Šavujev: Francouzské derby stále cílem českého klasika

   Mezi 157 koňmi, kteří mají zájem o start ve francouzském derby příští neděli v Chantilly, je nadále i vítěz prvního dostihu české Trojkoruny  Royal Word. Svěřenec Arslagireje Šavujeva z tréninkové centrály v Krabčicích se podle trenéra do Francie také skutečně podívá, pokud se dostane  na startovní listinu dostihu na 2100 metrů, na jehož vítěze čeká dotace 857.100 eur.

„Chystáme se,“ říká Šavujev. „Rozhodující bude, jak dopadnou škrtání, jestli se nakonec Royal Word na startovní listinu vejde. Zájem o start tam je veliký.“  První škrtání, které by mohlo reálnou možnost ke startu naznačit, je stanoveno na 31. květen. „Jestli všechno dopadne dobře, příští sobotu koně naložíme a vydáme se do Francie,“ míní zkušený trenér.

Do Chantilly by z Krabčic vyrazil pouze s jediným svým svěřencem, žádné dalšího koně by na „doplnění“ transportu nebral. „Ty dostihy jsou tam hodně kvalitní, pokud bychom mířili do Francie s jinými koňmi, vybereme asi jiný mítink,“ vysvětluje Šavujev, který příští týden nezamíří ani na mítink Turf gala do Bratislavy. „Tam nejedeme, nemám v tréninku vytrvalce, který by mohl do Velké ceny Slovenska. A sprint na 1200 metrů v Bratislavě je speciální,  na té dráze potřebujete speciální průběh a nevím, jak by nám to tam letos pasovalo.“

Hlavní pozornost bude tedy příští týden upírat do Chantilly, pokud se jeho svěřenec dostane na startovní listinu. „2100 metrů ve francouzském derby by pro Royal Worda neměl být problém .Jeho otec Rio De La Plata uměl 2400 metrů,  vytrvalost je tam i po máme, takže věřím, že by 2100 metrů neměl být problém. Jestli to bude ale i na 2400 metrů, to teprve uvidíme,“ naznačuje Šavujev, že derby-distance pro jeho svěřence tak jistá není. Ostatně ani start v Českém derby nevidí nijak jasně. „Kdyby se povedlo ve Francii startovat a on podal slušný výkon, asi bychom hledali i další starty ve Francii.  Jinak by ale zřejmě České derby zkusil.“

Jisté se zdá být, že pokud  do Prix du Jockey Club nastoupí, bude to pro Roal Worda letso první start, kde by ze sebe měl dostat vše, co umí. „Ve Velké jarní vyhrál pod rukama. Byl jsem rád, že mu Jirka Palík nedal bičem, zůstala tam rezerva. On je to veliký kůň, v kohoutku má 176  centimetrů, a když se nažere, vypadá hodně nabušený. Do  Francie ho ale musíme dát do optimální pohody,“ popisuje trenér svého svěřence.

Pokud jde o jezdce na francouzské dráze, Šavujev dosud žádné jméno z klobouku nevytáhne. „Navrhoval jsem, že bychom v sedle nechali Jirku Palíka, ale majitelův francouzský agent tvrdí, že je Chantilly specifická dráha, na které musí jezdit Francouz.  Nevím, osobně mi Chantilly jako zvlášť složitá dráha nepřipadá, ale je to tak, že máme tři jména, ale nikdo z nich nemohl ještě angažmá na sto procent potvrdit,“ doplňuje trenér, který už v minulosti přivezl z Francie umístění z „Velké jarní“, nyní by ale stál před podstatně složitější úlohou.