Petrlík: Cíl letošní sezóny? Spokojený majitel...

  V loňském roce získal Allan Petrlík titul šampiona mezi rovinovými trenéry, letos  ho tedy v pičínském středisku čeká rok, v němž bude tuto pozici obhajovat. Jak ale sám konstatuje, není šampionský titul zdaleka tím nejsilnějším lákadlem, které v nové dostihové sezóně vyhlíží…

„Hlavní cíl pro letošní rok? To je jasné, chceme běhat dostihy tak, aby s našimi koňmi byl spokojený majitel. Naše spolupráce s panem Jandejskem funguje bez přerušení už šestým rokem, a já si toho moc vážím a věřím, že  bude mít důvody ke spokojenosti i v letošní sezóně,“ konstatuje Allan Petrlík. „Když se povede vyhrát šampionát, je to hezké, ale je to jen taková třešnička na dortu, určitě to neberu jako to nejpodstatnější.“

V přípravě má aktuálně Petrlík 35 koní a s jejich složením ve stáji je spokojený. „Složení je určitě dobré, máme tu teď 12 starších, 10 tříletých a 13 dvouletých, z nich je deset dovezených z Irska a tři odchovanci.   Věkově je ta skladba podle mého optimální,“ myslí si a dodává,  že momentálně se celá sestava chystá na roviny. „Jsme ale domluvení, že po škole u nás nastoupí Marcel Novák mladší a předpokládám, že ve spolupráci s ním bychom některé koně zaskákali. Už v minulosti jsem to tak míval, ale momentálně ve stáji nemáme nikoho, kdo by se s koňmi na skoky chystal.“

Allan Petrlík přiznává, že si, stejně jako další trenéři, musí poradit s personálními problémy.  U dostihů obecně „nejsou lidi“ a tréninková střediska s tímto nedostatkem  bojují jak se dá. „Je tu situace, že není kde brát, a  tak jsme na tom nyní tak, že třikrát týdně u nás v práci musí jezdci absolvovat deset až dvanáct lotů.  Jsme v období, kdy se všechno chystá na sezónu a práci musí dostat vlastně všichni koně, je to hektické období a já je určitě nechci ošidit.  Proto je to pro lidi hodně náročné,“ míní úřadující trenérský šampion.

Tým kolem koní v Pičíně dnes tvoří Miroslav Gruber, Miroslav Bezděk, Aleš Dandiš, Renáta Ondráčková, Františka Štěpánka Slancová, a vypomáhají i žákyně druhého ročníku chuchelské školy Nikola Štěpánková a Anna Hrubantová. „Důležitý je pro nás také kovář Libor Kranát, a nejpozději od šestého května by měl nastoupit také syn Nikola,“ dodává Petrlík s tím, že pro větší dostihy je domluven na spolupráci s žokejem Tomášem Lukáškem. „Tomáš by se měl před Gombou vrátit z Kataru a počítám s ním do velkých dostihů, pokračovat bude i spolupráce s Jirkou Chaloupkou a více šancí dostane i Renáta Ondráčková. A až nastoupí, bude jezdit taky syn,“ upřesňuje Allan Petrlík.

Pokud jde o konkrétní plány s koňmi, nechce Petrlík prozatím konkrétně hovořit o tříletém ročníku. „O těch je ještě brzo na to, aby se mluvilo o nějakých ambicích.  Všichni si po zimě myslí, že mají nadějné koně, ale jak to je ve skutečnosti, to se uvidí, až svou výkonnost nějak potvrdí.  My plánujeme účasti v Deylově memoriálu i memoriály profesora Michala, ale máme i nezvítězivší koně, které hlásíme do Českého derby a chtěl abych, aby se v ročníku co nejlíp zařadili. Tříletý ročník je moc důležitý i proto, aby se nějak vydělalo, při současných dotacích jsou klasické dostihy proto moc významné.

Zatímco s tříletými uvažuje o tuzemských klasikách, starší koně se možná podívají i do zahraničí . „Tam se ale držíme při zemi, nedává mi smysl jet někam 1500 kilometrů s tím, že budeme sedmí.  Do ciziny můžu uvažovat s koněm, který u nás vyhraje minimálně druhou kategorii a v první se umístí.  S Rabbit Red  Jazzem, Rabbit Buratinem, Rabbit Coulsty a Rabbit Power můžeme uvažovat, že bychom jeli do Itálie.  Taky jsme  přihlásili tři koně do švýcarského derby, ale uvidíme, jak se bude sezóna vyvíjet, pak se budou plány upřesňovat,“ dodává Allan Petrlík