ze světa

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Hrdinka Velké národní se vrací do sedla

Vítězná jezdkyně letošní Velké národní steeplechase Rachael Blackmoreová se po více než třech měsících vrací do sedla po zdravotní pauze. Nastoupit by v sobotu měla při dostizích v Galway, kde ji  trenér Henry de Bromhead  svěří druhého z Velké národní Balko Des Flos. Kůň, kterého v Liverpoolu v sedle Minella Times porazila, nastoupí v Galway do proutěných překážek.

Baffert: Breeders´Cup mu dal zelenou. S podmínkami

Velký troublemaker amerického turfu poslední doby Bob  Baffert dostal definitivní zelenou – jeho svěřenci se mohou zúčastnit letošního Breeders´Cupu v kalifornském Del Mar. Mítink, který se koná poslední víkend před znovuotevřením amerických hranic pro evropské návštěvníky,  tak nepochybně získá na atraktivitě, Baffert se ale bude muset podrobit speciálním podmínkám poté, co v letošním roce  série skandálů jeho svěřenců s dopingem vyvrcholila pozitivním nálezem u vítěze Kentucky Derby Medina Spirita.

Složil vyhrál v Meranu, slovenská radost v Baden Badenu

Hrdina Velké pardubické zpřed sedmi dní Pavel Složil vyhrál v Meranu závěrečný překážkový dostih programu. V dostihu nezvítězivších tříletých na proutěných překážkách k triumfu dovedl svěřenkyni Paola Favera Shanbaru.  Jinak se čeští koně a jezdci v Itálii dnes vítězně neprosadili, což platilo i pro rovinový start Achird v Římě. Svěřenkyně Miroslava Nieslanika tam dokončila sedmá.

Překážky dnes viděli i diváci ve varšavském Služewci, a v obou případech vítěze pro polské stáje vedl Rastislav Benš.  V Česku trénovaní účastníci Locomotive a Polish King si ve Varšavě zapsali ve svých startech čtvrté a třetí místo.

V Baden Badenu při dnešních dostizích se zviditelnil slovenský turf, závěrečný sprinterský Kaiser Cup se stal po velkém boji do posledních metrů kořistí Natty´s Star trenéra Marcela Mihálika. Jedno vítězství si v Baden Badenu zapsala Hana Juránková, už jistý německý šampion pro letošní rok Bajuržan Murzabajev si dnes připsal vítězný start dvakrát.

Ascot: Murphy s titulem i přes problém s alkoholem, překvapení v Champion Stakes (video)

Potřetí v řadě se Oisin Murphy stal britským šampionem rovinových žokejů. Paradoxně o titulu nerozhodlo v závěru britské rovinové sezóny jeho vítězství, ale skutečnost, že William Buick nedokázav v sedle spolufavorizovaného Adayara vyhrát ascotské Champion Stakes a tím ztratil šanci se na Murphyho dotáhnout. PO skončení posledního klasifikovaného mítinku nakonec Murphy získal svůj třetí titul v řadě, když nastřádal 153 vítězství proti Buickovým 151.

Crystal Cup nečekaně Larizanovi s Myškou (+video)

I druhý překážkový vrchol sezóny v polské Wroclawi se stal letos českou kořiští. Crystal Cup na 5500 metrů o 172000 zlotých ale nevyhrál vítěz Velké wroclawské Brunch Royal, ale ve Wroclawské druhý kůň v cíli, třináctiletý Larizano. Ten v posledních metrech dostihu pod vedením Jaroslava Myšky favorita vedeném Ondřejem Velkem udolal a šest týdnů starou porážku mu vrátil.

Torquator Tasso čtvrtý na světě

Triumf německé senzace Torquator Tassa v Ceně Vítězného oblouku byl v mezinárodní dostihové klasifikaci oceněn známkou 125 (handicapových 102 kg) a německý kůň se svým výkonem probojoval na čtvrté místo v současném mezinárodním žebříčku plnokrevníků v roce 2021.  Nejvyšší pozice v letošním žebříčku patří společně Adayarovi, Mishriffovi a St Mark´s Basilica, kteří dosáhli značky 127, místo s německým koněm sdílí ještě britský Palace Pier. Nejvýše hodnocený americký kůň Knicks Go dosáhl na známku 124. Mizerný rok 2021  koní ve francouzském tréninku dokumentuje i až společné jednadvacáté místo nejlepšího z nich, Skalettiho

Longchamp: Šok jménem Torquator Tasso

Nedělním vrcholem v pařížském Longchamp byla jubilejní stá edice nejbohatšího světového dostihu na trávě Qatar Prix del'Arc de Triomphe (Gr. 1, 3+, 2 400 metrů, 5 000 000 €). V poli čttrnácti koni se překvapivě prosadil druhý největší outsider, 69:1 nabízený svěřenec německého trenéra Marcela Weisse Torquator Tasso vedený Reném Piechulkem.

Bartoš: Letošní Gran Premio? Zatím nejlehčí

Žokej Josef Bartoš už  největší italský překážkový dostih Itálie opanoval potřetí. I letos skončilo Gran Premio triumfem L´Estrana, který pod Bartošovým vedením prezentoval svou obvyklou podzimní formu a zapsal si další  triumf v dostihu, který je jeho majiteli Josefa Aichnerovi nejbližší.  A jak hodnotí letošní jízdu za triumfem Josef Bartoš?

Stránky