Dostihový infoservis Conseq Parku

XVII. den metropolitní sezóny: LERAM EUROPEAN JOCKEYS‘ CUP
Dlouhé čekání na prestižní mezinárodní dostihový den je u konce. V sobotu se v Conseq Parku Velká Chuchle uskuteční mimořádné dostihové odpoledne s celkem sedmi dostihy, z nichž pět tvoří program LERAM Evropského poháru žokejů (LERAM European Jockeys‘ Cup). Součet cen a prémií v této pětici dosahuje částky čtyř miliónů korun, což je nejvyšší mítinková suma v celém středoevropském regionu, a tomu samozřejmě odpovídá i hvězdné obsazení. Představí se nejen nejlepší reprezentanti tuzemských stájí a atraktivní hosté z Německa, Maďarska, Slovenska a Francie, ale především v jejich sedlech dvanáct špičkových žokejů z devíti zemí! Na své si přijdou všichni sobotní návštěvníci, protože součástí akce je bohatý doprovodný program a atrakce pro celou rodinu. Celkem je připraveno sedm dostihů, ve kterých se představí 70 koní a 25 jezdců. Úvodní dostih odstartuje v sobotu ve 14 hodin, areál Conseq Parku je otevřen již od 12 hodin.
Hvězdy nad Prahou
 
 
 
Theo Bachelot, 23 let, Francie, více než 300 vítězství
EJC: Maruschka, So Easy, Sapsiree, Donn Halling, Phu Hai
Jeden z jezdeckých talentů země galského kohouta, navzdory svému mládí už patří do širší francouzské špičky. Pražskou dráhu si vyzkoušel loni při Jarní ceně klisen, kdy skončil pátý v sedle Maruschky.
 
Cristian Demuro, 23 let, Itálie, více než 1000 vítězství
EJC: Dumnonia, Prince Orpen, Talar, Aztek, Glorioso
Mladší bratr Mirca Demura, jeden z největších žokejských talentů Evropy. Už v devatenácti letech italským šampionem, o rok později překonal italský rekord (Umberta Rispoliho) v počtu sezónních vítězství /264/. V ČR dosud nestartoval, ale v sedle českého Trip to Rhodose vyhrál milánský Zlatý pohár a badenskou Cenu vytrvalců.
 
Martin Dwyer, 40 let, Velká Británie, více než 1300 vítězství
EJC: Dang Gia, King of Marmalade, Lumiere Eternelle, Lilydale
Zástupce kolébky moderních dostihů v roce 2006 vyhrál ten vůbec nejslavnější na celém světě: Epsom Derby v sedle Sira Percyho. Dvojnásobný (2003 a 2006) držitel prestižního ocenění za „jízdu roku“, s Prahou má zkušenost, v roce 2006 vyhrál s De Robertem Velkou jarní cenu a dvakrát byl na startu Českého derby.
 
Per Anders Graberg, 41 let, Švédsko, více než 1000 vítězství
EJC: Affinity, Sign of the Zodiac
Jeden z nejlepších skandinávských jezdců, který vyhrál Derby ve Švédsku, Norsku i Dánsku. Má nepřeberné zkušenosti, mj. i z působení v USA či Dubaji. Jeho jméno je neodlučitelně spjato s nezničitelným ryzákem Bank Of Burden, přezdívaným „Král Skandinávie“, minulý týden spolu již počtvrté vyhráli stockholmský Mezinárodní pohár. V roce 2010 obsadil páté místo s koněm Skarabeus i v české Velké jarní ceně.
 
Václav Janáček, 30 let, Česká republika, 727 vítězství
EJC: Alfkona, Hello Hobby, Tamarind Cove, Sanok, Dodybud
Největší český žokejský talent nového milénia, pětkrát se stal českým šampiónem (2006 až 2010), jednou slovenským (210) a zatím třikrát španělským (2012 až 2014). Držitel tuzemského rekordu v počtu sezónních vítězství (82, rok 2009), dvojnásobný premiant Českého derby (2006, 2008), vítězný v řadě evropských zemí (kromě jmenovaných např. Polsko, Švýcarsko, Francie, Maďarsko), první český žokej na startu pařížské Ceny Vítězného oblouku (2009), minulý týden se posunul na druhou pozici historického pořadí českých žokejů.
 
