Tisková zpráva závodiště V. Chuchle k Českému derby

Do startu Českého Derby zbývají již jen desítky hodin

Praha, 19. června 2019 – Již tuto sobotu se na závodišti v Praze-Velké Chuchli uskuteční nejprestižnější klasický dostih sezóny pro tříleté koně, 99. ČESKÉ DERBY, na jehož start míří šestnáct elitních koní (čtrnáct hřebců a dvě klisny). Samo České Derby je s celkovou finanční dotací dva miliony korun, z níž vítěz získá rovný milión, nejbohatším klasickým dostihem celého středoevropského regionu. Výjimečnosti akce odpovídají svou sportovní kvalitou i další zařazené dostihy a návštěvníci se mohou těšit i na bohatý doprovodný program. České Derby se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a s podporou Hl. m. Prahy.

Favoritem 99. Českého Derby, které se běží na 2400 metrů, je ryzák lysolabského podnikatele a dlouholetého majitele stáje Joly Jiřího Odcházela Angkor Wat, vítěz karlovarské Jarní ceny i chuchelské Velké červnové ceny,“ říká Jiří Zlámaný, dostihový manažer závodiště ve Velké Chuchli. „Tohoto koně trénuje Josef Váňa a v sedle bude historicky nejúspěšnější český žokej, čtyřnásobný německý šampión Filip Minařík. Pro rodáka z nedalekého Radotína je chybějící triumf v Derby velkou motivací. Hlavními soupeři by mu měli být vítězové Velkých jarních cen z Prahy a Bratislavy. Bělouš Ignacius Reilly stáje Syndikát V3J je chystán mezinárodně úspěšným koučem Václavem Lukou a povede jej aktuálně druhý muž německého šampionátu, držitel tří českých šampiónských titulů Bauyržan Murzabajev. Hnědák stáje Meridian Arcturus, kterého rekordman v počtu trenérských vítězství v Českém Derby František Holčák dosud směřoval do slovenské metropole, se v Praze představí poprvé, a to pod dalším trojnásobným českým šampiónem Jaromírem Šafářem,“ doplňuje Zlámaný.

Jezdeckými hvězdami sobotního programu budou již zmíněný Filip Minařík a také další čtyřnásobný německý šampión, populární panamský rodák Eduardo Pedroza. Ze Slovenska přicestují oba tamní mnohonásobní šampióni Jaroslav Línek a Zdenko Šmida, chybět nebude prakticky nikdo z domácí špičky, včetně velezkušeného Jana Ráji i aktuálního lídra českého žebříčku, mimořádně talentovaného žákovského jezdce Davida Lišky.

Skvělou podívanou slibuje nejen vrchol odpoledne, ale také další výtečně obsazené testy. Ve Zlatém poháru Rádia Impuls na 2400 metrů pro starší koně bude již o třetí triumf usilovat devítiletý Autor, prvenství v Tattersalls Mile na 1600 metrů obhajuje sedmiletý Father Frost a jeho vrstevník Mr. Right bude navazovat na loňskou výhru ve Sprinterské ceně Auto Jarov Kunratice na 1200 metrů. Celkem se v osmi dostizích představí 96 koní a 27 jezdců a jezdkyň.

Pro návštěvníky bude připraven pestrý doprovodný program. Speciálně dětem (do 15 let mají vstup zdarma) jsou určeny jízdy na ponících zdarma, velká venkovní LEGO herna, venkovní hřiště i krytý dětský koutek v přízemí tribuny, bungee trampolíny, kolotoč, skákací hrady, nafukovací bludiště, či soutěže o ceny. Zájemci z řad dospělých budou mít možnost absolvovat předváděcí jízdy novými vozy od společnosti Auto Jarov Kunratice.

K občerstvení bude možno využít restauraci s výbornou teplou kuchyní, dále populární food trucky a stánky s řadou pochutin. Hlediště tribuny (kompletně k sezení) je kryté proti nepřízni počasí.

Doprava z centra Prahy je rychlá a pohodlná. Autobus č. 244 odjíždí ze stanice metra Smíchovské nádraží, příměstská vlaková linka S7 jezdí z Hlavního nádraží a nádraží Praha-Smíchov. Oba spoje mají zastávku pár desítek metrů od vstupu do areálu závodiště. K dispozici je také parkoviště pro osobní automobily. První dostih odstartuje ve 14 hodin, areál závodiště bude pro veřejnost otevřen již od 12 hodin.