Váňa: Do Pisy za přípravou na únorový vrchol

  Nedělní dostihy v Pise jsou v rámci letošní překážkové zimy v Itálii prvním vyvrcholením tamního kalendáře a chystá se na ně i početná skupina českých koní.  Míří k nim i početná skupina reprezentantů centrály rodiny Váňových, kterou dosud v Pise reprezentovali svěřenci Josefa Váni staršího, pro nadcházející víkend se ale vrací věci do zajetých kolejí.


„Pepčovi teď dvacátého končí distanc, takže s koňmi odjíždí a výpravu do Pisy organizuje zase hlavně on,“ říká Josef Váňa starší, který v minulých týdnech figuroval v pozici trenéra u všech koní střediska včetně reprezentantů Scuderie Aichner. 

V Pise se tentokrát běhají tři překážkové dostihy, Váňovi nejpočetnější skupinou koní  obsazují ten hlavní – grupovou Gran Corsa Siepi di Pisa.  „Původně jsme do ní chtěli poslat čtyři koně, ale nepovedlo se sehnat na ně žokeje, s tím to teď v Itálii vůbec není jednoduché. Bereme tenhle start spíš tak, že se koně jedou rozběhnout, grupa jedna bude v Pise za čtrnáct dní a soustředíme se spíš na něj,“ říká na konto ambicí trojice  Beau Saonois,  Zanini a Nic Mountain. Další české stáje na startu tohoto dostihu v neděli mají navíc Dominiqua, Roncala, Linovsky a Skins Rock.

V listed proutěnkách pro čtyřleté budou Váňovi spoléhat na  Carrobbia. „Doufám, že v něm se já mýlím a pravdu má spíš Pepča, já v něm totiž v přípravě nevidím až takového kanóna, ale on mu věří a tak bych si přál, aby s ním měl pravdu on,“říká Josef Váňa staršé. „Startujeme pak také v handicapu, naši koně tam myslím nemají špatnou formu, ale v handicapech je to vždycky otevřené,“ dodává.

Protože na sobotu se v Rakousku i u nás čekaly sněhové přívaly, ani samotná cesta do Pisy tentokrát nemusí probíhat hladce. „Plánovaný odjezd máme už v sobotu ráno, a doufám, že na karlovarskou silnici se nám podaří nějak dostat. Dnes byl docela problém se na Bohuslav dostat i normálním autem,“ upozorňuje zkušený trenér. „Pokud jde o cestu přes Rakousko do Itálie,  naplánovali jsme cestu přes den, kdy by mohly být lepší podmínky a věřím, že si s ni naši poradí.“

Cestování v nejbližších dnech ale u Váňových cestou do Pisy nekončí. Poté, co se nepovedlo obsadit mítink v Cagnes-sur-Mer se totiž příští týden chystá další dlouhá cesta do Francie. „Pepča bere tentokrát čtyři koně do Pau, měli by odjet už v pondělí večer,“  vysvětluje Váňa starší.

Dosavadní letošní výsledky svých a synových svěřenců Váňa považuje za maximum momentálně možného… „Samozřejmě se projevuje, že to máme těch 1200 kilometrů, ta cesta u koní je znát a je třeba počítat s tím, že výsledky může ovlivnit. Pan majitel by samozřejmě chtěl vyhrávat v Itálii všechno, ale to se prostě nedá,“ říká Váňa i s poukazem na povětrnostní podmínky, které v poslední době neumožňovaly optimální přípravu.

„Je to tak, že nás trápí namrzlá půda, a tak se s koňmi nedá cválat tak, jak by bylo potřeba. Snažíme se to nahradit v kopcích, ale optimální příprava to není a cválání koním chybí.  Když v noci namrzne, většinou se na cválat nedá,“ vysvětluje nutnost improvizací v tréninku, které svěřencům otce a syna Váňových momentálně ubírají na připravenosti.