Luka: Jak vidí trenér trojici favoritů v EJC?

Trojici velkých dostihů zítřejšího pražského programu obsazuje trenér Václav Luka „těžkými váhami“ . Ve všech třech vrcholech  European Jockey Cupu jsou jeho svěřenci oprávněnými  favority, a mítink, který v minulosti bošovické centrále přinesl řadu úspěchů, se tak může stát při formě Lukových svěřenců dalším z nich…

Kde ale Luka se svými koňmi letos neuspěje, to je Gerschův memoriál pro dvouleté. „Ty letos totiž nemám.“ Konstatuje Václav Luka. „Dvouletých koní ve stáji je relativně dost, ale zatím to s nimi není na běhání s nejlepšími.  Věřím, že se v příštích týdnech a měsících zvednou,  jenže do běhání v Gerschově memoriálu to s nimi vážně nebylo,“ dodává.

V dalších třech zkouškách EJC už ale zástupce – a také favority – má. Toho největšího, Nagano Golda, představí v Česku po dlouhé odmlce vyplněné starty ve Francii, Německu, Anglii a Polsku. „Myslím, že se diváci můžou na Nagana těšit, je to pořád kůň, který patří do širší evropské špičky a prokazoval to ve Francii i v letošních startech.   Máme v dostihu Premier Liona, aby mu pomohl a byl z toho hezký dostih,  a Nagano mohl se mohl naplno ukázat. Ale i kdyby to v Praze nevyšlo, pro mě Nagano je prostě výjimečný a jeden výsledek by na tom nic nezměnil,“ říká Luka na konto koně, jehož povede největší jezdecká hvězda mítinku Gerald Mossé.

Favoritem největšího dostihu zítřejšího programu je Mowaeva, přesměrovaný z Francie právě na tento dostih do Prahy. „Je to pro něj ale celkem velká změna. Formu ve Francii prokazoval na kratších tratích a na trávě delší dobu nestartoval, takže si vůbec nejsme jistí, jak se s těmi změnami vyrovná. Může se stát, že mu v závěru dojdou síly a posledních sto metrů neprostojí,“ uvažuje Václav Luka, který vypočítává velké soupeře na startu – Jir Suna, Manoamano nebo Worth Choice. Jeho dva další koně v EJC Million velkými favority nejsou. „Zelote neměl nejlepší dostih ve Svatováclavské ceně,  ale věřím, že je tentokrát nachystaný a jestli si s ním  Gerald Mosse poradí, může podat zajímavý výkon. No a Salar Island je na základě dosavadních výkonů asi oprávněně outsiderem, ale já z něj za měsíc a půl, co ho máme v přípravě, mám dobrý pocit a možná může být černým koněm dostihu…“

Na startu EJC Middle se o zopakování vítězství z Velké ceny Prahy pokusí Billabong Cat v sedle s žokejem Hardouinem.  Ani toho ale Luka jako jednoznačného favorita nevidí. „I tady je hodně kvalitní konkurence, a Billabonga čeká delší trať. Navíc je to pořád kůň, který umí zaběhnout výborně, ale taky zklamat. Já osobně jsem ale zvědavý i na Ophelias Aidan. Letos startuje už v páté zemi,  minule se mu to moc nepovedlo, ale i v něm je veliký potenciál,“ věří Václav Luka, který si na žokejském mítinku „užije“ i pořadatelské role.

„Celkově myslím, že s konkurencí musíme být spokojeni. Z místního regionu se schází to nejlepší,  bohužel chybí početnější zastoupení špičky tříletých, ale  o tom rozhodly různé faktory. A že nepřijedou koně z dalších zemí, s tím se asi dalo počítat v dnešní složité době, navíc když se mírně snižovaly dotace.  Na naše poměry je to ale pořád mimořádný mítink a já jsem moc rád, že se ho podařilo i letos dát takto dohromady,“ dodává Václav Luka.