Zpravodajství ze světa

Česká klasička v Baden Badenu nestačila

Česká klasická vítězka Vivienne Wells sned v Baden Badenu  dokončila neúspěšně svůj poslední letošní dostih. Svěřenkyně Bohumila Nedorostka se pod vedením Jozefa Bojka zúčastnila 2200 m dlouhé Winter Trophy, po problémech na trati ale doběhla daleko za startovním polem a forma z vítězství v českém St Leger  je dávno pryč.  Po jkednom jezdeckém vítězství si v Baden Badenu připsali slovenští rodáci Michal Abík a Jozef Bojko, dva starty svěřenců Michala Kalčíka v podobě Arkadaga a Silver Triggera  rezultovaly v osmá místa.

 

Japan Cup vyhrál Ryan Moore, Murzabajev devátý (+video)

Ryan Moore dnes prokázal své mimořádné kvality, když dokázal v Tokiu dovést Vela Azul k triumfu v 42. edici Japan  Cupu. Nejslavnější mezinárodní japonský dostih se odehrál ve znamení evropských žokejů angažovaných do sedel japonských koní, když druhého v cíli, favorizovaného Shahryar, vedl Cristian Demuro.

Murzabajev míří do Japan Cupu

Poprvé se tento týden objeví na startu Japan Cupu český šampion. Majitel historických českých a aktuálních německých šampionských titul Bajuržan Murzabajev nastoupí do prestižního tokijského testu 27.listopadu v sedle Tünnese, tříletého polobratra Torquatora Tasso a vítěze Grosser Preis von Bayern. Svěřenec Petera Scgiergena sice v Mnichově ukázal velký nárůst formy, v konkurenci smetánky mezinárodního turfu však bude outsiderem

Keeneland: Fligtline má hodnotu 184 milionů dolarů

Vítěz letošního Breeders´Cup Classic Flightline má aktuální  cenu 184 milionu dolarů (tedy přibližně 4,6 miliardy korun). K tomuto závěru lze dojít na základě výsledku včerejší aukce v Keenelandu. Několik desítek metrů od místa, kde dostihový fenomén dominoval Breeders´Cup Classic, totiž prodal Freddy Seitz 2,5 procentní podíl na nejlepším plnokrevníkovi současnosti a výsledek přihazování se zastavil na 4,6 milionem dolarů.

Zahraniční šampionáty: Ve vedení Janáček i Složil

Obhájce titulu mezi španělskými žokej Ricrdo Sousa vyhrál v madridské La Zarzuele v neděli dva dostihy , a protože Václav Janáček po pražské double vyšel v Madridu z pohledu počtu vítězství naprázdno,  jeho vedení v čele španělského šampionátu se snížilo na tři vítězné zásahy.  Janáček v letošním roce usiluje o osmý španělský šampionát, Sousa, jehož známe i z letošních angažmá v Česku, by se stal v případě úspěchu šampionem potřetí. V Madridu se čekají v listopadu ještě dvě dostihové neděle, pak se provoz ve Španělsku přesunuje na dráhu Dos Hermanas v Andalusii.

Keeneland: Na trávě pod taktovkou Evropanů

Dostihové závodiště Keeneland v Lexingtonu v americkém státu Kentucky letos potřetí hostilo vrchol podzimní části americké dostihové sezóny Breeders‘ Cup. Tento mítink je v posledních letech rozdělen do dvou dnů, když v pátek jsou na programu dostihy pro dvouleté, zatímco v sobotu se předvedou tříletí a starší koně. V rámci páteční pětice dostihů pro dvouleté se dařilo evropským koní, kteří opanovali tři z nich, když dobule zaznamenal irský „Maestro“ Aidan O’Brien, jehož svěřenci Meditate a Victoria Road za asistence Ryana Moorea opanovali oba mílové dostihy na trávě a přinesli mu tak čtrnácté a patnácté vítězství v rámci tohoto mítinku, čímž vyrovnal Chada Browna na třetím místě v historickém pořadí nejúspěšnějších trenérů.

Melbourne Cup: Triumf pro nejvíce zatíženého Gold Tripa

V úterý se na závodišti ve Flemingtonu na předměstí Melbourne uskutečnil 161. ročník jednoho z nejvýznamnějších australských dostihů Lexus Melbourne Cupu, který je s dotací osmi miliónů australských dolarů (bezmála 127 milionů korun) nejbohatším dvoumílovým dostihem a jedním z nejbohatších dostihů na trávě vůbec. V letošním ročníku se poprvé od roku 2005, kdy Makybe Diva završila unikátní vítězný hattrick, prosadil kůň nesoucí nejvyšší váhu a to Gold Trip trenérů Davida Eustace a Ciarona Mahera, kterého vedl jezdec Mark Zahra.

Stránky