Jorge Ricardo dokázal vyhrát 13.000 dostih! (+ video)

Osmapadesátiletý brazilský fenomén v sedle to dokázal! Jorge Ricardo, nejúspěšnější žokej všech dob, zaznamenal vítězství s neuvěřitelnou visačkou 13 000 – slovy třináct tisíc. Žokej, který příští týden oslaví 59. narozeniny, oslavil neuvěřitelné jubileum na hipodromu Gavea v Rio de Janeiru po suverénním triumfu v sedle Gloriosa Negra.

„Ricardinho“ je od roku 2018 nejúspěšnějším žokejem historie. Na prvním místě historických tabulek se předtím přetahoval s Kanaďanem Russellem Bazem, který v roce 2017 ukončil svou bohatou kariéru poté, co vyhrál 12844 dostihů. Vzájemný souboj s Ricardem přitom vedl téměř deset let, v jejichž průběhu oba žokejové prošli několikaměsíčními zdravotními přestávkami, pokaždé se ale dokázali vrátit a ve svých neuvěřitelných kariérách pokračovat. Od roku 2017 ale Ricardo mezi aktivními jezdci na čele světových součtů osaměl a když se v únoru 2018 dostal znovu před Bazeho, bylo jasné, že na dlouhou dobu bude právě on nejúspěšnějším světovým žokejem.

Metu třinácti tisíc vítězství by pravděpodobně pokořil o několik měsíců dříve, kdyby jej koronavirová situace nechala pokračovat v zažitém režimu, jemuž se v posledních letech podřizoval na argentinských hipodromech. Protože se ale v Argentině dostihový život prakticky zastavil na pět měsíců, rozhodl se úspěšný žokej k návratu do rodné Brazílie, kde i přes vysoká koronavirová čísla dostihy na dráze Gavea znovu ožily. A dobře udělal, do svého rodného města si nakonec odskočil i pro jubilejní triumf, který oslavil v rodinném kruhu hned na závodišti, jeho rodinní příslušníci totiž na dostihy za zavřenými dveřmi získali mimořádné vstupenky.

„Je to neuvěřitelný počet, ale dlouho jsem věřil, že se na něj dostanu,“ přiznal v televizním interview. „Ta dlouhá doba karantény v Argentině byla těžká, nemohl jsem dělat to, co mám rád, a dostihy byly ve velké nejistotě. Navíc bylo strašně těžké udržovat si správnou váhu, když jsme před sebou neměli žádný konkrétní termín. Ale dnes je už všechno mnohem veselejší.“ Ricardo se vrátil do Brazílie, kde jsou covidová omezení mnohem volnější než v Argentině, a návrat si už před jubilejním triumfem nemohl vynachválit.

„Nějakou dobu budu ještě jezdit tady, a uvidíme, jak se bude vyvíjet situace, v delším horizontu bych se ale chtěl vrátit do Argentiny,“ dal se slyšet v brazilské televizi muž, který každým dalším vítězstvím bude nadále přepisovat dostihové dějiny.

Jorge Ricardo v minulosti jezdil na drahách v Chile, Ecuadoru, Peru, Uruguayi, Spojených Státech, Velké Británii i Francii, kde se v roce 1994 dokonce zúčastnil Ceny Vítězného oblouku. Svého tehdejšího pařížského partnera Much Better považuje za nejlepšího koně, jakého kdy jezdil. První vítězství získal jako patnáctiletý v sedle svěřence svého otce Antonia Taima, a celkem desetkrát vyhrál v třech největších dostizích jižní Ameriky (třikrát v Premio Carlos Pellegrini, pětkrát v Premio Latinoamericano a dvakrát při Gran Premio Brasil). Třicátého září oslaví 59. narozeniny…