Sandown: City of Troy se navzdory měkké dráze zařadil po bok legendám

Prvním startem coolmorského City of Troy po jeho triumfu v epsomském Derby se v sobotu staly dvoukilometrové Coral Eclipse na závodišti v Sandownu. Svěřenec trenéra Aidana O’Briena vedený Ryanem Moorem potvrdil roli favorita, avšak na měkké dráze jeho triumf nebyl až tak suverénní, jak se po jeho suverénním vítězství v Derby čekalo, nicméně i tak předvedl dostatek třídy, aby se zařadil po bok velikánů jako Mill Reef, Nashwaan, Sea the Stars a Golden Horn, kteří také na svůj triumf v Derby navázali úspěchem v Sandownu. Ryan Moore vyhrál Coral Eclipse počtvrté (na vyrovnání nejúspěšnějšího jezdce v historii tohoto dostihu Lestera Piggotta mu ještě tři triumfy stačí), Aidan O’Brien již s osmi triumfy nejúspěšnějším trenérem v historii tohoto dostihu píšící se od roku 1886 je, ale City of Troy je prvním z nich, který Eclipse vyhrál bezprostředně poté, co triumfoval v Derby.

 

V letošním ročníku Coral Eclipse Stakes (Gr. 1, 4+, 2 002 metrů, 750 000 Ł) se představilo šest koní, dva čtyřletí čelili kvartetu tříletých. Diktování rovnoměrného tempa se po startu ujal tréninkový druh favorizovaného City of Troy Hans Andersen (W. Lordan), zatímco favorit zaujal pozici vedle druhého Ghostwritera (R. Kingscote), zhruba dvě délky za lídrem, zatímco zbývající trojice je následovala zhruba s délkovým odstupem. Toto pořadí vydrželo až do cílové roviny, zhruba čtyři sta metrů před cílem Hans Andersen začal stagnovat a přišel nástup City of Troy. Hřebec přešel do vedení, ale uprostřed dráhy se mu vůbec nelíbilo a navzdory snaze R. Moorea bočil k bariéře, kam tlačil i pod ním jdoucího Ghotswritera. Na bariéru se dostal těsně před ním právě včas, aby jakmile se o ní „opřel“ dokázal akcelerovat a odrazit útok předloňského vítěze National Stakes Al Riffy (D. B. McMonagle). City of Troy nakonec zvítězil o délku před Josephem O’Brienem připravovaným Al Riffou, další délku ztrácel třetí Ghostwriter, čtvrtá See the Fire (D. Probert) ztrácel již pět a půl délky, tři a čtvrt délky zpět pátý dokončil Hans Andersen a dalších šest délek ztrácel Dancing Gemini (K. Shoemark) na posledním místě. Stewardi se po doběhu zabývali omezením, které způsobil vítězný City of Troy nakonec třetímu Ghostwriterovi svým bočením v závěrečné fázi dostihu, avšak nakonec tento střet vyhodnotili jako neúmyslný, protože kůň bočil i přes veškerou snahu jezdce o korekci jeho pohybu.

Pro matný výkon aktuálního Derby vítěze má jeho trenér Aidan O’Brien jasné vysvětlení: „Měli jsme  velké obavy z terénu. Prošli jsme si před dostihem dráhu a byla mnohem měkčí než v Dewhurst Stakes nebo kdekoli jinde, kde dosud běžel – byla to měkká hluboká půda a abych byl k majitelům spravedlivý, před patnácti lety by mu běžet nedovolili a stáhli by ho. Ale máme štěstí, že si teď dostihy tolik užívají, chtěli tu být a běžet s ním tenhle dostih. Když jsem si dráhu prošel, měl jsem z toho strach, je to krásný kůň na dobrou dráhu a dnes zřejmě vyhrál navzdory terénu.“ Jezdec Ryan Moore si po dostihu vyčítal, že v cílové rovině zamířil do středu dráhy a zmínil i krušný okamžik v oblouku do cílové roviny: „Udělal jsem to špatně, vzal jsem ho doprostřed a on se pak chtěl vrátit k bariéře. V polovině zatáčky se mnou udělal tak nějak špatný krok a Ghostwriter mi sklouzl na vnitřní stranu, což znamenalo, že jsme vypadli z tempa. Trvalo mi dva a půl furlongu, než jsem ho dostal zpět do rovnováhy, a pak, když byl daleko od bariéry, se prostě necítil pohodlně. Opravdu jsem nebyl spokojený, ale našel dost sil na to, aby to zvládl.“ K tomu kolik sil ho tento dostih stál Moore poznamenal: „Nikdy jsem z něj nedostal nic, dokud jsem opravdu nemusel. Ale má toho v sobě mnohem víc. Koukněte na něj teď, když se vrací, nevypadá jako by měl za sebou dostih.“

Na tiskové konferenci ještě před dostihem se Aidan O’Brien rozpovídal ohledně dalšího směřování svých hvězd. City of Troy mohl startovat v Irském derby, ale realizační tým tento dostih vyhodnotil jako příliš jednoduchý (a navíc měli v záloze Los Angeles), který by jejich hvězdě nic moc nepřinesl a následný start v dostizích proti starším koním typu Juddmonte nebo Champions Stakes by byl příliš velký skok. Coral Eclipse se v tomto ohledu jevily jako mnohem přirozenější krok – první střetnutí se staršími, první start na distanci jedné a čtvrt míle a navíc poprvé na pravotočivé dráze. A jak se v sobotu ukázalo i na ne úplně ideálním podkladu. Ohledně jeho dalšího směřování má trenér jasno, na rozdíl od Auguste Rodina, který po triumfu ve dvou kilometrových Prince of Wales’s Stakes zamíří na distanci o čtvrt míle delší a jeho dalším startem budou ascotské King George and Queen Elizabeth Stakes s tím, že cílem druhé poloviny sezóny by měl být dostih, který O’Brien (a coolmorští majitelé) ještě nevyhrál  a to Japan Cup (který vyhrál jeho otec Deep Impact v roce 2006), by City of Troy měl zůstat na distanci jedné a čtvrt míle s tím, že po Juddmonte International v Yorku by měl zamířit do Leopardstownu na Irish Champion Stakes a po tom se pokusit uspět tam, kde O’Brien zatím také neuspěl – v BC Classic, protože jak řekl John Magnier:  „Jen Bůh ví, zda má City Of Troy předpoklady k tomu, aby vyhrál BC Classic, ale pokud pro něj na trávě nemůže být dráha dostatečně rychlá, pak výzva, kterou přináší dostihy na hlíně, vyvolává jeho vlastní otázky. A navíc jeho otcem je přeci vítěz americké Trojkoruny Justify. Vítěz Coronation Cupu Luxembourg by v příštím startu měl doprovodit Auguste Rodina do Ascotu na start King George.