Omezení ve Francii? Nedává to smysl...

Úvahy o omezení startů cizinců v dostizích nižších kategorií ve Francii by znamenaly i zásah do plánů řady českých dostihových subjektů.  Je aktivita, kterou vynesl šéf tamní trenérské asociace Cedric Boutin, reálnou hrozbou, nebo jen chimérou?  V Německu, které se na zahraničních účastech ve Francii podílí rozhodující měrou, zůstávají prozatím poměrně v klidu. A jak vidí situaci lodivod bošovické tréninkové centrály, která je ve Francii nejaktivnější mezi českými dostihovými subjekty?

 

„Myslím, že takové opatření moc nedává smysl ani pro samotné francouzské dostihy,“ říká trenér Václav Luka. „Vždyť právě ve Francii spousta majitelů kupuje koně s cílem právě tam dostihy běhat. Kdyby jim Francouzi takovou možnost sebrali, postihli by tím negativně i své vlastní chovatele a určitě by to mělo vliv taky na sázky.   Kdyby vážně chtěli dostihy nižších kategorií uzavřít, bylo by to opatření, které by hodně postihlo i samotné Francouze.“

Tažení, které proti účasti cizinců ve Francii vede především Boutin, už ale v minulosti určité výsledky dosáhlo. „Dělaly se tam úpravy v propozicích pro prodejky, prosadili si tam jinak pojaté eliminace a je možné, že přijde i něco dalšího, co by nám dostihy ve Francii znepříjemnilo. Celkově ale věřím, že zvítězí zdravý rozum. Zahraniční koně jsou proti francouzským přece znevýhodněni už tím, že musí absolvovat dlouhou cestu a to je někdy vyčerpávající.“

Trenér Boutin disponuje početnou sestavou koní, jejichž častými cíli jsou právě kategorie dostihů, o kterých se nyní mluví. „Myslím, že konkurence je nakonec v zájmu všech účastníků a účast cizinců je dobrá i pro Francouze. Ostatně v letošním roce Francouzi výrazně navýšili majitelské dotace, což starty koní odchovaných ve Francii na jejich drahách spíš motivuje,“ dodává Václav Luka.

Starty jeho svěřenců ve Francii ovšem v těchto dnech nepřibývají s četností, obvyklou v minulých letech. Jak ovšem sám potvrzuje, nejde o důsledek nějakých restrikcí či problémů. „Dali jsme si takovou lehkou pauzu, pokud jde o starty ve Francii, začneme zase v únoru.  Po několika letech tak v lednu prakticky neběháme kromě těch startů, kdy jsme si potřebovali něco vyzkoušet.   Ve stáji u nás proběhla určitá generační výměna, máme tu teď 28 ročků,  a k běhání ve Francii v těchto týdnech  tu momentálně tolik koní není,“ dodává.