Tisková zpráva DS Pardubice k první kvalifikaci

 

Galerii vítězů letošních kvalifikací otevřel Hegnus

 

 

 

Pardubice, 25. května 2019 – Květnovou kvalifikací odstartoval tuzemský kvalifikační seriál 129. Velké pardubické steeplechase. Na její start se mimo jiné postavila nejúspěšnější trojice loňského ročníku Velké pardubické a právě ta byla v cíli nejvíc vidět. O vítězství se poprali Tzigane du Berlais a Hegnus, který kvalifikaci nakonec ovládl.

 

 

 

Květnová kvalifikace se v Pardubicích běhá už od roku 1983 – nejprve jako Steeplechase Lancastera, nyní už více než čtvrt století jako Velká cena města Pardubice. V letošním ročníku do ní odstartovalo méně početné, zato velmi kvalitní pole koní. Utkala se trojice nejlepších z loňské Velké pardubické Tzigane du Berlais, Hegnus a Stretton, byl tu vítěz Velké pardubické Ribelino a řada dalších zkušených i nadějných koní. Kvalifikační dostih nabídl drama až do úplného konce. Tzigane du Berlais s žokejem Janem Faltejskem důrazně tlačili na Hegnuse, kterého ve Velké pardubické porazili. Jedenáctiletý hnědák ale tentokrát měl více sil. „Kontroloval jsem situaci. Věděl jsem, že dneska je to Tziganova půda a že na nás bude útočit. Ale asi to na něj dneska bylo kratší, Velká je o něčem jiném. Myslím, že pro diváka úplně super, když si to tady rozdali dva koně ve Velké i v kvalifikaci. A bylo jedno, kdo vyhraje a kdo bude druhý. Divákům se to muselo líbit. Nám s Honzíkem se to teda líbilo. Teď už jen aby byli koně zdraví,“ komentoval dostih vítězný žokej Marek Stromský.

 

Trenér reprezentanta stáje Ševců Radek Holčák už před dostihem naznačoval, proč pro Hegnuse zvolili hned první kvalifikaci. Podle jeho slov chtějí Hegnusovi udělat pohodovou sezonu a nechtějí riskovat nutnost kvalifikace v letním horku. Původně totiž měl jít Hegnus do červnové kvalifikace.

 

Tempo kvalifikačního dostihu udávali především zkušený Ter Mill (Jan Odložil) a Ribelino s britským žokejem Andrew Glassoburym. Zástupce stáje Lokotrans a vítěz Velké pardubické z roku 2015 utíkal s chutí, v závěru mu ale došly síly. O pořadí se začalo bojovat za Havlovým skokem, kdy se dopředu začal posouvat Tzigane du Berlais, na poslední překážce byl ještě na čtvrté pozici a v cíli už nestačil jen na vítězného Hegnuse. Devět délek za ním přišel Player (ž. Marcel Novák) před „bronzovým“ z loňské Velké pardubické Strettonem (ž. Niklas Lovén) a debutantem na českých drahách Chicname de Cotte (ž. Jiří Kousek). Dokončili ještě Ter Mill, Ribelino a Eldorado, Theophilos byl svým jezdcem, žokejem Josefem Bartošem zadržen.

 

 

 

Kvalifikaci pro 129. Velkou pardubickou steeplechase má pro tuto chvíli splněno osm koní – tři z nich ale na přihláškách do říjnového vrcholu překážkové sezony zatím nefigurují. Jsou jimi z květnové kvalifikace třetí Player, již třináctiletý a velmi zkušený Ter Mill a také dvanáctiletý Eldorado.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Druhým nejvýznamnějším dostihem dne byla Cena Služeb města Pardubice, steeplechase cross country II. kategorie na 3300 metrů. V dostihu se utkali specialisté na kratší krosy. Loňské vítězství obhajoval desetiletý Starbuck připravovaný Pavlem Polesem pro stáj EŽ Praha. A s žokejem Marcelem Novákem svůj úkol splnili. Vítězství vybojovali nad dalším z favoritů dostihu a vítězem Poplerova memoriálu Tiara Manem (ž. Sertash Ferhanov). S odstupem za nimi finišovali Marcus Aurelius (Jan Odložil), Lad In (Jan Derych) a Apple´s Kamikaze (ž. Jaroslav Myška). Imphal byl zadržen.

 

 

 

V úvodním dostihu přes proutěné překážky na 3200 metrů, v Ceně vítězů Velké pardubické, lehce zvítězila čtyřletá Slivka s žokejem Josefem Bartošem. Stejně přesvědčivě se ukázala v následující Ceně mezinárodního festivalu šachu a her Czech Open sedmiletá Alegoria s amatérem Františkem Plškem mladším. Převahu ukázal i vítěz Ceny podporované Univerzitou Pardubice East River vedený žokejem Janem Kratochvílem. S výrokem „velmi lehce“ v Ceně podporované Destinační společností Východní Čechy zvítězila jedna z favoritek dostihu Merella v žokejem Markem Stromským v sedle. Pátý dostih dne, Cenu za podpory společnosti Yventech s.r.o., po boji opanovali Ronaldo King a žokej Lukáš Matuský. V Ceně za podpory PREMIN zvítězil String s Petrem Tůmou. A Cenu Arnošta z Pardubic podporovanou Dopravním podnikem města Pardubice vybojoval Amadeon s žokejem Sertashem Ferhanovem.

 

 

 

Mezi žokeji se dařilo Marku Stromskému, který zvítězil dvakrát. V obou případech to bylo v sedlech svěřenců trenéra Radka Holčáka. Dva vítěze připravili také v tréninkové centrále Vocáskových.