Luka. Vítězství z Lyonu mají velkou cenu

Dvě vítězství v průběhu jediného odpoledne, tak jak se to podařilo bošovickým reprezentantům v Lyonu na sklonku minulého týdne, to není  úkaz, který by v českém dostihovém prostředí  býval často k vidění. Global Man i Syrenka ale pro stáj Westminster Race Hosres zabodovali a trenér Václav Luka mohl být spokojen.

„Samozřejmě, přijet do Lyonu a dvakrát vyhrát, to je něco,  co se často nestává, a i ve Francii si toho všimli,“ konstatuje Luka. „Je pravda, že ani jedna dráha v Lyonu pro ně není takové to top závodiště, ale určitě to není tak, že by tam nebyla konkurence. Jezdí tam velcí trenéři, na favorita v našem druhém dostihu tam přiletěl jezdi Stephane Pasquier, ale i jeho jsme nakonec  porazili, tentokrát nám  to celé vyšlo a měli jsme i štěstí,“ konstatuje spokojeně na konto triumfů Global Mana a Syrenky, kteří oba své opakované francouzské starty nyní završili triumfem.

„Určitě navíc neplatí, že by úspěch z Lyonu měl nějakou menší cenu. I tak jezdí ve Francii kvalitní koně, a maiden vítězství v dostihu o 19 tisíc eur prostě má svou hodnotu vždycky. Myslím ostatně, že moc maiden dostihů jsme ve Francii zatím nevyhráli nejenom my, ale vlastně taky české stáje jako celek,“ uvažuje Václav Luka a považuje za zvlášť cenné, že úspěch přišel zásluhou koní, kteří  bošovickou kariéru začínali už jako ročci.

„Pro Syrenku je to vítězství asi taky vstupenkou do české jarní klasiky,“ myslí si trenér na konto klisny, jejíž francouzské počiny jí v zimním období 2020-2021 vyneslo tři umístění a nyní také vítězství.“  Vlastně taková ideální francouzská kariéra,  přes umístění až k vítězství. Zkusit to v naší Jarní ceně klisen se teď určitě nabízí,“ libuje si Luka na konto klisny, kterou by nyní  měla čekat tuzemská cesta.

Global Man naopak zřejmě znovu zamíří do Francie. „Zatím si nejsem jistý, jestli s ním zamíříme do derby. Typově je to takový kůň, jakému by zřejmě měla vyhovovat  bratislavská dráha, pokud bychom tedy uvažovali o jednom derby, mohlo by to být spíš to slovenské,“ myslí si Luka. „Teď by to ale zřejmě ještě vyzkoušel ve Francii, zkusíme  mu zřejmě najít nějaký handicap,“ dodává na konto druhého z vítězů v Lyonu.

Do Francie v blízkých dnech mají opět vyrazit i další jeho svěřenci, i bošovický  trenér ale nyní už vyhlíží rovněž start české  sezóny. „Určitě je dobrá zpráva, že máme k dispozici alespoň nějakou termínovou listinu. Skladba dostihů a jejich počet určitě není pro všechny optimální a bude potřeba improvizovat, ale  hlavní bude, že nějaké dostihy jsou a že je zřejmé, že letos začínáme,“ míní na konto aktuálního stavu příprav tuzemské sezóny.