ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Ponntos opět vítězný: Ukořistil listed v Miláně, stáj oslavila stovku

Český Kůň roku 2023 Ponntos má na kontě další triumf v kategorii listed. V Miláně dnes změřil síly s čtveřicí soupeřů na trati  tamní Premio Certosa o 42 900 eur a na své oblíbené trati 1000 metrů dominoval stylem start-cíl před domácím favority Noble Title a Talented.  Ponntos po čtyřech startech v Dubaji tak letos na popáté triumfoval v prvním startu po návratu do Evropy

Sedm zahraničních úspěchů třetí dubnové neděle

Překážkoví koně připravovaní v České republice se v neděli odpoledne představili v Meranu a ve Wroclawi-Partynicích. Pod alpskými velikány byla odběhnuta tři překážková klání a dvě skončila českým úspěchem. U našich severních sousedů se dařilo na skocích stoprocentně, čtyři dostihy a stejný počet plných zásahů.

Ayr: …porazil nás jen Willie Mullins

„…porazil nás jen Willie Mullins“ těmito slovy zakončil hodnocení výsledku skotské Velké národní Clive Hadingham ze syndikátu Surrey Racing, který je majitelem v cíli těsně druhého Surrey Questa. Willie Mullins naopak o chvilku později s úlevou říkal: "Tuhle fotografii si odnesu domů! Myslel jsem, že to máme vyhrané, pak jsem si v posledním kroku myslel, že jsme skončili. Byl jsem zklamaný, ale věděl jsem, že máme pěknou sumu peněz za umístění. Pak jeden z mých majitelů v boxu vypsal sázku na fotku a náš chlapík byl 13:1." A o čem je řeč – o cílové fotografii Coral Scottish Grand National Handicap Chase, která rozhodla o triumfu Mullisova Macdermotta (D. Mullins), který se tak stal teprve druhým irským vítězem v historii Skotské velké národní a prvním od roku 1869. Tento historický triumf také zásadním způsobem posunul Willieho Mullinse k zisku titulu britského překážkového šampiona, neboť se vrátil do čela průběžného pořadí před Dana Skeltona, který v průběhu týdne po Velké národní zmobilizoval síly a na chvíli ho opět překočil.

Bratislava: Překvapivou vítězkou Blue River

Bratislavský Starý háj hostil v sobotu odpoledne druhý dostihový den letošní sezony. Zatímco při premiéře 6. dubna byl k vidění kombinovaný program, rovinových a překážkových klání, tentokrát hrály prim roviny. Největší pozornost se soustředila na 26. ročník Velké aprílové ceny Respect Slovakia na 1800 metrů. S ambicemi nastupovala stáj Lokotrans, která poslala do dostihu pětiletého Aigle Vaillanta. Pod Martinem Laubem byl hlavním režisérem dění, ale v poslední stovce metrů nestačil na dvojici Blue River a Manatan.

Breeders´Cup nově láká také Korejce

Dostihový Breeders´Cup v letošním roce hodlá posílit svou pozici mezinárodního mítinku a  pro letošní rok se netají záměrem dostat v listopadu na závodiště Del Mar silnou mezinárodní konkurenci. Tomu odpovídá i publikovaný kalendář celkem 82 dostihů v dvanácti zemích, jejichž vítězové získávají automaticky pozici na startu příslušného dostihu Breeders´ Cupu včetně úhrady cestovních nákladů.

Murzabajev se vrací: V neděli jezdí v Kolíně

 Žokej Bajuržan Murzabajev o víkendu ukončil své letošní působení na japonských drahách a poté, co mu skončila jeho krátkodobá japonská licence, se vrací do Evropy. Po loňském roce, kdy bývalý český šampion jezdil ve Francii, se tentokrát vrací do Německa, kde se bývalý český šampion pokusí  o znovuzískání německého žokejského šampionátu.

Letošní premiéra v Meranu: Hattrick Jana Kratochvíla a několik překvapení

Italská překážková sezona se přesunula do Merana, místa těmto dostihům zaslíbeného. Od roku 2000 se tam pravidelně prosazují i koně připravovaní v České republice, premiérový den sezony nebyl výjimkou. Ze čtyř odběhnutých klání tři vyhráli koně trénovaní v tuzemsku. Nepotvrdily se papírové předpoklady, favoritům se nedařilo.

Aintree: Velká národní je jen jedna…

V sobotu odpoledne vyvrcholil třídenní mítink Randox Grand National Festival 2024 letošním ročníkem nejpopulárnějšího překážkového dostihu na světě  - Randox Grand National Handicap Chase (stch cl. 1, 7+, 6 907 metrů, 1 000 000 Ł). A letošní ročník opět potvrdil výjimečnost tohoto dostihu, jeho nepředvídatelnost a obtížnost, zvítězit v tomto dostihu je velice těžké i pro ty nejlepší trenéry a nejbohatší trenéry, tenhle dostih je vlastně zosobněním slavné nejistoty turfu. Navzdory tomu všemu letos se prosadila velká stáj, úspěšný trenér a skvělý jezdec, ale… jeden z největší překážkových majitelů John P. McManus se prosadil teprve potřetí (2010 – Don’t Push It, 2021 – Minella Times), legendární Willie Mullins teprve podruhé (2005 – Hedgehunter) a jezdec Paul Townend poprvé… a I AM MAXIMUS, také poprvé…

Aintree: Jedničkový hattrick pro J. P. McManuse

V pátek závodiště v Aintree hostilo druhý den letošního Randox Grand National Festivalu, jenž byl věnován ženám a tudíž označen jako Ladies Day. I tentokrát bylo na programu sedm dostihů, z nichž čtyři měly nejvyšší status Grade 1. Hned ve třech z nich se prosadili reprezentanti žlutozelených barev stáje irského obchodníka J. P. McManuse, který se vedle početné dostihové stáje do pamětí sportovních fanoušků zapsal jako hlavní akcionář Manchesteru United. Zajímavostí je, že každý z těchto tří koní byl připravován jiným trenérem – vítěz nováčkovské Midmay Novices‘ Chase Inothewayurthinkin (M. Walsh) Gavinem Cromwellem, syn populární Annie Power Mystical Power (M. Walsh), který je spoluvlastněn Johnem Magnierem a manželkou Riche Ricciho Suzannah, jenž ovládl Top Novices‘ Hurdle, je svěřencem Willieho Mullinse a v Melling Chase úspěšného Jonbona (N. de Boinvillle) opatruje Nicky Henderson. Za zmínku stojí i to, že všichni tři jsou potomky coolmorských plemeníků – Mystical Power legendárního Galilea a zbylí dva Walk in the Parka, stojícího na farmě Grange Stud.

Stránky