Roviny

Česky

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

York: Baaeed 10 z 10, poprvé uspěl na delší distanci

Ve středu na závodišti v Yorku odstartoval Ebor Festival, přičemž vrcholem prvního dne byly dvoukilometrové Juddmonste International Stakes, ve kterých svou výjimečnost potvrdil akuálně nejlépe hodnocený kůň světa Baaeed (J. Crowley), když ve svém prvním startu v dostihu delším než dva kilometry porazil obhájce loňského vítězství Mishriffa (J. Doyle) o více než šest délek.

Netolice: Vítězné hattricky Radka Holčáka a Jana Odložila

Jediným dostihovým dnem uplynulého víkendu bylo dostihové odpoledne na malebném závodišti v jihočeských Netolicích, v těsném sousedství zámku Kratochvíle. Na programu bylo celkem devět dostihů, pět rovinových a čtyři překážkové. Nejvíce se dařilo svěřencům trenéra Radka Holčáka, kteří zvítězili ve dvou rovinových a jednom překážkovém dostihu a žokeji Janu „Čendovi“ Odložilovi, který zvítězil ve třech zbývajících překážkových dostizích, včetně vrcholu odpoledne Velké netolické, která se letos uskutečnila jako Cena Charvát Group s. r. o. a přátel netolických koní a dostihů.

Deauville: Prix Rothschild pro Saffron Beach

Ve francouzském Deauville se v úterý uskutečnil jeden z vrcholů francouzské letní sezóny – klisnám vyhrazená Prix Rothschild na mílové distanci. V pestré mezinárodní konkurenci se prosadila britská Saffron Beach (W. Buick), jejíž letošní forma má stoupající tendenci – loňská vítězka newmarketské Gr. 1 Sun Chariot Stakes po čtvrtém místě v březnové míli Dubai Turf, v rámci Royal Ascotu opanovala Gr.2 Duke of Cambridge Stakes a nyní si připsala druhý životní Gr. 1 triumf, když v přímém souboji o dvě a půl délky porazila vítězku červencové Prix Jean Prat Tenebrism.

Karlovy Vary: Královnou dne evropské šlechty Vendula Korečková

Letní karlovarská šnůra (v červenci a srpnu toto závodiště hostí 5 dostihových dní, což představuje plných 50% dostihových dní, které se v tomto období v ČR uskuteční) v sobotu pokračovala dalším, tentokráte poněkud netradičním dílem – Dostihovým dnem evropské šlechty, který začínal brzy dopoledne a program standardních dostihů doplňovaly extravagantní prvky v podobě dostihu šlechticů na dřevěných koních anebo přehlídka klobouků. Hlavním dostihem byl dvojkový handicap Pohár Adeline Marx Haute Couture, v jehož závěru se jistě prosadil nízko zatížený Culihrach v sedle se svojí trenérkou Martinou Havelkovou.

Goodwood: Ponntos na tabuli v Gr. 2 King George Stakes

Čtvrtý den mítinku „Glorious“ Goodwood nemá vrchol v podobě dostihu Group 1, nejvýznamnějším  dostihem jsou sprinterské King George Qatar Stakes , jež má status „jen“ Gr. 2. Z pohledu tuzemských turfmanů to ale vůbec nevadilo, protože na startu byl i český zástupce a to Miroslavem Nieslanikem připravovaný Ponntos, který po nepříliš úspěšném startu v King‘s Stand Stakes v rámci Royal Ascotu zamířil o stupínek níž a do jeho sedla se opět vyhoupla superstar Frankie Dettori. Ponntos tentokrát nezklamal a finišoval necelé dvě délky od vítězného Khaadema, jehož k triumfu dovedl Ryan Moore.

Goodwood: Klisnám vládne Nashwa

Teprve třetí den „slavného“ goodwoodského mítinku přinesl triumf tříletého ročníku ve srovnávacím Gr. 1 vrcholu, když se v klisnám vyhrazených Nassau Stakes prosadila třetí z epsomských Oaks a vítězka francouzské analogie Prix de Diane Nashwa v sedle se svojí stálou jezdkyní Hollie Doyle. Zatímco její přemožitelky z Epsomu v posledních startech podaly matné výkony – vítězná Tuesday zklamala čtvrtým místem v Irském derby, více než deset délek za vítězným Westoverem, který navíc minulý týden jako favorit skončil až pátý v komparačních King George osmnáct délek za vítězným Pyledriverem  a v Epsomu druhá Emily Upjon v King George nehrála podstatnější roli a skončila poslední šestá, dalších sedm délek za Westoverem. 

Goodwood: Korunovace krále Kypria

První den letošního slavného „Glorious“ mítinku v Goodwoodu měl svůj vrchol v supervytrvaleckém Goodwood Cupu, jehož historie sahá až do roku 1808 a od roku 2017 se pyšní statutem Gr. 1. Letošní ročník se stal místem střetu tří vynikajících stayerů – rekordního čtyřnásobného vítěze tohoto dostihu Stradivaria, do jehož sedla se nepodařeném ascotském výkonu Frankie Dettoriho vrátil Andrea Atzeni, jenž s ním tento dostih vyhrál v letech 2017 a 2018, loňský vítěz Trueshan (H. Doyle) a nová supervytrvalecká hvězda vítěz letošního ascotského Gold Cupu Kyprios (R. Moore), který v epickém doběhu ukázal, že jeho ascotský triumf nebyl náhodou a potvrdil, že je nejlepším supervytrvalcem současnosti.

Karlovy Vary: Rex of Thunder na vítězné vlně

Vrcholem letošního třetího dostihového odpoledne na závodišti v Karlových Varech – Dvorech byl 93. ročník dvoukilometrové Ceny města Karlovy Vary – Memoriálu Josefa Dolejšího. V letošním ročníku tohoto dostihu, jehož historie sahá až do roku 1899, se prosadil favorizovaný svěřenec Jana Demeleho Rex of Thunder, který tak navázal na vítězství v pražském Zlatém poháru a zařadil se tak mezi nejúspěšnější koně dosavadního průběhu letošní sezóny.

Stránky