Překážky

Česky

Váňa ml. v české premiéře proti "svým". A proč ne?

První letošní start v České republice čeká suverénního leadera italského překážkového šampionátu pro rok 2017, Josefa Váňu mladšího. A shodou okolností se při premiéře představí hned „proti svým“, když ve Zlatém poháru nepovede žádného ze svěřenců svého otce, ale Kifaayu,  kterého sedlá Radek Holčák. Na otázku, proč  se na české dráhy vrací právě nyní a proč na Kifaayovi, odpovídá Váňa celkem jednoduše: A proč ne?

V polovině sezony

Před týdnem skončila první polovina letošní sezony, pojďme se podívat na několik čísel, které ji charakterizují.

868 Do soboty 6. července včetně se představilo na dostihových drahách 868 koní v českém tréninku. Na domácích drahách 702 a pouze za hranicemi 166 (necelá pětina). 196 koní se představilo za hranicemi i na tuzemských drahách, a 506 startovalo jen doma (58,3 %). Zajímavé je, že se doma představilo pouze devět dvouletých. Zahraničních koní se v České republice představilo 24.

Aeneas potvrdil svou lysolabskou výjimečnost

Před dvěma týdny bojoval Aeneas s Janem Kratochvílem o vítězství ve druhé kvalifikaci v Pardubicích. O krk prohrál s Korfu v sedle s Janem Faltejskem. V Lysé nad Labem se do sedla desetiletého tmavého hnědáka reprezentujícího stáj Statek Blata Český ráj vyšvihl Josef Bartoš a jeho největším soupeřem byl opět reprezentant stáje Jiřího Charváta, tentokrát Swinging Thomas, v sedle byl opět Jan Faltejsek. Tentokrát to byl krk ve prospěch Aenease a počtvrté v kariéře vyhrál Memoriál Evy Palyzové na 4600 metrů.

Tři úspěchy v Meranu a jeden v Dortmundu

V neděli odpoledne byla třemi dostihy zakončena jarní část překážkové sezony v Meranu, stejně jako v předchozích dnech se dařilo koním připravovaným v České republice. Vyhráli všechny tři překážková klání a jarní část zakončili s celkovým počtem 24 vítězství při 11 dostihových dnech.

Třetí triumf ve Švédské Velké národní pro koně připravovaného v Česku

Polovina června je tradičním termínem konání Svenskt Grand National, nejprestižnějšího švédského překážkového dostihu, jehož historie se začala psát v roce 1971. Dostih se koná na dráze v poblíž zámku Strömsholm na distanci 4500 metrů se šestnácti překážkami. O letošní českou účast se postaral Greg Wroblewski, který na sever poslal dvojici Pretty King a Ambrosius. Pětiletý Pretty King se představil v sedle s Niklasem Lovénem ve Švédské Velké národní a přesvědčivě zvítězil.

Brno: Hattrick Syndikátu V3J

V sobotu se uskutečnil letošní druhý dostihový den na závodišti v Brně – Dvorskách. Tradičními vrcholy letního brněnského dostihového dne jsou rovinová Brněnská letní míle, která se letos konala pod patronátem společnosti AGA Vlachovice a v jejímž těsném doběhu se prosadila svěřenka trenéra Allana Petrlíka Rabbit Coulsty vedená amatérem Jindřichem Fabrisem a překážková Letní brněnská steeplechase, kterou zaštítila společnost prezidenta Jockey Clubu ČR Dr. Jiřího Charváta Charvát Group s. r. o. a ve které hattrick Syndikátu V3J završil Stanislavem Popelkou připravovaný Jacobellis v sedle s žokejem Janem Odložilem.

L’Estran se probral, Kratochvílův hattrick

Jarní překážkový vrchol italské sezony hostilo v neděli odpoledne závodiště Maia. V Grande steeplechase D’Europa na 4600 metrů zažíval sezónní premiéru First of All s Janem Faltejskem, vyzyvateli mu byli především L’Estran a Gangster de Coddes ze Scuderia Aichner SRL. Už jedenáctiletý L’Estran měl prokázat, že ještě nepatří do starého železa, v posledních čtyřech startech na výhru nedosáhl, ale překvapivě měl ve finiši lepší koncovku než First of All a poprvé v kariéře vyhrál jarní vrchol.

Šest čárek v Meranu a Partynicích

Neděle nabídla pokračování překážkové sezony v Meranu i v polských Partynicích. Na obou drahách startovala početná skupina koní připravovaných v České republice. Na obou drahách se podařilo připsat tři vítězství, a tak letošní zahraniční bilance v překážkových dostizích čítá čtyři desítky triumfů mimo Slovensko.

Stránky