Zpravodajství ze světa

Torquator Tasso v Badenu s Dettorim?

Nejlepší současný německý kůň Torquator Tasso se po  výborném vystoupení v Ascotu při letním King George nyní vrací domů, aby začátkem září absolvoval poslední přípravu na obhajobu loňského triumfu ve Vítězném oblouku při Velké ceně Baden Badenu. Je ale dost možné, že v sedle německé megahvězdy nebude tentokrát jeho stálý jezdec.

York: Baaeed 10 z 10, poprvé uspěl na delší distanci

Ve středu na závodišti v Yorku odstartoval Ebor Festival, přičemž vrcholem prvního dne byly dvoukilometrové Juddmonste International Stakes, ve kterých svou výjimečnost potvrdil akuálně nejlépe hodnocený kůň světa Baaeed (J. Crowley), když ve svém prvním startu v dostihu delším než dva kilometry porazil obhájce loňského vítězství Mishriffa (J. Doyle) o více než šest délek.

Deauville: Prix Rothschild pro Saffron Beach

Ve francouzském Deauville se v úterý uskutečnil jeden z vrcholů francouzské letní sezóny – klisnám vyhrazená Prix Rothschild na mílové distanci. V pestré mezinárodní konkurenci se prosadila britská Saffron Beach (W. Buick), jejíž letošní forma má stoupající tendenci – loňská vítězka newmarketské Gr. 1 Sun Chariot Stakes po čtvrtém místě v březnové míli Dubai Turf, v rámci Royal Ascotu opanovala Gr.2 Duke of Cambridge Stakes a nyní si připsala druhý životní Gr. 1 triumf, když v přímém souboji o dvě a půl délky porazila vítězku červencové Prix Jean Prat Tenebrism.

Rouget překonal 6800 vítězství

Podle statistiků argentinského serveru pagina de turf se nejúspěšnější evropský dostihový trenér všech dob dočkal minulý týden dalšího milníku. Jena Claude Rouget se totiž dostal přes hranici 6800 vyhraných dostihů. V celosvětových přehledech mu patří historické sedmé místo, mezi stále aktivními trenéry je čtvrtý a mezi první desítkou trenérů je jediným Evropanem. Rouget vede aktuálně i letošní francouzský šampionát na rovinách, když jeho svěřenci vyhráli letos 109 dostihů.  

 

Goodwood: Ponntos na tabuli v Gr. 2 King George Stakes

Čtvrtý den mítinku „Glorious“ Goodwood nemá vrchol v podobě dostihu Group 1, nejvýznamnějším  dostihem jsou sprinterské King George Qatar Stakes , jež má status „jen“ Gr. 2. Z pohledu tuzemských turfmanů to ale vůbec nevadilo, protože na startu byl i český zástupce a to Miroslavem Nieslanikem připravovaný Ponntos, který po nepříliš úspěšném startu v King‘s Stand Stakes v rámci Royal Ascotu zamířil o stupínek níž a do jeho sedla se opět vyhoupla superstar Frankie Dettori. Ponntos tentokrát nezklamal a finišoval necelé dvě délky od vítězného Khaadema, jehož k triumfu dovedl Ryan Moore.

Goodwood: Klisnám vládne Nashwa

Teprve třetí den „slavného“ goodwoodského mítinku přinesl triumf tříletého ročníku ve srovnávacím Gr. 1 vrcholu, když se v klisnám vyhrazených Nassau Stakes prosadila třetí z epsomských Oaks a vítězka francouzské analogie Prix de Diane Nashwa v sedle se svojí stálou jezdkyní Hollie Doyle. Zatímco její přemožitelky z Epsomu v posledních startech podaly matné výkony – vítězná Tuesday zklamala čtvrtým místem v Irském derby, více než deset délek za vítězným Westoverem, který navíc minulý týden jako favorit skončil až pátý v komparačních King George osmnáct délek za vítězným Pyledriverem  a v Epsomu druhá Emily Upjon v King George nehrála podstatnější roli a skončila poslední šestá, dalších sedm délek za Westoverem. 

Goodwood: Baaeed vyhrál podeváté v řadě (video)

Česká pozornost se při letošním mítinku Glorious Goodwood sice soustředí především na Ponntosův sprinterský start na scéně zdejší grupy 2, největší okamžik letošního mítinku však přišel dnes odpoledne. Tamní Sussex Stakes totiž byly dalším krokem v kariéře neporazitelného Baaeeda a svěřenec Williama Haggase pod vedením někdejšího jezdce Registany Jima Crowleyho ani dnes své příznivce nezklamal.

Goodwood: Korunovace krále Kypria

První den letošního slavného „Glorious“ mítinku v Goodwoodu měl svůj vrchol v supervytrvaleckém Goodwood Cupu, jehož historie sahá až do roku 1808 a od roku 2017 se pyšní statutem Gr. 1. Letošní ročník se stal místem střetu tří vynikajících stayerů – rekordního čtyřnásobného vítěze tohoto dostihu Stradivaria, do jehož sedla se nepodařeném ascotském výkonu Frankie Dettoriho vrátil Andrea Atzeni, jenž s ním tento dostih vyhrál v letech 2017 a 2018, loňský vítěz Trueshan (H. Doyle) a nová supervytrvalecká hvězda vítěz letošního ascotského Gold Cupu Kyprios (R. Moore), který v epickém doběhu ukázal, že jeho ascotský triumf nebyl náhodou a potvrdil, že je nejlepším supervytrvalcem současnosti.

Váňa ml.: Merano se brzy znovu rozjede

 Dostihové Merano v nedělním vedru prožilo nezvykle klidné odpoledne.  Plánované dostihy byly  zrušeny,  a jejich účastníci se vrátili domů s nepořízenou. Pro  výpravy z Česka to znamenalo řádově dva tisíce kilometrů bez toho, že by změřili síly se soupeři tak, jak bylo v plánu…

Dostihový mítink v Meranu se nekonal

Dnešní dostihy v Meranu, kterých se mělo zúčastnit i několik koní chystaných v České republice, byly po provedení inspekce dráhy rozhodčími i účastníky dostihů odvolány.   Podle prohlášení pořadatele na dráze bylo několik oblastí v cílové rovině, které byly v důsledku  extrémního počasí posledních dní potenciálně nebezpečné pro účastníky dostihového dění.  Pořadatelé v Meranu budou v příštích dnech pracovat na nápravě a dráha má být průběžně kontrolována.  Momentálně není jasné, kdy  bude možné další dostihy v Meranu uskutečnit…

 

Stránky