábii ukázala, musíme být spokojení. Koneckonců porazila i oba španělské koně a tím určitě potvrdila, že do toho dostihu určitě patřila.“

Mimořádný cestovatelský počin klisny v barvách jeho stáje samozřejmě přinesl i velký ohlas na domácí scéně. „Vědělo se o ní, byla to velká reklama. Její start vzbudil pozornost i u nás na Slovensku, a v Česku byl sledovaný ještě více,“ dodává majitel na konto dalšího pozitivního aspektu zimní cesty na arabský poloostrov.

A má už dnes pro Zariyannku nějaké konkrétní plány na pokračování kariéry? „Teď jsou před námi v  podstatě dvě cesty. Je pravda, že  v současné době je o ní zájem ze zahraničí. Má kvalitní původ, a je tady možnost, že by se dostala do Japonska.  Uvidíme, kam se tato jednání posunou. Pokud ale  k prodeji nedojde, věřím, že nám letos ještě udělá hodně radosti. V takovém případě bychom se soustředili na to, abychom pro ní v Evropě našli odpovídající dostihy. Svým výkonem v Saúdské Arábii prokázala, že má dost kvalit na to, aby se dokázala prosadit,“ míní majitel stáje Lokotrans Slovakia, jejíž reprezentantka na světové scéně v Saúdské Arábii  sympatickým způsobem reprezentovala středoevropský turf.