Jaroslav Línek, 40 let, Slovensko, více než 300 vítězství
EJC: Living Colors, Hidden Flame, Cheeky Chappie, Silent Blessing
Pětinásobný slovenský šampion (třikrát na rovinách) patří k nejvytíženějším podunajským žokejům a kromě Bratislavy slaví četné úspěchy i v nedaleké Budapešti, jen Maďarské derby dokázal vyhrát již čtyřikrát. Bohaté kontakty má i s českým turfem, v Praze vyhrál Velkou jarní cenu a St Leger, letos nadchl vítěznou jízdou ve Velké červnové ceně s koněm Sirius Shine.
 
Szczepan Mazur, 20 let, Polsko, 250 vítězství
EJC: Black Cool Cat
Ač je nejmladším členem pohárové sestavy, na kontě už má dva polské šampiónské tituly. Už jako sedmnáctiletý vyhrál polské klasické dostihy Derby a Oaks. Praxi absolvoval také v anglickém Newmarketu a na Blízkém východě. Polský šampionát vede i letos, přičemž jeho největším soupeřem při usilování o čistý hattrick je český žokej Tomáš Lukášek. V Česku se polský žokejský objev posledních let představí poprvé.
 
Filip Minařík, 40 let, Česká republika, 1455 vítězství
EJC: Cassie, Mikesh, Simplon, Touch of Genius, Bright Sand
Pražský rodák, který kariéru začínal právě ve Velké Chuchli. Od roku 1996 působí v Německu, kde se stal v roce 2005 a 2011 šampiónem. Na kontě má celkem 36 triumfů v grupových dostizích, z toho deset v nejvyšší kategorii Gr.1. S více než 1400 vyhranými dostihy suverénně vede historický žebříček českých žokejů.
 
Bauyržan Murzabajev, 23 let, Kazachstán, 128 vítězství
EJC: Money for Danny, Waka Laura, Aldar, Meandre, Nine ou Four
Největší talent současného českého turfu, jenž zde působí teprve čtvrtou sezónu, ale už dvakrát získal titul šampióna (2013 a 2014) a s přehledem vede i letošní žebříček. Jeho výkonnost jde s přibývajícími zkušenostmi, které mj. získává i v sedlech hvězdných svěřenců svého trenéra Arslangireje Šavujeva, neustále nahoru.
 
Tadhg O’Shea, 33 let, Irsko, více než 700 vítězství
EJC: Rule the Waves, Nyani Tomba
Doma byl dvojnásobným žákovským šampiónem, což v zemi, která je celosvětově nejúspěšnějším chovatelem dostihových koní, má vysokou hodnotu, na jeho kontě však je i titul šampióna z Dubaje. Dále kromě startů v Irsku či Anglii jezdil např. v Kataru, Bahrajnu, Singapuru, Turecku a Polsku. Do České republiky přijede poprvé.
 
Umberto Rispoli, 27 let, Itálie, více než 1000 vítězství
EJC: Kobi, Elliot Carver, Ideal Approach, Autor, Chardonney Tcheque
Rodák z Neapole už se dvakrát ve Velké Chuchli představil, v roce 2007 byl v Derby třetí, letos s francouzským Parzivalem pátý. Dvojnásobný šampión v Itálii (někdejší držitel italského rekordu v počtu vítězství za jednu sezónu /245/, který mu posléze vzal Cristian Demuro), v současnosti širší špička ve Francii.
 
Fabrice Veron, 32 let, Francie, více než 900 vítězství
EJC: Hallingova, Sinbad, Kathinka, Amadeon, Dashing Home
Rodák ze západní Francie, který nedávno vyhrál Velkou cenu Baden Badenu, což je jeho premiérový triumf na nejvyšší scéně (Gr.1), ale ve Francii patří už několik let do absolutní žokejské elity a blíží se tisícovce vyhraných dostihů. V konečném šampionátu dostihově nejvyspělejší země starého kontinentu skončil dvakrát čtvrtý a jednou pátý.
________________________________________
Dostihový program:

