Překážky

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

Cheltenham Festival: Vítěz, kterého nikdo nevítal

V pátek svým čtvrtým dnem a konkrétně jeho pátým dostihem – Zlatým pohárem - vyvrcholil letošní ročník cheltenhamského Festivalu. Vyvrcholení to bylo zvláštní, nečekané a hodně tiché… Do letošního ročníku Zlatého poháru jako desetinový favorit odstartoval obhájce vítězství z posledních dvou let Galopin des Champs a vzhledem k dosavadnímu průběhu sezóny většina z více než šedesáti osmi tisíc diváků v Prestbury Parku očekávala, že se stane svědky historického zápisu a Galopin des Champs se stane pátým koněm ve více než stoleté historii tohoto dostihu, který ho dokáže vyhrát potřetí. Tomu odpovídala i radostná reakce publika, když před předposlední překážkou přešel do vedení, pak ale přišel útok Inothewayurthinkin, který se na poslední překážce dostal do vedení a Galopin des Champs, jehož rezervy vždy vypadaly nekonečné najednou neměl odpověď… a ani tribuny, takže vítěze nikdo nevítal, jen překvapené ticho…

Cheltenham Festival: I čtvrteční vrcholy do Irska

Třetí den cheltenhamského Festivalu je pojmenovaný po irském patronovi svatém Patrikovi St. Patrick’s Thursday a jako jediný z kvarteta festivalových dostihových dní má dva vrcholy – tradiční vytrvalecké proutěnky Stayer’s Hurdle na třímílové distanci, jejichž inaugurační ročník se konal v roce 1912 a relativně „novou“ steeplechase pro koně, jejichž distanční optimum je příliš dlouhé na Champion Chase a současně naopak příliš krátké pro Gold Cup, která byla do programu Festivalu zařazena jako The Festival Trophy, jeden z nových dostihů při jeho rozšíření na čtyřdenní mítink v roce 2005 a které aktuálně nikdo neřekne jinak, než podle aktuálního sponzora, tj. Ryanair Chase. Sv. Patrik nad irskými účastníky ve čtvrtek evidentně držel ochrannou ruku, neboť oba tyto dostihy vyhráli svěřenci irských trenérů – zatímco v Ryanair Chase se suverénně prosadil svěřenec Willieho Mullinse Fact to File vedený Mark Walshem, mezi „dlouhými“ steeplery byl favoritem obhájce loňského prvenství Teahupoo, ten ale v závěru nedokázal odolat útoku stájového kolegy Boba Olingera (R. Blackmore).

Cheltenham Festival: Triumf Marine Nationale pro Michaela S.

Programu druhého dne cheltenhamského Festivalu, tzv. Style Wednesday, dominuje dvoumílová steeplechase Queen Mother Champion Chase, tentokráte pod patronátem sázkové společnosti The BetMGM. A stejně jako včera Champion Hurdle i dnes Champion Chase nabídla silný příběh – zatímco včera se krása dostihů spočívající v jejich nevyzpytatelnosti a dramatičnosti, kdy malý tým ve finále dokáže porazit mocné hráče, tentokrát chyba favorizovaného Jonbona v průběhu dostihu nechala vyniknout jiného koně – irského Marine Nationale, jehož osud byl úzce spjatý s po pádu v dostihu nedávno tragicky zesnulým Michaeelm O’Sullivanem, který v jeho sedle před dvěma lety dosáhl největšího úspěchu své krátké kariéry – vítězství v cheltenhamských Supreme Novice’s Hurdle, které byly letos věnovány jeho památce.

Okénko z Cheltenhamu – II.

Jestliže vrásky na tvářích cheltenhamských pořadatelů byly v úterý hluboké, ve středu už se rozhodně mohou srovnávat s Velkým Tasixem. Důvod je jednoznačný. Letošní Cheltenham Festival diváky netáhne i když počasí není nijak extrémní. Bývalo i horší. Navíc doplňkového kulturního programu je servírováno víc než dost.

Cheltenham Festival: Šokující překvapení na úvod

Tradičním vrcholem úvodního dne cheltenhamského Festivalu jsou Champion Hurdle, dvoumílové proutěnky během kterých na účastníky čeká osm překážek. Letošní ročník sliboval dramatickou a napínavou podívanou, avšak realita předčila očekávání necelých padesáti šesti tisíců diváků přítomných na závodišti. Namísto očekávaného souboje předloňského vítěze a dosud neporaženého Constitution Hilla s v aktuální sezóně impozantní Brighterdaysahead to před poslední překážkou vypadalo na nečekaný triumf obhájce loňského prvenství State Mana, ale nakonec se radovala jedna z outsiderek Golden Ace.

