Breeders´ Cup

Breeders´Cup, část I.: Rekord dráhy pro koně trenérky-začátečnice (+ videa)


Prvních pět dostihů dnešního programu Breeders´Cupu  nepřineslo žádnou radost evropským účastníkům, zato se v Keenelandu radovali Mongolci, a padl také jeden rekord dráhy. Mimořádně zajímavou zprávou je, že jak mongolský kůň, tak vítěz BC SPrint vyhráli své dostihy bez asistence v Americe obvykle podávaného lasixu.

Santa Anita: O’Brienův rekordní zápis v BC Turf

V sobotu v kalifornským sluncem zalité Santa Anitě svým druhým dnem vyvrcholil letošní ročník Breeders' Cupu. Z hlediska evropských účastníků ptaří k nejvýznamnějším dostihům jeho programu vytrvalecký BC Turf, který se jak již jeho název napovídá, odehrává na travnatém povrchu a to na klasické distanci jedné a půl míle. A právě v tomto dostihu v sobotu došlo k historické události, když se irský trenér Aidan O’Brien poté co jeho svěřenec Auguste Rodin v sedle s Ryanem Moorem zvítězil, stal prvním trenérem ve čtyřicetileté historii Breeders‘ Cupu, který v některém z dostihů tohoto mítinku dokázal zvítězit sedmé.

Santa Anita: První den Breeders' Cupu patřil dvouletým

V pátek v californské Santa Anitě odstartoval dvoudenní mítink Breeders‘ Cup, kterým vyvrcholí podzimní část americké dostihové sezóny. Mítinku, především jeho rovinových dostihů, se tradičně účastní i velký počet koní z Evropy a nejinak tomu bylo i letos. V rámci prvního dne se uskutečnilo pět dostihů spadajících do rámce Breeders‘ Cupu, všechny vyhrazené dvouletým koním – třikrát se radovali „domácí“, dva triumfy putují do Evropy.

Keeneland: Na trávě pod taktovkou Evropanů

Dostihové závodiště Keeneland v Lexingtonu v americkém státu Kentucky letos potřetí hostilo vrchol podzimní části americké dostihové sezóny Breeders‘ Cup. Tento mítink je v posledních letech rozdělen do dvou dnů, když v pátek jsou na programu dostihy pro dvouleté, zatímco v sobotu se předvedou tříletí a starší koně. V rámci páteční pětice dostihů pro dvouleté se dařilo evropským koní, kteří opanovali tři z nich, když dobule zaznamenal irský „Maestro“ Aidan O’Brien, jehož svěřenci Meditate a Victoria Road za asistence Ryana Moorea opanovali oba mílové dostihy na trávě a přinesli mu tak čtrnácté a patnácté vítězství v rámci tohoto mítinku, čímž vyrovnal Chada Browna na třetím místě v historickém pořadí nejúspěšnějších trenérů.

Breeders´Cup: Historické chvíle Japonců (video)

Pětiletý bělouš Knicks Go je hrdinou největšího dostihu Breeders´Cupu. Dvoukilometrový Longines BC Classic vyhrál jistě před trojicí tříletých hvězd vedených Medina Spiritem.  Knick Go vyhrál loni při Breeders´Cupu Durt Mile, letos ale po čtvrtém místě v Saudi Cupu zapsal výbornou sezónu a nyní je největším konkurentem na titul amerického Koně roku.   Svěřenec Brada Coxe pod vedením Joela Rosaria letošní Classic režíroval od startu do cíle a skvělou volbou tempa se postaral v dostihu o jednoznačný průběh

Breeders´Cup: Předkrm přinesl kontroverzní výsledky (+ video)

Letošní ročník Breeders´Cupu v kalifornském Del Mar má za sebou první den, určený nastupujícím hvězdám. V pěti testech pro dvouleté koně se urodilo několik překvapení, a nebyla nouze o kontroverzní momenty, i když dva nejsledovanější testy nakonec vyhráli koně, kteří byli považování za favority.

Baffert: Breeders´Cup mu dal zelenou. S podmínkami

Velký troublemaker amerického turfu poslední doby Bob  Baffert dostal definitivní zelenou – jeho svěřenci se mohou zúčastnit letošního Breeders´Cupu v kalifornském Del Mar. Mítink, který se koná poslední víkend před znovuotevřením amerických hranic pro evropské návštěvníky,  tak nepochybně získá na atraktivitě, Baffert se ale bude muset podrobit speciálním podmínkám poté, co v letošním roce  série skandálů jeho svěřenců s dopingem vyvrcholila pozitivním nálezem u vítěze Kentucky Derby Medina Spirita.

Breeders´Cup: Authentic králem Ameriky, Evropa s čtyřmi úspěchy (videa)

Největší americký dostih roku 2020 vyhrál přesvědčivě Authentic. Hrdina letošního posunutého Kentucky Derby si tak v Breeders´Cup Classic pravděpodobně zajistil  také titul amerického Koně roku. Zatímco včerejší program na Breeders´Cupu v kentuckém Keenelandu evropským stájím z pohledu vítězství nevyšel, dnešní  odpoledne ve slunném Kentucky pro ně znamenalo úspěchy hned v prvních pokusech.

Stránky