ze Slovenska

Česky

Štangel: Vandual s Francouzem příští sobotu jede i pro výsledek

Čtyři zahraniční koně jsou přihlášeni do třetí pardubické kvalifikace, která je na programu příští sobotu.  Všichni pocházejí ze Slovenska a  pro slovenský turf jde o jeden z nejsilnějších mezinárodních ataků, jaké se v Pardubicích kdy registrovaly. Nejznámějším jménem je mezi potenciálními slovenskými hosty samozřejmě třináctiletý veterán Vandual, který ve v loňském ročníku Velké blýskl perfektním výkonem a třetím místem. Jak vidí tentokrát jeho ambice trenér Marián Štangel?

Lukášek: Derby bylo speciální pro mou rodinu

 Žokej Tomáš Lukášek po návratu z úspěšného katarského pobytu prozatím na středoevropských drahách prožíval „klidné“ období bez zásahů v největších dostizích našeho regionu. Až do neděle, kdy po vydatné bratislavské bouřce dovedl k triumfu v letošním Slovenském derby nečekaného premianta v podobě Rabbit Red Jazze.  Triumf, který čekal málokdo, mohl vítězný žokej oslavit hned z několika důvodů.

Rabbit Red Jazz v Bratislavě dal mat počasí i soupeřům

Rozhodujícím faktorem letošního Slovenského derby mohla být průtrž mračen, která se nad dráhu ve Starém háji přesunula čtvrt hodiny před očekávaným startem největšího slovenského testu tříletých koní v letošním roce. Dusné odpoledne na několik desítek minut přerušila, Slovenské derby se ale nakonec přece jenom konalo a na dráze nasáklé lijákem je nečekaně vyhrál Rabbit Red Jazz.  Svěřenec Allana Petrlíka pod vedením Tomáše Lukáška nechal za sebou o krk útočícího Abrams Creeka.

Češi v cizině: Laube třikrát vyhrál v Bratislavě

Dvě vítězství si zapsali koně českých stájí na dnešních dostizích v Bratislavě. Na proutěných překážkách na 3600 metrů dominoval Almany trenérky Šomanové pod vedením Petra Tůmy a mezi dvouletými pak slavila Shabana, již Luboš Urbánek nasedlal Martinu Laubemu. Žokej Martin Laube v Bratislavě slavil vítězný hattrick, když vyhrál i hlavní dostih, Memoriál Karla Firbase v sedle domácí Eyes on you.

V Meranu se tentokrát neradoval žádný z českých účastníků,  vítězství na překážkách si tam připisovali výhradně italští koně i jezdci. Druhá místa na mítinku zapsali Josef Bartoš v sedle Passion Return a an Faltejsek s Kings Rockem, třetí byli také Big Mago s F. Plškem a dvakrát Pavel Složil – s Kliffem a s Charles Street.

Jozef Bojko vyhrál hlavní dostih programu v Hannoveru – tamní Derby Trial.  Slovenský rodák vedl v 2200 metrů dlouhém testu outsidera  Quebuena pro trenéra Carvalha. Z českých žokejů v cizině vyhrál v sobotu večer Václav Janáček na nočním mítinku v Madridu jednou, stejně tak jednou se dnes prosadil Martin Srnec ve Varšavě

 

R. Koplík: Opasan by mohl vyzkoušet Francii

 S dvěma triumfy se vracel z mítinku Turf gala žokej Radek Koplík, a zatímco s úspěchem z Velké ceny Slovenska v sedle Opasana se předem celkem počítalo, vítězství s Elsou v Ceně Arvy patřilo k největším šokům  mítinku posledních let. Jak Radek Koplík připouští, ani on sám před cestou do Bratislavy v dvojitý úspěch úplně nevěřil.

Turf gala:: Opasan králem, dvě vítězství i do Česka

V Bratislavě dnes první polovina slovenské sezóny vyvrcholila při tradičním Turf gala. Králem slovenské scény se stal Opasan, který po porážce z května tentokrát nenašel přemožitele a vyhrál Velkou cenu Slovenska. Čeští treníři z pěti mezinárodních dostihů okořistili dvě vítězství, ze Starohájského kritéria si zapsal úspěch Rex of Thunder a mezi sprinery byl nejrychlejší favorizovaný Jir Sun. 

Jir Sun vyhrál hlavní dostih v Bratislavě

Reprezentantům českých stájí se dnes dařilo na mítinku v Bratislavě, kde čeští koně  vyhráli většinu tamních dostihů včetně toho hlavního. Sprinterská Prípravná cena na 1200 metrů, která je předzkouškou jednoho z vrcholů mítinku Turf gala, přinesla letošní druhý úspěch svěřenci Luboše Urbánka Jir Sunovi, jehož k triumfu dovedl Martin Laube.  Jir Sun vyhrál o jisté čtyři a půl délky před tříletým vyslancem stáje Meridian Drish Venture a Myrnou.

Chodúr: Opasanova porážka? Nedalo se nic dělat

  Trenér Jozef Chodúr v Bratislavě v sobotu dokonale prezentoval, že jsou jeho svěřenci ve formě. Dvě vítězství, z toho  to v Jarní míli v podání Gray Touche  poměrně nečekané, by ho v Bratuslavě nepochybně těšila. Nebýt toho, že jeho neslavnější svěřenec přišel o neporazitelnou sérii v dostihu, který měl  být z jeho pohledu „proti nikomu“.

Stránky