14.00 - LERAM EUROPEAN JOCKEYS‘ CUP FILLIES AND MARES (1400 m, 550 tis. Kč, 3l. a st. kl.)
Dvojnásobná jarní klasická vítězka (Jarní ceny klisen v Praze i Bratislavě) Dumnonia by se na kratší trati mohla vrátit do vítězných kolejí, z nichž odbočila během léta starty v delších ročníkových vrcholech, nicméně i v obou Oaks (ČR a SR) byla blízko triumfům. Také premiantka dubnového Deylova memoriálu Cassie patří do špičky mezi svými vrstevnicemi, pátá skončila v Jarní ceně klisen a čtvrtá v Oaks, a je prověřena i proti starší konkurenci, její čtvrté místo z elitně obsazené srpnové Lázeňské míle má vysokou hodnotu. Žijící legenda maďarských sprintů Alfkona poprvé ve své bohaté kariéře navštíví pražskou dráhu, sedmiletá dvacetinásobná vítězka stále disponuje špičkovou regionální výkonností, nicméně ještě lepší šance by měla na ještě kratší distanci. Vítězka červnové Ceny Nory Jeane Money for Danny, držitelka letní karlovarské Velké ceny BBAG Kobi a pátá ze Slovenského Oaks Living Colors by pak měly aspirovat na nižší dotované příčky, druhá z předloňské rakouské Jarní ceny klisen Dang Gia, pátá z loňské zdejší jarní ceny klisen Maruschka, bronzová z loňské slovenské Jarní ceny klisen Hallingova a dosud dvakrát vyběhnuvší Affinity mohou v této společnosti jen získat.
________________________________________
 
14.30 - LERAM EUROPEAN JOCKEYS‘ CUP SPRINT (1000 m, 550 tis. Kč, 3l. a st.)
Držitel titulu Sprinter roku 2014 Mikesh  sice před dvěma týdny v koncovce Svatováclavské ceny neodolal finiši duasoupeřů (ti oba zamířili do jiného dostihu programu), avšak během léta předvedl dvě vynikající formy v Berlíně a Baden Badenu a pokud by tady navázal podobně kvalitním výkonem, těžko budou jeho soupeři hledat odpověď. Přesto mu velkou vyzývatelkou je jeho předchůdkyně na sprinterském piedestalu Waka Laura, která po ovládnutí sezóny 2013 vícekrát cestovala do Francie, odkud přivezla dohromady pět dotovaných umístění, naposledy se představila v červencové Severočeské ceně na svém oblíbeném mosteckém Hipodromu a podle očekávání tam lehce dominovala. Při prvních tuzemských startech budiž respektováni loňský pětinásobný vítěz z Varšavy a letos dvakrát druhý v menších francouzských dostizích Sinbad i jeho stájová kolegyně, někdejší dvojnásobná vítězka z prestižní dráhy v Chantilly, So Easy, kteří by v boji o další příčky měli být vážnými konkurenty německého hosta Elliot Carver a domácí letounské dvojice Prince Orpen a Hello Hobby.
________________________________________
 
15.20 - LERAM EUROPEAN JOCKEYS‘ CUP MIDDLE (1800 m, 550 tis. Kč, 3l. a st.)
S nejvyššími ambicemi startují elitní tříletí mílaři, stále se lepšící vítěz nedávné Velké ceny Prahy Tamarind Cove a jarní klasický král, držitel Velké jarní ceny Aldar. Tři týdny starým výsledkem z Baden Badenu, kde finišovala třetí v klisnám vypsaném dostihu listed kategorie, si o pozornost říká dvojnásobná premiantka německých trojkových handicapů Simplon, se kterou jsou kandidáty na dotované příčky loňský suverén Ceny města Karlovy Vary, poté zvítězivší i opakovaně umísťovaný ve Francii Hidden Flame a zahraniční hosté nadprůměrných francouzských forem Kathinka s Rule the Waves. Čtvrtý z Bratislavské míle King of Marmalade a stejně umístěný z pražské Velké jarní ceny Ideal Approach tvoří střed kvalitní sestavy, kterou doplňují a druhá a pátý z mostecké Velké letní ceny Sapsiree a Talar.
________________________________________
 
