Kdekdo by chtěl do derby...

Za tři týdny se otevřou startovací boxy při letošní edici Českého derby, nejbohatšího rovinového dostihu u nás,  a vrcholu sezóny na závodišti v Praze – Chuchli. Nejbližší dny budou pro řadu zúčastněných obdobím nervózních úvah. Bude se vůbec  konat v neděli zrušená Velká červnová cena?  A uskuteční se derby tak, jak je plánováno? A pokud ano, kdo se do Českého derby vejde a kdo ne?  Bude někdo z těch, kdo jsou v handicapu posazení výše,  škrtnut?    Kolik a jakých nakonec přijede cizinců?   Pokud vůbec nějací? Každoroční řešení rébusu, který   je do značné míry českým specifikem. Do derby chce kdekdo, byť většina jeho  účastníků posléze prokáže,  že  pro elitní dostih není buď dostatečně kvalitní, nebo dostatečně vytrvalá. 

Co působí jako příslovečný magnet na majitele a  trenéry, když se vysloví termín České derby? Samozřejmě – prestiž, a výška dotace.   Vítěz domácího derby se sice zdaleka netěší takové celonárodní popularitě,  jako hrdina Velké pardubické,   v odbornějších kruzích však jeho jméno získá nenapodobitelný punc .   A  dotace v jinak nijak bohatém světě tuzemských   prostředků v dostizích určitě také představuje příjemný bonus,

I když do uzávěrky startovní listiny  Českého derby schází ještě dost dní, je pravděpodobné, že na jeho startu bude naplněna maximální kapacita šestnácti koní. Mimochodem, na startu Derby v Epsomu jic prvního  června stál pouhý tucet, a z toho  jen tři byli v britském tréninku.  Prestiž a dotace (1379500 liber) jsou přitom docela jinde, než je tomu v případě derby pražského.  Jistě, i kvality koní v čele s Ruler of the World (na snímku) jsou docela jiné. Že by se ale  v Británii nenašlo dost tříletků, jejichž majitelé by snili své sny o Modré stuze jako tom nejvyšším cíli,  na který si mohou v turfu sáhnout? Proč se právě oni nehandrkují o  místa na epsomském startu a  nenaplňují startovní listinu prestižního testu až po okraj? 

Důvodů můžete vyjmenovat desítky.  Koně v Británii mají podstatně širší možnosti, než je bezhlavé směřování tříleté kariéry k účasti v derby za každou cenu.  Majitelům se rovněž nabízí pestřejší škála  prestižních pódií, na která mohou vystoupat se záměrem převzít si  zbrusu nový lapač prachu do své slavnostní vitríny.    A 234 letá tradice dostihu signalizuje, že v souvislosti s Derby všichni vědí, co činí. Jestliže  tedy letos z Irska cestovala  pomyslně plná archa favoritů,  bylo od britských stájí možná i strategické vyklidit pole a soustředit se na jiné dílčí cíle.  Až do takového rozměru uzrála situace,  které se statisícové davy v Epsomu nijak nediví.   Dokážete si ale  představit, že by se pouhá trojice v tuzemsku chystaných koní postavila na start derby v Praze a že by  většinu startujících postavili řekněme Poláci tak, jako to Irové udělali v Epsomu? Já ne…

Petr Guth