Vzpomínka na Chrise Richnera

Švýcarský občan Chris Richner se v České republice objevil kolem roku 1999 a brzy se tu stal významným majitelem dostihových koní. Zpočátku bylo jeho velkou ambicí vyhrát Velkou pardubickou. Řadu dostihových koní vlastnil po vstupu na českou scénu v tréninkových střediscích  v Lysé nad Labem a v Mimoni. Po několika letech dojíždění mezi Švýcarskem a Českou republikou se rozhodl žít převážně v České republice a založil si svého vlastní tréninkové středisko vedené trenérem Pavlem Kinským.

V době, kdy se přestěhoval do České republiky, vlastnil  až 30 dostihových koní, a kromě nich také koně v chovu. V roce  2010 ale dospěl k rozhodnutí,  že práce agenta  mu bude přinášet více uspokojení (a bude ho stát méně peněz), než pozice často frustrovaného majitele dostihových koní a vlastního tréninkového centra. Ukončil působení stájí  v Dymokourech a  výrazně snížil počet dostihových koní ve svém vlastnictví. Jako agent   dokázal pro své klienty řadu kvalitních plnokrevníků, kteří se v České republice výrazně prosazovali ve druhé dekádě 21. století.

Chris patřil mezi velké milovníky dostihových koní a dostihů. Žil pro své sny.  Za svého života působil ve Švýcarsku jako bankéř,  vlastnil značný počet dostihových koní a navíc i tréninkové centrum, řídil a vlastnil historický Aston Martin, patřil mu noční klub, provozoval restauraci, kde pro své klient i vařil, a úspěšně pracoval také jako agent na trhu plnokrevníků.  Po každé ze svých zkušeností se dokázal posunout k něčemu novému a šel si za naplněním svých vlastních ambicí. Chris byl mnohem  laskavější, citlivější a liberálnější člověk, než  za jakého se sám označoval. Byla mi ctí se s ním poznat.

(původní text napsal Robin Healey)