16.05 - LERAM EUROPEAN JOCKEYS‘ CUP LONG (2600 m, 550 tis. Kč, 3l. a st.)
V nesmírně atraktivním poli se opět schází nejlepší trojice z Velké ceny českého turfu, v kariéře čtyřnásobně v Gr.1 vítězný Meandre  ji před třemi týdny při své tuzemské premiéře lehce opanoval před držitelem bratislavského Zlatého poháru a majitelem tří listed medailových umístění z Německa a Itálie Autorem a premiantem čtyř zdejších elitních vytrvaleckých zkoušek Aztekem, doplněná vítězem loňského Českého derby a St Leger Cheeky Chappiem a někdejším Gr.3 vítězem (italský St Leger 2012) Donnem Hallingem, kteří finišovali pátý a šestý, a vytrvalecká špička letošního klasického ročníku, vítěz Derby ČR i SR Touch of Genius a hrdina St Leger z konce minulého měsíce Sanok, za nímž jmenovaný držitel dvou modrých stuh skončil třetí a Amadeon pátý. Poprvé do ČR mířící Lumiere Eternelle má letos na kontě sice jen vystoupení v bratislavských nižších kategoriích, poslední tři však lehce vyhrála.
________________________________________
 
16.45 - LERAM EUROPEAN JOCKEYS‘ CUP MILLION (1400 m, 1,65 mil. Kč, 3l. a st.)
Hlavními kandidáty na vítězství jsou poprvé do Prahy směřovaný Phu Hai, vloni pětkrát vítězný ve Francii a letos účastník dostihů na prestižních drahách tamtéž, v létě vytěžil vítězství a druhé místo, přičemž i při dvou jarních vystoupeních v náročnější konkurenci si nevedl špatně, těsně druhý z Velké ceny Prahy, koncem května suverénní v mostecké Ceně Jezdectví Dashing Home a maďarský host s excelentní bilancí devíti výher z posledních deseti startů (včetně posledních dvou ročníků nejprestižnějšího budapešťského mílařského testu Imperiál Díj) Silent Blessing. Velmi silný druhý sled tvoří dlouholeté mílařské eso Chardonney Tcheque, který o sezónní čistý štít, stejně jako vloni, přišel až v zářijové Velké ceně Prahy, v níž byl čtvrtý, a první dva ze sprinterské Svatováclavské ceny Dodybud a Nine ou Four. S nevelkým odstupem za nimi obsadili čtvrtou a pátou příčku matador sestavy Bright Sand a Sign of the Zodiac, zářijové formy mívá tradičně solidní také Nyani Tomba, což potvrdil i v tomto roce, když se potřetí za sebou umístil (letos pátý) ve Velké ceně Prahy. Chuchelské premiéry podstoupí Glorioso, jenž z dosavadních čtrnácti cest do Francie vytěžil jeden triumf a deset dotovaných umístění, a tandem německých hostů na úrovni handicapů tamní druhé kategorie, z pětapadesáti kariérních vystoupení devětkrát vítězný Black Cool Cat a vítězka dvou ze čtrnácti startů Lilydale.
________________________________________

17.20 – 79. ARQANA Gerschův memoriál (I. k., 1400 m)
Vítěz slušovického debutu, bronzový z bratislavské Ceny Muscatita a druhý z karlovarské Ceny Masise Montjeu Third je při čtvrtém životním startu na čtvrté různé dráze největším aspirantem triumfu, jeho nejvážnějšími oponenty by měli být letní vítěz z Lysé nad Labem a posléze v Praze druhý Hasan, jistý vítěz svého jediného dosavadního vystoupení Lagaro a vítězka z Budapešti Miss Vikaniko, do jejíhož sedla přicestuje další renomovaný zahraniční žokej, osminásobný španělský šampión Jose Luiz Martinez.
________________________________________

17.50 – Cena LOKO TRANS, s r. o. (hdcp II. k., 2400 m)
Téměř minimální zatížení může při útoku na třetí životní triumf využít letos ve všech šesti startech umístěná Nowitka, přičemž obě dosavadní vítězství získala v posledních startech předchozích dvou sezón. Poměr nesených hmotností oproti tandemu Khalidor a Nirgera, který posledně předčila, má ještě výhodnější, na druhou stranu jmenovaná dvojice nyní bude žokejsky posílena. Ve zmiňovaném dostihu se nečekaně prosadil Mystic Golfer, a nepřekvapí proto případným dalším ziskem, dobré vyhlídky si však na start také nesou nedávný lehký vítěz bratislavského mezinárodního dostihu amatérských jezdkyň Best Box, dvojnásobná tříletá vítězka Fantaggira Lady i její nízko zatížený vrstevník Hubal.