Hamburk: V Německém derby triumfoval Palladium

Dostihové závodiště v hamburské části Horn v neděli hostilo 155. ročník Německého derby, jehož první ročník se uskutečnil v roce 1869. V dramatickém doběhu se nakonec podobně jako loni po vítězství Fantastic Moona z triumfu radovali členové syndikátu Liberty Racing, tentokráte s přídomkem 2022 označujícím rok jeho vzniku, a to zásluhou odchovance hřebčína Farhhof Palladium, kterého trenér Henk Greve nasedlal Thore Hammer – Hansenovi.

Do letošního IDEE 155. Deutsches Derby (Gr.1, 3 l. hř. a kl., 2 400 metrů, 650 000 €) po dvou škrtech odstartovalo osmnáct koní. Palladium odstartoval z posledního startovacího boxu a během prvního probíhání cílovou rovinou si seběhl dovnitř a na průběžnou čtvrtou pozici v poli, jehož tempo udával „Mr. Derby“ alias Andrash Starke, který je s osmi triumfy nejúspěšnějším jezdcem v historii tohoto dostihu v sedle svěřence Markuse Kluga Borna. Starke si stále držel bariéru, po vytočení do cílové roviny zrychlil a soupeřům se začal vzdalovat, oproti tomu Thore Hammer – Hansen vzal hned na začátku rovinky Palladia k vnější bariéře, čímž ztratil několik délek a jeho ztráta na po bariéře k cíli upalujícího Borna se zdála nezlikvidovatelná. Palladium se však opřel o bariéru, začal zrychlovat a vzdálenost k vedoucímu koni každým skokem zkracoval. Středem dráhy akceleroval i Waldemarem Hickstem připravovaný Augustus, kterého jeho jezdec Michal Abík držel na Bornem na bariéře na průběžné třetí pozici, ale v cílové rovině mu chvíli trvalo než se dostal přes Allena (R. Piechulek), jehož zrychlení z průběžné druhé pozice nemělo takovou razanci. Cílová páska se rychle blížila a všichni ji protli téměř najednou. První byl nakonec Palladium o hlavu před Bornem, o krk třetí byl Augustus, zatímco čtvrtý Alleno ztrácel již jeden a čtvrt délky, další tři tčvrtiny délky ztrácel pátý Stingray a poslední šestou dotaci s odstupem jedné a čtvrt délky získal Wintertraum (O. Murphy), který do dostihu nakonec odskakoval jako favorit. Vůbec se nedařilo druhému favoritovi, Peterem Schiergem připravovanému Narrativovi, vítězi kolínského trialu Union Rennen, v jehož sedle byl Baujržan Murzabajev a který celý dostih strávil na předposlední pozici ze které se v cílové rovině nedokázal posunout na lepší než na čtrnáctou pozici.

Vítězný Palladium, zakoupený v roce 2022 na JÄHRLINGS-AUKTION společnosti BBAG v Baden Badenu za 80 000 €, je reprezentantem třetího ročníku syndikátu založeného společností Liberty Racing, který tvoří celkem 30 podílů, přičemž každý z nich byl prodán za 25 000 €. Tento projekt, spočívající v zakoupení několika koní v tomto případě na dražbách společností BBAG a Arquana, je prozatím extrémně úspěšný, neboť vyprodukoval vítěze posledních dvou ročníků německého derby. Pro vedoucího muže německého jezdeckého šampionátu, čtyřiadvacetiletého Thore Hammer – Hansena byl triumf s Palladiem prvním vítězstvím na scéně dostihů Gr.1, v této souvislosti stojí za zmínku, že tento rodák z německého Kolína nad Rýnem, který kariéru odstartoval jako amatér na německých drahách, poté spolupracoval s André Fabrem, od kterého v roce 2017 odešel do Anglie k Richardu Hannonovi, kde získal 124 vítězství včetně triumfu v Ascot Stakes v rámci mítinku Royal Ascot. Trenér Henk Greve čtyři roky po premiérovém triumfu se Sisfahanem zaznamenal svůj druhý triumf v německém derby.