Epsom: Vládce jménem Ruler a ti druzí...

Žádná senzace, pouze a jenom „business as usual“. To je zpráva, kterou v sobotu ťukaly světové agentury do světa po anglickém Derby v Epsomu.   Sto dvaceti tisícová návštěva i královna Alžběta II. sledovaly, jak  favorit – Dawn Approach – potvrdil pochybnosti o své vytrvalosti, a jak kvantita opět vyprodukovala kvalitu. Pětice účastníků na startu, a první místo v cíli, to byla bilance, kterou se může pochlubit nejpevnější z pevností evropského dostihového sportu současnosti, irský hřebčín Coolmore a jeho tréninkové středisko Ballydoyle.   Poté, co loni vytroubil o světa zprávu o triumfu v Derby Camelot,  letošním vládcem světa se za 2 minuty a téměř čtyřicet vteřin stal nový tříletý  hrdina, pojmenovaný případně Ruler of the World. 

Stejně jako  Dawn Approach nastupoval na start Derby neporažený, narozdíl od svého irského krajana se však stejně neporažený vracl  zpět přes  Irské moře.  Ostatní jeho spolucestující  jsou  pro tuto chvíli zapomenuti , 234. Ročník slavného testu  patří  Rulerovi.

„Když jsme s ním vyhráli Chester Vase, vyhrál ji jako zelený kůň, který v dostihu  moc neví, co a jak si počít,“ líčil Ryan Moore, který svůj druhý triumf v Derby nijak viditelně neslavil v duchu své tradiční kamenné tváře. „Už tehdy jsem ale věděl, že  sedím na moc dobrém koni. Od Chesteru šel  výkonnostně  hodně nahoru, ale pořád to ještě není hotový kůň.  Kdo ví, co  tenhle hřebec může ještě dokázat.“

Prozatím dokázal vyhrát dostih, v němž podle trenéra O´Briena hrálo právě Rulerovi všechno do karet. Zpomalení po první třetině mu pomohlo  vypořádat se s nepříznivou postartovní pozicí, a nepříliš šťastné manévry soupeřů mu otevřely cestu za úspěchem už  po vytočení do cílové roviny. „Pro nás je důležité, že se nám povedlo opět zúročit všechno, co děláme,“ rozhovořil se trenér Aidan O´Brien, který  převzal v Epsomu ocenění i za Coronation Cup, jenž vyhrál potřetí v řadě šest Nicholas Abbey.  „V Ballydoyle máme k dispozici  koně s těmi nejlepšími rodokmeny, a je naším úkolem s nimi získávat  ty nejlepší výsledky.  Pro mě i ostatní člen týmu to je  privilegium, být součástí takové operace…“  řekl O´Brien. Mimochodem, pro Ballydoyle vybojoval  Ruler of the World už desáté vítězství  v Derby, šest z nich ovšem zajistil O´Brienův předchůdce a jmenovec Vincent. Právě jeho půltucet úspěchů je nyní i metou,  kterou si jistě pokusí Aidan v nejbližších letech atakovat…

A „zbytek světa“?  Francouz Andre Fabre  s Ocovangem věřil že zopakuje předloňský triumf a jeho ambice brali Britové vážně,  jenže předchozích dvacet let marného bušení na epsomskou bránu  francouzského mága našlo letos pokračování. „Kůň je to výborný, byl  to pro nás moc dobrý dostih,  jen v závěru jsme neměli potřebné zrychlení,“  vychrlil v cíli mladý jezdecký talent ze země galských kohoutů  Pierre Charles Boudot.

Německý Chopin docestoval do Epsomu  jako vůbec první Němec za 234 let na startu britského veletestu.  Kůň, který se zalíbil katarským šejkům a před Derby změnil barvy,  bude nyní „horkým zbožím“ na německém trhu. Dokončením uprostřed výsledkové listiny nezklamal, ale ani nenadchl.  Pro majitele, který investoval přibližně tři miliony korun jen za  to , aby se kůň postavil na epsomský start, to zřejmě nebyla zpráva, kterou čekal. Na druhé straně není pochyb o tom, že o jeho barvách v budoucnosti ještě mnohokrátu uslyšíme. Možná stejně, jako o dubajském vládci, šejku Mohammedovi,  který ani přes obří investice za třicet let účasti v britských dostizích své barvy  u cílového sloupku Derby  jako první neviděl.  Jako by stáj Godolphin v Epsomu provázelo prokletí, které nezlomil ani Dawn Approach.

 Zatímco Němci a Francouzi se vydali do Epsomu dobývat, britští koně by měli hájit své domácí zájmy.  Nejlépe z nich to provedl druhý Libertarian, a  trenérka Burkeová je tak od soboty nejúspěšnější ženou,  která kdy nasedlala koně do Derby- dosud nikdy totiž žena neposlala do Derby  tříletka, který by se umístil mezi prvními třemi. Jenže ani tato skutečnost nezastře možné britské rozpaky  nad skutečností, že  z šesti posledních vítězů byli čtyři chystáni v Irsku , jeden ve Francii (s irskými majiteli…) a jen jeden v Británii…