Účastnice Oaks očima Ivany Pejškové

Již tuto neděli bude na závodišti v Karlových Varech - Dvorech odběhnuto Oaks, někdy též přezdívané jako derby klisen. Na startovní listině nejprestižnějšího klasického dostihu věnovaného něžnému pohlaví figuruje celkem osm účastnic, jejichž šance pro vás zhodnotí dáma, která to s klisnami opravdu umí – trenérka Ivana Pejšková.

Polyanta

Již jako dvouletá zaujala vítězným debutem. V dobrých výkonech pokračovala také na jaře – nejprve o čtyři délky zvítězila v Memoriálu Rudolfa Deyla, v JCK pak podlehla jen německé listed vítězce Fashion Queen. Její červnové francouzské vystoupení potvrzené čtvrtým místem jí jednoznačně staví do role první favoritky.

Saša

Největší soupeřka pro Polyantu. Jako dvouletá patřila ke špičce ročníku, což letos potvrdila třetím místem v JCK (zaběhnuto v kvalitním čase). Start v derby posloužil jako absolvování distance 2400 metrů, což může její soupeřce chybět. Saša je velmi kvalitní třídová klisna, vzhledem k malému počtu startů je pošetřená a má před sebou skvělou budoucnost.

Hessoesse

Vítězka Ceny Wago (dříve Cena Hřebčína Napajedla). Dostih na 2200 metrů se běžel v průměrném čase a předtím vyhrála dostih pro nezvítězivší tříleté koně, z tohoto důvodu mají podle mého mínění dvě výše jmenované klisny větší třídu a lze předpokládat, že boj o vítězství se při poctivém dostihu odehraje právě mezi nimi. Hessoesse může časem dospět a své výsledky zlepšovat.

Coffola

Klisna se drží v první pětici tříletých klisen. I přesto, že se vždy umisťuje na placených místech, má horší výsledky než Hessoesse, a tak to zřejmě zůstane. V takto početně slabém poli má určitě velkou šanci získat některou zajímavou dotaci.

Luxia

Tato zajímavá klisna jde nahoru sice pomalu, ale boj s Hessoesse v Ceně Wago ji vyšvihl mezi špičku tříletých klisen. I proto stojí za to zkusit její růst výkonnosti právě v Oaks. Majitel nemá co ztratit a každé zvýšení jejího handicapu se jistě může jednou hodit do chovu.

Rabbit van Winkle

S průběžným nízkým handicapem 61,5 kg a pátým místem ve III. kategorii se může tato klisna zatím jen pochlubit zajímavým rodokmenem. Pokud se osvědčí na vytrvalecké trati, může tuto zkušenost využít v dalších lehčích dostizích. Pak by se její start dal samozřejmě pochopit.

Stealing a Win

Tato klisna má sice o pár kil vyšší průběžný handicap, ale její sedmé místo v Ceně Wago za Hessoesse a Luxií ji jistě do šancí o přední umístění nestaví. Spíše to na mě dělá dojem zbožného přání, že některá z favoritek zklame. Ale i to se stává, tak proč ne.

Sigiriya

Klisna s  průběžným handicapem 48 kg, která zatím startovala pouze v dostizích IV. a V. kategorie, kde ani se 49 kg nedokázala zvítězit, nevyužije tento dostih ani jako práci ani ke zvýšení handicapu.  Zázraky se nedějí, a ani tady asi k tomu nedojde.