Další vítězné růžové odpoledne zásluhou klisen

Dva vrcholy nabídlo první červnové odpoledne ve Velké Chuchli. Velká pozornost se soustředila především na CPIPG Velkou červnovou cenu, tradiční předzkoušku Českého derby na distanci 2210 metrů. Mezi dvanáctkou účastníků měla nejvíce sil hnědka Fine Anyway a prosadila se o dvě délky před aktivním Queen’s William. Pro stáj Statek Blata Český Ráj to bylo už druhé jedničkové vítězství v rámci odpoledne. Cenu Nory Jeane vyhrála přesvědčivě Ciotola.

Do cílové roviny Velké červnové ceny zavedl pole s několikadélkovým náskokem Queen’s William, za ním se srovnalo pole a nejvíce sil měla Fine Anyway s Tomášem Lukáškem. „Z práce jsme věděli, že klisně vyhovuje měkká půda a je nesmírně bojovná. Myslel jsem si, že přejdeme vedoucího koně snadněji, ale ukázala svou obrovskou bojovnost,“ vrátil se k průběhu dostihu žokej Tomáš Lukášek.

Hnědka absolvovala již devátý životní start a podruhé vyhrála. Ze zástupu nezvítězivších se vyčlenila koncem února v Marseille, poté se představila v Jarní ceně klisen, kde obsadila deváté místo a po čtyřech týdnech vyhrála podruhé. „Samozřejmě jsem spokojena a předpokládala jsem, že by se mohla prosadit právě Fine Anyway, neboť jí vyhovuje měkká dráha,“ doplnila trenérka Ingrid Janáčková Koplíková.

Další kroky vítězné klisny by měly vést do derby. „Pokud dostane dostatečný handicap, představí se v derby. Zatím vím, že by měli startovat čtyři koně a o dalších budu ještě přemýšlet,“ představila plány trenérka, která bude obhajovat loňské vítězství, kyd se prosadila Abha. Tomáš Lukášek není přesvědčen o tak vysoké třídě klisny. „Je poctivá, bojovná, ale nejsem si jist, že má tak vysokou třídu, jaká je pro derby potřeba.“

Klisna vyhrála Velkou červnovou cenu opět po 19 letech, poslední vítězkou byla Peinture Naive z roku 2005. Oficiální zpráva hovoří o stavu dráhy - 3,9 dobrá, ale čas dostihu byl hodně pomalý, 2:28,48. V pomalejším čase se prosadil naposled Pumpkin v roce 2009, v poslední dekádě byli všichni vítězové minimálně o necelé dvě vteřiny rychlejší.

Aktivní Queen’s William s Tomášem Romanem uhájil druhé místo, třetí proběhl okolo cílového mezníku favorizovaný Prometheus před Sambanym a Zirconnem.

Ciotola si se soupeřkami pohrála

Prvním vrcholem sobotního odpoledne ve Velké Chuchli byl 20. ročník Ceny Nory Jeane pod patronátem společnosti Conseq. Na start mílového dostihu pro klisny se postavilo sedm zástupkyň slabšího pohlaví a suverénkou byla ryzka Ciotola. U cílového mezníku měla náskok osmi délek na druhou Dantawi a třetí doběhla Comming Pulse.

„Měli jsme několik scénářů, jak se bude dostih vyvíjet. Je schopna jít z čela, ale i cválat v poli. Rozhodlo se krátce po startu, nikdo to nechtěl vzít na sebe, tak jsem šel dopředu,“ vysvětlil taktiku žokej Tomáš Lukášek, pro kterého to bylo osmé letošní vítězství na českých drahách. Žokeji vysekla poklonu trenérka Ingrid Janáčková Koplíková. „Dnes to vyhrál Tomáš, dokázal Ciotole dobře rozvrhnout síly, měla jsem strach, jak si s šestnáctkou v Chuchli poradí.“

Po mnoha hodinovém dešti je dráha ve Velké Chuchli měkčí, ale ryzce reprezentující stáj Statek Blata Český Ráj to vůbec nevadilo. Ač cválala na čele od startu, v cílové rovině se ještě od svých soupeřek vzdalovala. Už na distanci bylo zřejmé, kdo si odnese pohár pro vítěze prestižního dostihu. „Našel jsem si stopu, která nebyla tolik rozbitá a všichni se drželi za mnou,“ vysvětlil Tomáš Lukášek, jak si poradil s dráhou pro klisnu, pro kterou je 1600 metrů maximem. „Zatím vůbec nevím, co s ní bude dále, ještě nevím, zda bude startovat tady, nebo ji budeme směřovat do Francie,“ doplnila trenérka.

Ciotola absolvovala na českých drahách čtvrtý start a potřetí vyhrála, poražena odešla pouze z Jarní ceny klisen před čtyřmi týdny v Mostě. „Kvůli ní mi to vadí, že nemá u nás čistý štít, ale věděla jsem, že Vermelho je třídovější klisna a Ciotola by s ní měla prohrát, což se také potvrdilo,“ sdělila spokojená Ingrid Janáčková Koplíková.