Překážky

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

Hattrick Josefů v Pise

Trojicí překážkových dostihů s celkovou dotací 143 tisíc euro (3,57 milionu korun) skončila v neděli překážková sezona ve městě pod šikmou věží, Pise. Čeští trenéři vyslali do boje celkem šest koní, dvě třetiny z nich Josef Váňa mladší a odjíždí se stoprocentní bilancí, tři vítězství a jedno druhé místo, lepší bilanci získat nemohl. Grzegorz Wroblewski připravil Poirota na druhé místo a Zdeněk Seménka bere zásluhou Machinose třetí místo. Před nimi doběhli v obou případech zástupci žlutočerných barev stáje Scuderia Aichner SRL, majitele Josefa Aichnera.

Leopardstown: Mullinsova dominance pokračuje...

V hollywoodských Marvell Studios pomalu začínají chystat komiksové příběhy s novým superhrdinou – trenérem dostihových koní Willie Mullinsem. V neděli totiž v Leopardstownu druhým dnem pokračoval tamní Dublin Racing Festival, který měl opět na programu čtyři dostihy nejvyšší kategorie Grade 1 a opět ve všech zvítězili Mullinsovi svěřenci, který si tak během víkendu připsal triumf ve všech osmi festivalových Gd-1 dostizích. S triumfem Fleur au Fusil v závěrečném dostihu získal Mullins celkem devět triumfů z patnácti dostihů DRF, čímž překonal svůj loňský rekord osmi vítězství. „Byl to vynikající víkend. Je to mimořádné a my to víme.“ hodnotil trenérský mág z Clottusonu průběh mítinku. "Máme ohromné majitele a ti investují do irských dostihů. My jsme těmi, kdo z toho těží, a máme velké štěstí. Nemůžete dostat nic lepšího než tento víkend. Jsou to báječné dostihy. Vyhrála spousta našich druhých šancí, Danny měl včera úžasný den a všichni jezdí po zásluze pro různé majitele. Ať v ten den vyhraje ten nejlepší." Jeho slova potvrzovali i diváci - nedělní návštěva 16 003 diváků zvýšila celkovou návštěvnost na 36 020 diváků, což je o 1 429 více než v dosud rekordním roce 2023.

Leopardstown: Tady je Mullinsovo…

V sobotu prvním dnem na závodišti v dublinském Leopardstownu odstartoval druhý z vrcholů irské překážkové sezóny Dublin Racing Festival. Rekordní návštěva 20 017 diváků sledovala sedm dostihů, z nichž hned čtyři byly nejvyšší kategorie Grade 1. Všechny čtyři ovládli svěřenci nekorunovaného krále nejen irských překážkových trenérů Willieho Mullinse, avšak překvapivě jenom jediného z nich vedl Paul TownnedGalopin des Champs se předvedl v celé své kráse a obhájil loňský triumf v Irish Gold Cupu, v sedle ostatních byl trenérův synovec Danny Mullins, který tak získal velmi překvapivý hattrick, korunovaný triumfem s Il Etait Temps v Irish Arkle, ve kterém si první životní porážku připsal Marine Nationale.

Galavečer: Dramatický finiš ankety o Koně roku ovládl Ponntos

Žižkovský hotel Olšanka v sobotu večer podruhé hostil Galavečer českého turfu Jockey Clubu ČR, který se uskutečnil již po dvacáté sedmé. Slavnostní program moderoval Martin Cáp a jeho itinerář zahrnoval dekorování v celkem 28 kategoriích. Zatímco vítězové jednotlivých šampionátů byli známi již od konce sezóny, výsledky hlasování odborníků v anketě o nejlepší koně v jednotlivých kategoriích byly zveřejněny až v průběhu Galavečera. Vrcholem bylo samozřejmě vyhlášení Koně roku 2023, o kterém popáté v historii vedle výsledků hlasování v anketě rozhodovaly i body za výsledky dosažené v průběhu sezóny a právě díky této skutečnosti se o vítězi rozhodlo paradoxně až po uzávěrce hlasování, když Ponntos 22. prosince v Dubaji ovládl tamní listed Ertijaal Dubai Dash. Právě tento úspěch zvrátil výsledek v jeho prospěch v souboji s pátým z Grand Steeplechase de Paris Suroitem, když oba měli v konečném součtu 12 bodů a o vítězi muselo rozhodnout pomocné kritérium, že v případě shodného počtu bodů rozhoduje vyšší počet hlasů získaných v anketě. Svěřenec šampiona trenérů na rovině Miroslava Nieslanika Ponntos, který hájí oranžovobílé barvy stáje jeho dcery Evy, tak po loňském druhém místě za Gasparinim letos zaslouženě vystoupal na nejvyšší příčku a vedle toho si stejně jako loni odnesl i tituly pro nejlepšího sprintera a nejlepšího staršího koně.

