Tisková zpráva Chuchle Arena k 100. Českému derby

Ve Velké Chuchli se poběží 100. České Derby

2. září 2020, Praha – Letošní sezóna na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli se pomalu přehoupla do své druhé poloviny. Po mezinárodních parkurových závodech CSIO3*, na kterých se česká parkurová reprezentace úspěšně kvalifikovala na Olympijské hry v Tokiu, proběhne v neděli 6. září absolutní vrchol dostihové sezóny České Derby, které se na dráze v Chuchle Aréně Praha poběží již po sté. Návštěvníci se mohou těšit na velkolepou podívanou s doprovodným programem v duchu první republiky. S ohledem na bezpečnost návštěvníků a minimalizaci rizik šíření koronaviru je v prodeji jen 1000 vstupenek.

V první polovině sezóny se uskutečnilo 6 dostihových dní a 5 parkurových událostí. Těm patřila primárně letní část sezóny. „Máme za sebou parkurové události na nejvyšší úrovni. Z těch nejvíce zajímavých určitě stojí za zmínku Mistrovství České republiky dětí a juniorů, Český skokový pohár a takovou třešničkou na dortu bylo zcela jistě CSIO3* Prague Cup, organizované společně s Czech Equestrian Team,“ říká Marie Vítková, majitelka Chuchle Areny Praha a dodává: „Jsme rádi, že se celý podnik vydařil a že se k nám mohli dostat i špičkoví jezdci a 13 olympijských týmů nejen z Evropy, ale i Japonska, Argentiny a Nového Zélandu. Jejich pozitivní ohlasy na areál v Chuchli byly skutečně velkým potěšením pro celý tým, který už více než 2,5 roku vrací celý areál na výsluní. Úspěšná kvalifikace českého parkurového týmu na olympiádu v Tokiu je navíc krásnou tečkou.“

První zářijová neděle nyní bude patřit jedné z nejvýznamnějších událostí v českém dostihovém sportu vůbec, a to již 100. Českému Derby, jehož historie sahá až do roku 1921, kdy se u nás uskutečnil jeho první ročník. Derby je vůbec nejprestižnější zkouškou, které se dostihový kůň může zúčastnit. Má k tomu navíc šanci pouze jednou za život, a to ve svých třech letech.

Letošní jubilejní ročník si připomene dobu, ve které závod vznikl, tedy první republiku. Návštěvníky čeká dobová módní přehlídka, swingová kapela a taneční vystoupení. Těšit se mohou také na ukázku (a za příznivého počasí dokonce na přistání) historického letadla, na historická vozidla a výstavu exponátů muzea technických hraček. V restauraci bude k dispozici dobové menu, dojde i na speciální dostih poníků a památku si bude možné odnést z tematického fotokoutku. Bohatý bude také program pro děti, pro které bude jako při každém dostihu fungovat dětský koutek s atrakcemi.

Areál bude pro návštěvníky otevřen od 11 hodin, první dostih se uskuteční ve 13 hodin. Celkem se poběží osm dostihů. „I v letošní nesnadné situaci si České Derby uchovalo celkovou dotaci dva milióny korun a je nejbohatším rovinovým dostihem roku. Odstartováno bude v 17 hodin a nepochybně nabídne skvělou podívanou. Proti nejlepším tříletým koním domácích stájí se postaví dvojice soupeřů ze zahraničí. Slovenský hřebec Opasan už v Praze vyhrál červencový Memoriál dr. Frankenbergera a patří k hlavním favoritům na vítězství. Z Německa pak dorazí svěřenkyně trenéra českého původu Bohumila Nedorostka Vivienne Wells, která před měsícem na karlovarské dráze finišovala druhá v klasickém dostihu klisen Oaks. V domácí sestavě jsou hlavními adepty čelních příček vítězka již zmíněného Oaks Zariyannka, dále premiant posledního pražského přípravného testu Markoni LP a držitel triumfu z Velké jarní ceny Rate, jehož sedlo tentokrát obsadí pětinásobný český a šestinásobný španělský žokej-šampión Václav Janáček.

Součástí lákavého programu budou i další dostihy nejvyšší kategorie, 61. J&T Banka Zlatý pohár pro elitní starší vytrvalce či 17. Tattersalls Mile, v níž změří síly špičkoví mílaři,“ uvádí Jiří Zlámaný, dostihový manažer v Chuchle Areny Praha.

„Samozřejmě nás mrzí, že zrovna jubilejní stý ročník připadl na letošek, kdy se vše mění a svět bojuje s pandemií. I tak ale věříme, že si návštěvníci 100. Českého Derby, i přes všechna omezení, užijí zábavu a napínavou podívanou,“ říká Marie Vítková.