Dubai World Cup: Na start po pětadvacáté

Měsíc poté, co se světová pozornost v dostihovém světě soustředila do Saúdské Arábie při druhém ročníku Saudi Cupu, přichází na řadu jeho předchůdce v pozici nejbohatšího dostihu světa. Dubai World Cup, který letos slaví už čtvrtstoletí své existence, se vrací poté, co jeho loňská edice byla v důsledku první světové vlny koronaviru zrušena.   I jeho letošní ročík bude doprovázen dalším program  bohatých dostihů, který na dubajský Meydan přivedou nejbohatší dostihový mítiink roku 2021.

Samotný Dubai World Cup se ale v jubilejním ročníku musí před  událostí v Saúdské Arábii obrazně sklonit, a to nejenom dotačními prostředky  (ve hře je „pouhých“ 12 milionů dolarů),l ale i kvalitou startovní ho pole. Zatímco do Rijádu dorazilo totiž to nejlepší, co je dnes v USA v dostizích k dispozici, Dubai World Cup takovou kvalitu na startu nemá.  To ale ani v nejmenším neznamená, že by letos byli pozváni nekvalitní koně.

Startovní listina je velmi pestrá, a i když se na ni nedostal původně přihlášený Subway Dancer, zahrnuje i několik exotických jmen včetně uruguayjského hosta Ajuste Fiscal,. Největší favorité aledorazili i letos ze severní Ameriky a jejich sestavu vede Mystic Guide, reprezentující domácí stáj Godolphin. Do pozice favorita jej staví loňský triumf v Jim Dandy Stakes, druhá americká akvizice na startu, Jesus´Team, ale má na kontě druhá místa v Breeders´ Cup Dirt Mile i Pegasus World Cup. Do boje jde také několik účastníků Saudi Cupu, z nichž se nejlépe v Rijádu vedlo     Great Scot. Jeho sedlo tentokrát obsadí Frankie Dettori, ovšem v Dubaji jsou papírově výše ambice Military Law, který v Rijádu skončil šestý.

Hrdina Saudi Cupu Mishriff bude v Dubaji rovněž startovat, ale nikoli ve World Cupu, nýbrž v 2400 m dlouhé Longines Dubai Sheema Classic o 5 milionů dolarů.  John Gosden jej nyní posílá na disrtanci, kterou Mishriff nikdy zatím neabsolvoval a tak není divu, že do dostihu nejde jako favorit. Tím  je hrdinka japonských Arima Kinen Chrono Genesis, s kterou má papírově největší souboj svádět irský host Mogul, naposledy vítězný při Hong Kong Vase.