Hattrick Josefa Bartoše v Pise

Italská překážková sezona pokračovala ve čtvrtek odpoledne na dráze v Pise. Hlavní osobou byl Big Joe, žokej Josef Bartoš, který si připsal hattrick. Dvakrát se prosadil v sedlech koní Josefa Váni mladšího a jednou mu nasedlal koně Raffaele Romano. Vždy se prezentoval ve žlutočerné kombinaci Scuderia Aichner SRL.

Zajímavosti z českých startů v zahraničí

Zhruba před týdnem se zavřela opona za rokem 2023, a tak je čas na malé bilancování. Tuzemská sezona je minulostí několik týdnů, ale poslední start na zahraničních drahách nese datum 30. prosince 2023. Následující řádky nabízí několik zajímavostí, neboť rok 2023 byl v zahraničí rekordní. Toto ohlédnutí je zpracováno až na výjimky (především finanční) bez slovenských dostihů, kde je konkurence téměř totožná s domácí.

Váňa ml.: Jsem rád, že se na 250. úspěch nemuselo dlouho čekat

Pouhý den musel čekat Josef Váňa mladší po zisku kariérního úspěchu číslo 249 na jubilejní 250. trenérský zásah. Obstaral mu jej čtyřletý Feed Back na úvod překážkového  programu v italské Pise a Váňa tak zapsal jubilejní zápis čtyři roky a 363 dní poté, co jeho vítězné konto načal na stejné dráze Il Superstite vedený, stejně jako nyní Feed Back, Josefem Bartošem.

Leopardstown: Probuzení dřímajícího obra

Dvě punchestownské porážky od Fastorslowa narušily gloriolu neporazitelnosti, která vítěze letošního cheltenhamského Gold Cupu Galopin des Champs provázela všude, kde se objevil, před startem vrcholu třetího dne leopardstownského Christmas Festivalu Savills Chase (stch Gd-1, 5+, 4 919 metrů, 175 000 €) někteří odborníci dokonce spekulovali o střídání stráží… Ačkoli Fastorslow nakonec kvůli měkké dráze nestartoval, katem aktuálně nejlepšího steeplera v tréninku měl být progresivní Gerri Colombe. Jenže Galopin des Champs předvedl jeden z nejpůsobivějších výkonů v překážkových dostizích moderní éry a v porovnání se soupeři působil jako kůň z jiné planety – po absolvování předposlední překážky a vytočení do cílové roviny se schylovalo k dramatickému souboji, pět prvních koní bylo natěsnáno do třech délek a pak se to stalo… Slovy Jacka Kennedyho, který byl v sedle Gerri Colombe: „Můj kůň jel a skákal skvěle, ale pak se vítěz prostě zvedl a odjel…“ A skutečně Galopin des Champs prostě akceleroval a bez většího úsilí se od naplno bojujících soupeřů vzdaloval až na neskutečných dvacet tři délek…  

 

Kempton: Cizinec, suverén a překvapení

Po vánoční přestávce, během které se dostihový provoz na britských ostrovech na dva dny úplně zastavil, se na dnes, řečí tamního kmene na tzv. Boxing Day, otevřely brány hned na osmi závodištích – největší pozornost byla upřena na londýnské předměstí do Kempton Parku, kde prvním dnem odstartoval dvoudenní Ladbrokes Christmas Festival, jehož první den má na programu hned tři Grade 1 dostihy včetně po cheltenhamském Gold Cupu druhé nejprestižnější britské steeplechase King George VI Chase. Zatímco Kauto Star Novices‘ Chase i Christmas Hurdle měly suverénní vítěze v podobě francouzského Il est Francais, resp. Constitution Hilla, King George nabídla dramatický souboj, v němž triumfoval irský Hewick na dražbě sportovních koní v Goresbridge v říjnu 2017 prodaný za pouhých 850 €.

Stránky