Zpravodajství ze světa

Sir Alex Ferguson: Do Rijádu pro životní úspěch?

Saudi Cup se v letošním roce dočká v sobotu teprve pátého ročníku, za dobu své existence se ale stal místem setkání osobností všech zaměření a kategorií. V letošním roce se na tribuně závodiště krále Abdulazize usadí mezi čestnými hosty také Sir Alex Ferguson. Jeho mezinárodní věhlas se pojí sice především s obdobím, když trénoval Manchester United a kdy tento klub nebyl v Manchesteru až ten druhý,  do Rijádu ale Sir Alex zamířil především v roli dostihového majitele.

Saudi Cup: White Abarrio opět ve vrcholné formě?

Hrdina loňského Breeders´Cup Classic by měl být v sobotu jednou z hlavních hvězd na startu nejbohatšího dostihu světa, Saudi Cupu.  Hrdina největší americké mezigenerační zkoušky roku 2023  po svém triumfu změnil majitele,  v sobotu do dostihu půjde v barvách místního šejka Prince Faisala Bin Chalída Bin Abdulazize,  který ho ale ponechal v americkém tréninku Ricka Dutrowa.

Murzabajev ve formě, slušná bilance v Dortmundu

Bajuržan Murzabajev v Japonsku absolvoval první dvojici mítinků po návratu z krátké dovolené v Kazachstánu, a  někdejší český šampion žokejů si po pauze rozhodně nebral žádné servítky.  V rámci sobotních dostihů v Kjótu zaznamenal hned dva vítězné starty,  na které navázal v neděli v Tokiu jedním vítězstvím.

Radost z Kataru pro Godolphin

Největší mítink roku sezóny v Kataru letos zaznamenal velký nárůst dotací, a ruku v ruce s touto skutečností šla také velká kvalita letošních účastníků mítinku.  Dva největší dostihy katarské sezóny, dotované dvěma a půl miliony amerických dolarů, se staly kořistí zahraničních hostů. Anglickým plnokrevníkům určenou H.H. the Amir Trophy na 2400 m vyhrál pro stáj Godolphin předloňský vítěz Breeders´Cup Turf Rebel´s Romance.

Dostihy ve Svatém Mořici byly zrušeny

Vyvrcholení letošní série dostihů na ledovém jezeře ve Svatém Mořici se v neděli nebude konat. Současné teplé počasí a slábnoucí ledová pokrývka na jezeře donutily pořadatele dva dny před plánovaným termínem konání mítinku dostihy pro letošní rok zrušit. Jak oznámily stránky www.horseracing.ch, z bezpečnostních důvodů budou nedělní dostihy zrušeny

Saudi Cup bude bez Evropanů

Evropa nebude mít příští sobotu zastoupení na startu nejbohatšího dostihu naší planety.  Do Saudi Cupu původně nominovaný svěřenec Aidana O´Briena  Luxembourg (Ire) (Camelot {GB}) sice do Saúdské Arábie míří, místo vrcholu mítinku na pískovém podkladu bude ale startovat v dvoukilometrovém Neom Turf Cup.

Laube míří do Velké ceny na švýcarský led

Vyvrcholení třítýdenního  programu dostihů na jezeře ve Svatém Mořici se chystá na neděli i s českou účastí. Žokej Martin Laube získal angažmá do 84. Velké ceny Svatého Mořice, která se koná s dotací 100 000 franků a je vypsána na 2000 metrů  dlouhé trati pro čtrnáct účastníků ze Švýcarska, Německa, Velké Británie a Francie.

Hattrick Josefů v Pise

Trojicí překážkových dostihů s celkovou dotací 143 tisíc euro (3,57 milionu korun) skončila v neděli překážková sezona ve městě pod šikmou věží, Pise. Čeští trenéři vyslali do boje celkem šest koní, dvě třetiny z nich Josef Váňa mladší a odjíždí se stoprocentní bilancí, tři vítězství a jedno druhé místo, lepší bilanci získat nemohl. Grzegorz Wroblewski připravil Poirota na druhé místo a Zdeněk Seménka bere zásluhou Machinose třetí místo. Před nimi doběhli v obou případech zástupci žlutočerných barev stáje Scuderia Aichner SRL, majitele Josefa Aichnera.

Do Rijádu míří světová smetánka i vítězka Českého derby

Nejbohatší dostih světa zná pravděpodobné startovní pole. Saudi Cup, který v letošním roce už za dva týdny zažije v Rijádu pátý ročník, a zdá se, že se v rámci světového turfu schyluje k další lahůdce.  Na startu by totiž neměli chybět hrdinové posledních dvou velkých testů ze Spojených států – hrdina Breeders´Cup Classic White Abarrio by se v Rijádu měl potkat se čtyřmi dalšími účastníky nejbohatšího amerického dostihu roku 2O23.

Murzabajev se vrací do Japonska

Bajuržan Murzabajev je zpět. Kazašský rodák a český i německý šampion se podle německého serveru galopponline.de vrací do  Japonska, odkud „zmizel“ po prosincových dostizích. Murzbajev podle vlastních slov pro německý časopis potřeboval na několik týdnů vypnout a odpočinout si, a tak se vydal na krátkou dovolenou domů do Kazachstánu.

Stránky