Zpravodajství ze světa

Britské dostihy čeká změna vedení

První žena britské dostihové autority BHA končí. Julie Harringtonová oznámila své rozhodnutí nepokračovat v čele British Horseracing Authority s tím, že se dohodla na setrvání ve funkci do konce letošního roku tak, aby byl dostatek času pro výběr jejího nástupce. Její nečekané oznámení následuje zprávu o tom, že ve vedení britských dostihů končí rovněž další člen nejužší exekutivy Nevin Truesdale.

Česká vítězství v Polsku, Německu i Itálii

Po jednom vítězství v neděli přivezli koně chystaní v České republice z mítinků ve Wroclawi, Berlíně i Meranu. Ve Wroclawi si své první překážkové vítězství zapsal svěřenec Evy Záhorové Nairobi Boy na proutěných překážkách o 20000 zlotých,  když pod vedením Jaroslava Myšky vyhrál o osm délek před Impasem, pětiletým polobratrem slavnějšího Imphala.  

Belmot Stakes: Překvapení jménem Dornoch

Překvapení se zrodilo v 156, ročníku Belmont Stakes konaném na dráze v Saratoze. Žádný z favoritů posledního dostihu americké Trojkoruny se nepodílel na souboji o vítězství, a pošesté za sebou se tak stalo, že každý dostih Trojkoruny vyhrál jiný kůň. Letošní Belmont Stakes vyhrál Dornoch, startující do dostihu s kurzem 17:1. Koně v majetku bývalé hvězdy profesionálního baseballu Jasona Wertha odjezdil Luis Saez.

Belmont Stakes v sobotu míří mimo Belmont Park

  Americkou klasickou Trojkorunu uzavřou v tradičním termínu 156. Belmont Stakes, konané… na závodišti v Saratoze. Protože se Belmont Park rekonstruuje,  nejméně po dva roky se nejdelší americká klasika nebude konat na tradičním místě. A ani nebude nejdelší. Vzhledem k menším prostorovým možnostem v Saratoze  tu  totiž nelze konat dostihy na trati  jedné a půl míle, a tak se dostih letos musel zkrátit na jednu a čtvrt.

Martin Laube míří do Švýcarského derby

Dva roky poté, co v sedle Hello Hola Hey vyhrál ve Dielsdorfu Švýcarské derby, se žokej Martin Laube bude pokoušet o další švýcarskou modrou stuhu Tentokrát je jediným českým zástupcem na startu 44. Swiss Derby, které se ve Frauenfeldu koná už v neděli.   Na trati 2475 metrů se tentokrát do boje o 50 000 franků vydají účastníci z Německa a Švýcarska, Laube je v dostihu angažován do sedla  Stathama, který je na startu jediným vyslancem ostříleného  trenéra Miroslava Weisse.

Yasuda Kinen do Hongkongu

Zatímco v Evropě byli o minulém víkendu korunováni zdejší klasici ve velkých derby, v Japonsku se rozhodovalo o koruně tamního nejlepšího mílaře. A výsledek Yasuda Kinen letos mnohé zaskočil: V Tokiu se totiž místo domácích oslav radovali hosté z Hongkongu, a to zásluhou Romantic Warriora. Ten sezónu zahájil triumfem v australských Cox Plate a přes domácí Hong Kong Cup a další dostihy dospěl až do červnového Japonska, kde dominoval v Yasuda Kinen pod vedením svého stálého jezdce Jamese McDonalda.

Turf gala: Stroprocentní Češi v Bratislavě, Velkou cenu má Rex Of Thunder

Velké manévry  koní chystaných v České republice dnes zažil bratislavský mítink Turf gala.  Ani jeden z nejvýznamnějších dostihů neměl vítěze z jiné země než z Česka,  největší test odpoledne si v Bratislavě připsal Rex Of Thunder, který pod svým trenérem Michalem Demem vyhrál Velkou cenu Slovenska před  Abhou. Vládcem sprinterů se v rámci regionu stal Worth Choice s Davidem Liškou v sedle.

Chantilly: Ve francouzském derby zazářil Look de Vega

Tradičně bezprostředně po Derby anglickém se na závodišti v Chantilly koná jeho francouzská analogie Prix du Jockey Club, jež se v současti od svého anglického vzoru nikoli nepodstatně odlišuje svojí délkou, která byla v roce 2005 z tradičních 2 400 metrů zkrácena na 2 100 metrů. Letošnímu 184. ročníku poměrně překvapivě dominoval ten nejméně zkušený z patnáctky účastníků, teprve potřetí startující Look de Vega v jehož sedle byl Ronan Thomas a jehož v Maisons Laffitte připravují otec se synem - Carlos a Yann Lernerovi. 

 

Chantilly: Suverénní Ponntos triumfoval v Prix du Gros-Chêne

Rámcový program francouzského derby dne tvořilo několik dostihů se statutem Group 2, z českého pohledu byla jednoznačně nejzajímavější sprinterská Prix du Gros-Chêne na jejíž startovní listině figuroval loňský český kůň roku Ponntos, kterého francouzští  sázkaři po jarních triumfech v milánském listed a Gr. 3 dostihu v Longchamp poslali do dostihu jako sázkového favorita. Šestiletý svěřenec Miroslava Nieslanika hájící oranžovobílé barvy stáje jeho dcery Evy tuto roli bezezbytku potvrdil a pod vedením Mickaela Barzalony tradičním stylem start cíl nedal soupeřům šanci a zvítězil o dvě a půl délky před Mgheerou (G. Millet), když v závěru od soupeřů ještě odcházel.

Epsom Derby: City of Troy a O’Brien podesáté

V sobotu závodiště v Epsom Downs hostilo vrchol nejen britské dostihové sezóny – The Betfred Derby Stakes (Gr. 1, 3 l. hř. a kl., 2 419 metrů, 1 500 000 Ł). Navzdory neúspěchu v 2 000 Guineas byl favoritem svěřenec Aidana O’Briena City of Troy (R. Moore), avšak tentokrát se žádné překvapení nekonalo, syn vítěze americké Trojkoruny Justifyho si hravě poradil se svými soupeři a pro svého trenéra získal rekordní desáté vítězství v tomto dostihu dostihů.

Stránky