Okénko z Cheltenhamu – I.

Obrovský řev tribun zahájil letošní edici Cheltenham Festivalu, neoficiálního mistrovství světa v překážkových dostizích. Prvním bodem programu je tradičně Supreme Novices‘ hurdle na dvě míle. Letos byl dostih pojmenován po Michaelu O’Sullivanovi, nedávno zesnulém irském jezdci.

Když se tři minuty před startem dostihu objevila jeho fotografie se základními daty na velkoplošných obrazovkách, celé závodiště jako jedna osoba začalo tleskat. Potlesk asi netrval minutu, ale bylo to velmi důstojné uctění památky mladého žokeje.

Hip Hop Conti potřetí vyhrál kros v Pau

Grand cross de Pau, tradiční součást Crystal cupu, je jedním z nejprestižnějších krosových dostihů ve Francii. V letošním roce o celkovou dotaci 85 tisíc euro bojovalo na distanci 6300 metrů devět koní. Stejně jako v letech 2023 a 2024 se prosadil svěřenec Emanuela Clayeuxe osmiletý Hip Hop Conti. Po delší odmlce se do sedla vrátil James Reveley.

Mauricius počtvrté kraloval v Pise

Trenér Josef Váňa mladší měl před nedělním vrcholem překážkové sezony v Pise obavy o formu bělouše Mauricia, ale ten jeho pochyby rozptýlil výkonem ve čtyřkilometrovém dostihu. Gran corsa siepi nazionale se odehrála se šesticí účastníků a prvních pět míst obsadili koně připravovaní v České republice, francouzský host nestačil a skončil poslední.

DRF: Hattrick i pro State Mana

V neděli na závodišti v dublinském Leopardstownu druhým dnem pokračoval letošní Dublin Racing Festival. Tentokrát bylo na programu osm dostihů, přičemž stejně jako včera čtyři z nich měly nejvyšší status Grade 1. Hlavním dostihem byly dvoumílové The Irish Champion Hurdle, ve kterých se očekával souboj dvou svěřenců trenéra Wille Mullinse - dvojnásobného vítěze tohoto dostihu a loňského vítěze Champion Hurdle v Cheltenhamu State Mana (P. Townend) s progresivní Lossiemouth (D. Mullins), která do dostihu nakonec odstartovala jako sázková favoritka. Oba se svým soupeřům záhy vzdálili a diktovali tempo dostihu. Rozuzlení nakonec přišlo na čtvrté překážce před cílem, kde měla Lossiemouth pád a Townend měl co dělat, aby se udržel v sedle State Mana, kterému se převalila do cesty. State Man poté bez většího úsilí dotáhl dostih do vítězného konce, když šest a půl délky za ním druhý finišoval jeho stájový kolega Daddy Long Legs (S. O'Keeffe) a dalších děvět délek zpět doběh 1 - 2 - 3 pro Mullinse, který vítěze tohoto dostihu připravil již podeváté uzavřel Winter Frog (am. P. Mullins). Dublin Racing Festivalu se pomalu začílá přezdívat "Mullins Racing Festival", protože stejně jako v sobotu i tentokrát tři ze čtyř dostihů vyhráli svěřenci legendárního trenéra, když v Ladbrokes Novice Steeplechase se prosadil favorizovaný Ballyburn (P. Townend) a The Tattersalls Ireland Novice Hurdle si impozamtním způsobem podmanil Kopek des Bordes (P. Townend). Jediným Gd-1 dostihem na který nedosáhl byl tak paradoxně ten, který dosud žádného jiného vítězného trenéra nepoznal - všech dosavadních sedm ročníků The Ladbrokes Dublin Steeplechase vyhráli svěřenci Willie Millunse. I tentokrát měl na startu dva favority, obhájce loňského vítěztsví El Fabiola (J. J. Slevin) a loňského vítěze cheltenhamské Arkle Trophy Gaelic Warriora (P. Townend), avšak El Fabiolo měl pád a Gaelic Warrior po matném výkonu skončil třetí, zatímco prosincové vítězství na této dráze dokázal zopakovat svěřenec Josepha O'Briena Solness v sedle s Danny Mullinsem.

Stránky