Służewiec: Janáček druhý v polském derby

Václav Janáček byl se Zen Spiritem trenéra Jodlowského jedním z favoritů polského Westminster derby ve Varšavě, v koncovce mohutně dotahoval náskok Magneziji v sedle se Švédem P. A. Grabergem, ale nakonec se  mu to nepodařilo.

"Nebylo to prohrané ve finiši, v průběhu jsem si držel pozici, jakou jsem si představoval, bohužel tam vlétl ještě jeden kůň a já musel vzít zpátky. Ovšem bůhví, kdybych se ke klisně dotáhl, jestli by znovu nezabrala. Je to škoda, druhé místo si nikdo nepamatuje. V dnešním počasí a měkké dráze se nedalo chodit zezadu, prakticky jsem vyrazil jen já, za mnou už nikdo neměl sílu. Takto to víceménně vypadalo i v dalších dostizích", řekl Václav Janáček. Martin Srnec skončil třetí s koněm Smoke Plume, Bony Elizabeth s Adamem Florianem skončila devátá, David Liška byl sedmnátý v sedle Mr. Horna. Vítěz českého derby Naughty Peter opět vedený Richardem Kingscotem byl sedmý.

Dvěma českým koním, kteří tu startovali v rámcových dostizích se nevedlo. Favoritem Memoriálu Frederyka Jurjewicia byl i vzledem k loňskému výkonu na dráze ve Sluziewci Ignacius Reilly, zvláště po tom co byl škrtnut v Německu běhající Tarkhan. Letošní dvojnásobný vítěz, který obvykle podává stabilní výkony, tentokrát skončil až osmý, což se už velmi dlouho nestalo. Osmiletému valachovi se dostih prostě nepovedl na rodzíl od stejně starého Timemastera. Ten naopak jakoby byl pokropen živou vodou a v sedle s žokejem Sabatbekovem nedal soupeřům žádnou šanci.

"Už od začátku dostihu se zdálo, že to prostě není on. Neregoval na některé věci, na které normálně reaguje, snažil jsem se a doufal, že po oblouku půjde závěrem, jak to obvykle bývá, ale na nic takového bohužel nedošlo. Snad je v pořádku, alespoň po dostihu to tak vypadalo",  řekl nám žokej David Liška. Trenérka Eva Záhorová byla v hodnocení pro spolumajtele Jana Vedrala a Václava Luku staršího ještě stručnější: "Vůbec si to nedovedu vysvětlit", což upřímně řečeno je ve zkratce to, co řekl David Liška.

Pokud jde o dostih Nagroda Prezesa Totalizatora Sportowego na 2600 metrů, byl to z českého pohledu zvláštní dostih. Očekávání nesplnil Jardin Michelet v sedle s žokejem Martinem Srncem. I když skončil čtvrtý přece jen se myslelo na vyší příčky, což potvrdili i polští sázkaři, u kterých byl druhým favoritem. Majitel Klenovský spokojen rozhodně nebyl, bylo to na něm znát. Pronesl jen: "Takto zezazdu se to nedá jezdit". Martin Srnec se zdržoval na konci pole, jeho finiš byl velký, ale na lepší umístění to nestačilo. Česko zaznamenalo v tomto dostihu přece jen úspěch, v sedle vítězné Miss Dynamite byl žokej Václav Janáček.

Aleš Pohořal