Odešel "plemeník plemeníků"

Jak informoval coolmorský hřebčín, ve věku 23 let odešel Galileo, asi nejvýznamnější plemeník světa v posledních 15 letech. Vítěz Derby z roku 2001  pro svého majitele pršel skvělou dostihovou kariérou v čele s triumfem v Derby roku 2001, ještě podstatně významnější roli měl  ale jako plemeník. Majitel coolmorského hřebčína John Magnier o něm řekl, že mimořádný plemeník za sebou nechal potomstvo nebývalých rozměrů a kvality.

Trenér Aidan O´Brien, který každoročně zaznamenává řadu triumfů v největších dostizích celého světa, se na konto Galilea vyjádřil v tom smyslu, že šlo otak mimořádného koně, že jemu rovného už ve své kariéře určitě neuvidí. Chronické neléčitelné poranění přední nohy však vedlo k tomu, že život Galilea musel být ukončen.

Od odchodu do hřebčína se Galileo stal otcem neuvěřitelného počtu 92 vítězů dostihů grupy nebo graded 1, tím prozatím posledním se stal Bolshoi Ballet. Kůň, který letos startoval jako favorit v anglickém Derby a na jeho trati neuspěl, se totiž prosadil na opačné stran ě Atlantiku v Belmont Derby,. Bezesporu nejslavnějším potomkem Galilea byl ale kůň, který se o žádné derby ani nepokoušel, ale absolvoval neporazitelnou kariéru na kratších distancích a z dráhy odešel jako jedna z největších dostihových senzacích posledních desetiletí: Frankel.

Anglické Derby ale vyhráli po Galileovi ještě další z jeho potomků: New Approach, Australia, Ruler Of The World, Anthony Van Dyck a Serpentine.  Odkaz Galilea, který po sobě prostřednictvím svých potomků zanechal, je ale mnohem bohatší. Pro irský hřebčín Coolmore znamenaá jeho odchod ale rovněž velkou ekonomickou ztrátu: Galileo  jako komerční plemeník nebyl v oficiální nabídce hřebčína s fixní sazbou a připouštěcí poplatek byl u něj daný dohodou, mělo se ale za to, že v posledních letech činil kolem půl milionu eur.

Kůň, jemuž se v posledních letech v ostrovních médiích říkalo „plemeník plemeníků“ samozřejmě není nenahraditelný, ale jeho odchod je ale pro irské chovatelé impérium velmi smutným dnem…