Novákovi: Tereza by si zasloužila metál

Velmi přesvědčivý výkon v rámci pardubického odpoledne předvedl sedmiletý bělouš Ter Mill, který stylem start-cíl opanoval Cenu služeb města Pardubic a.s. (cross country IV. kat. na 4000 metrů). Připomněl tak nejen „železníkovské“ barvy stáje DS Malá Morávka, ale i velmi úspěšnou polokrevnou rodinu klisny Terezy, odchovanou bratry Novákovými v Malé Morávce u Světlé Hory. Majitelem stáje je František Novák, jeho bratr Antonín koně trénuje.


Ter Mill si v dostihu počínal naprosto suverénně, zvítězil stylem start-cíl. S jakým očekáváním jste šli do dostihu?
AN: Ter Mill tady startoval předloni, taky v dostihu na 4000m, to byl tady v Pardubicích poprvé a hned vyhrál. Takže jsme si teď říkali, že by to mohlo vyjít znovu a v úspěch jsme věřili.
Taktika start-cíl se vyplatila - byl to původní plán do dostihu?
AN: Nezamýšleli jsme to takhle dopředu. Nechal jsem to na Pepíkovi Bartošovi. Říkal jsem mu, kdyby tam někdo vodil, tak ať zůstane za ním. Ter Mill takhle vyhrál před dvěma roky, tehdy tam měl vodiče – Alberta. Toho zrovna jezdil Pepík Bartoš, takže si ten dostih pomatoval. A dnes jsem mu říkal před dostihem: když nikdo nepůjde, tak běž ty, než by bylo pomalé tempo. Měl za úkol přizpůsobit se tomu, jak to půjde v dostihu. A dneska nechtěl jít nikdo dopředu, tak šel a zvládl to perfektně…
Josef Bartoš, který je po dlouhé spolupráci s Josefem Váňou letos na volné noze, Ter Milla nikdy předtím nejezdil – bylo těžké ho získat do sedla vašeho koně?
AN: Ano, Pepík Bartoš byl v sedle Ter Milla poprvé. Byl v tom dostihu volný, tak jsem mu zavolal a on řekl, že si na něj rád sedne. Určitě budeme rádi, když se v sedle našich koní znovu objeví – ale u něj samozřejmě záleží na tom, jestli v tom dostihu bude volný, nebo nebude. Když bude volný, tak určitě.
Ter Mill se již sedmiletý kůň, který ale zatím nemá na kontě příliš odběhnutých dostihů - přesto má na pardubickém závodišti stoprocentní úspěšnost
FN: Ano, dnes to byl teprve jeho čtvrtý dostih v životě - svůj poslední dostih tady v Pardubicích taky vyhrál, předtím běhal jenom doma ve Světlé Hoře. Ale věříme mu už kvůli jeho původu. Je to polokrevník z našeho chovu, polobratr Tomise, navíc jeho otcem je Mill Pond. Takže se dá očekávat, že mu budou pardubické crossy sedět. Jeho výkon je o to hodnotnější, že dnes startoval po více než dvouleté pauze. Po vítězném dostihu před dvěma roky tady v Pardubicích se nám doma zranil, tak jsme ho nechali delší dobu odpočívat a vyplatilo se.
Za zmínku určitě stojí Ter Millova matka, polokrevná klisna Tereza, která dala kromě Ter Milla například i úspěšného Tomise či Templáře …
FN: Ano, Tereza nám dala spoustu skvělých potomků, už by si zasloužila metál. Její nejúspěšnější syn Tomis je letos již dvanáctiletý – dřív byl dost problémový na ježdění, potřeboval silného jezdce, ale věkem se zklidnil. Letos v květnu tady v Pardubicích opět zabodoval ve dvojkové crosscountry Sagara. Do stejné rodiny patřil i Torpille, v minulosti velmi úspěšný překážkář, který doběhl například čtvrtý ve Velké pardubické 2001.


Ptala se Kateřina Jupová