Tisková zpráva Synthesia Parku - POlský den

Polský den byl nejen o závodech na dráze, ale i o spolupráci v zákulisí

 

Pardubice, 22. června 2013 – V pořadí II. kvalifikace na 123. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou byla vrcholem dostihového mítinku Polský den, nad nímž převzali záštitu představitelé Polska. Do Pardubic ale přijelo polských partnerů daleko více. 

 

Záštitu nad dostihovým mítinkem přijali polský ministr zemědělství a rozvoje venkova Stanislaw Kalemba a polská velvyslankyně v České republice Graźyna Bernatowicz. A právě tato dáma dekorovala vítěze kvalifikačního dostihu – devítiletého Trezora trenérky Hany Kabelkové, kterého v dostihu vedl žokej Jan Faltejsek. 

Pardubické dostihy ale navštívili i další významní hosté. Kromě zástupců Polského kulturního institutu to byli představitelé dostihových závodišť ve Varšavě a Wroclavi, jejichž názvy nesly i některé se sobotních dostihů. Naopak jméno pardubického dostihového závodiště dostal dostih ve Wroclavi, který se tam koná v neděli 23. června. 

„Dostih našeho závodiště ve Wroclavi je jen jednou z mnoha možností spolupráce mezi námi a polskými dostihy. S Wroclaví spolupracujeme již dlouho a díky přeshraničnímu projektu a partnerství Pardubického kraje s Dolnoslezským vojvodstvím ji můžeme i nadále rozvíjet,“ řekl ředitel Dostihového spolku a.s. Michael Skalický. O dlouhodobou spolupráci projevilo zájem také závodiště ve Varšavě. „Polský den a především spolupráce s polskými dostihy má velkou budoucnost a rozhodně máme na co navazovat a co rozvíjet,“ dodal Skalický. 

Na pardubickém závodišti Synthesia Park mohou návštěvníci vidět také umělecká díla polských autorů. Konkrétně jde o čtyři sochy Jerzyho Bokrzyckeho, včetně sochy Josefa Váni, která tu byla odhalena v roce 2010. 

Polská krev se ale objevuje i na dostihové dráze. Polský tým byl nejúspěšnější v roce 1956, kdy jezdec M. Babirecki na koni Baracz získal druhé místo. Pak už se Polákům příliš nedařilo. Ale polské předky mají i dnešní hvězdy Velké pardubické - třeba Tiumen či Trezor.