Pardubice: Orphee des Blins - one horse show part II. (fotoreportáž)

123. ročník Velké pardubické s Českou pojišťovnou (stch cc listed, 6 +, 6 900 metrů, 5 000 000 Kč) byl stejný jako ten loňský - po startu se diktování selektivního tempa ujala obhájkyně loňského vítězství Orphee des Blins v sedle s žokejem Janem Faltejskem, postupně poztrácela soupeře a nikým neohrožována zadrženě o daleko zvítězila... Druhý doběhl předloňský vítěz Ceny Labe Nikas (ž. Andrés), tři a půl délky za ním se na třetím místě ve své třetí Velké umístil Klaus (ž. Myška), čtvrtý Kasim (ž. Novák) ztrácel délku a půl, páté místo s odstupem osmi délek vybojoval Peintre Abstrait (Matuský), který o krk udolal posledního dokončivšího Tropic de Brion (Dragon). Josef Váňa starší s Tiumenem svoji s největší pravděpodobností poslední Velkou nedokončil, neboť z trojnásobného vítěze z let 2009 - 11 spadl na poslední překážce.

 


Jedinou klasickou steeplechase nedělního pardubického odpoledne byla Stříbrná trofej - Cena společnosti .A.S.A. (stch I. kat., 4 +, 4 400 metrů, 200 000 Kč), která měla být soubojem vítězů posledních dvou ročníků Zlatého poháru Khalshaniho a Sokola, skutečnost však byla úplně jiná a ze snadného vítězství se radoval loňský vítěz Křišťálového poháru Čáriray (ž. Andrés), kterého pro stáj Sectori Ševčík - Vlachovice trénuje Stanislav Popelka. Krátce po startu se do čela dostihu posunul Manifestation (ž. Novák), který zajišťoval poctivé tempo pro svého tréninkového kolegu Khalshaniho (ž. Myška), avšak tato snaha záhy přišla vniveč, neboť Khalshani ztratil jezdce při absolvování překážky při prvním zabíhání za lesík. Za Manifestationem se držel druhý z dua favoritů Sokol (ž. Boyer), průběžně třetí byl Basso (ž. Bartoš). Na protilehlé rovince před zatočením do závěrečného oblouku začal Manifestation slábnout a Sokol na čele osamněl. Postupně se k němu dotáhl Basso a z druhého sledu zrychloval Čáriray. Ten v cílové rovince přešel do vedení a nikým neohrožován velmi lehce zvítězil, druhé místo s odstupem devíti délek koncovkou získal Alanbrooke (ž. Faltejsek), na třetím místě se ztrátou sedmi délek doběhl Basso, který o tři čtvrtiny délky udolal Sokola.

.

Nejlépe dotovaným z rámcových dostihů byla Cena společnosti VCES, a. s. - Cena Labe (stch cc listed, 5 +, 5 200 metrů, 700 000 Kč) ve které se v poli čtrnácti koní prosadil britský host Sarika (de Chitrai) trenéra Nicka Williamse. V poli čtrnácti koní diktoval tempo svěřenec Martiny Růžičkové Rubín (ž. Kašný), jenž na čele vydržel až do cílové rovinky, kde však nestačil na finiš stájového a tréninkového kolegy ve Velké startujícího Shalimara Fromentro Sariky, který zvítězil lehce o sedm délek, třetí tři a čtvrt délky za Rubínem finišoval Ter Mill (ž. Köhl).

Pátým dostihem nedělního odpoledne byl Poplerův memoriál (stch cc NL, 5 +, 3 300 metrů, 300 000 Kč) ve kterém se představila dvanáctka "krátkých" steeplerů mezi nimiž se lehce stylem start cíl prosadil devítiletý bílý valach Shaman (Matuský), jehož pro stáj K - K Metal a. s. připravuje Radek Holčák. Druhý s odstupem šesti délek doběhl Kyshanty (ž. Bartoš) a na třetím místě se stejnou ztrátou finišoval slovenský Cardam (ž. Brečka).

Nejpočetněji obeslaným z rámcových dostihů byla Cena hejtmana Pardubického kraje - Cena Vltavy (stch cc NL, 5 +, 4 500 metrů, 400 000 Kč) v níž se představilo dvacet koní, z nichž byl v průběhu dostihu nejaktivnější polský import stáje Wrbna Racing Tudul (ž. Myška), avšak v závěrečném oblouku zeslábl a z podstatného dění se vytratil. V cílové rovince pak dramatický souboj o vítězství svedla trojice koní z nichž po tuhém boji neúspěšnější byla svěřenka trenéra Zobala Regnard Argenté (ž. Bartoš), která o hlavu porazila Ohia v jehož sedle za zraněného Josefa Sovku zaskočil Jan Kratochvíl a třetí se stejným odstupem doběhl Puntarenas (Rigo).

Třetím dostihem odpoledne a první cross country byla čtyřletým koním vyhrazená Cena ČASCH (stch cc I. kat., 4 l., 4 200 metrů, 200 000 Kč) v níž se prosadila reprezentantka stáje Dr. Charváta Natalie v sedle s žokejem Dušanem Andrésem. V poli třinácti koní po většinu dostihu tempo diktoval svěřenec Radka Holčáka Lord Jagmin (Matuský) následovaný Libertinem (ž. Bartoš), který převzal vedení po absolvování Malého halvova skoku a přivedl pole na travnatý ovál. Z pole koní však postupně akcelerovala Natalie, jež po absolvování předposledního skoku přešla do vedení, které posléze nakonec po boji o tři čtvrtiny délky uhájila vůči koncem jdoucímu spolufavoritovi Reaperovi (ž. Myška), třetí se ztrátou pěti délek dokončil Jantar (ž. Köhl).

Druhým dostihem byl Křišťálový pohár skupiny Profireal Group (pp I. kat., 4 +, 4 100 metrů, 200 000 Kč) pro starší proutěnkáře, v němž suverénního vítěztsví dosáhl slovenský Luminator reprezentující stáj MPL Racing v  sedle s žokejem Jaroslavem Brečkou. Diktování tempa se krátce po startu ujal maďarský host Pepperous (ž. Cagáň) následovaný Maltalmem (ž. Faltejsek) a Tiwazem (Rigo), zatímco pozdější vítěz Luminator odpočíval na poslední pozici. V závěřečném oblouku si však razantně polepšil, na začátku cílové rovinky přešel do vedení a vypracoval si několika délkový nákok, který navyšoval až do cíle. Cílem proběhl první s náskokem čtrnácti délek před Tarem (ž. Váňa ml.), třetí jeden a čtvrt délky zpět finišoval Nikan (Kovačík).

V prvním dostihu slavnostního nedělního dostihového odpoledne v pardubickém Agrofert Parku Ceně firmy Chládek a Tintěra, Pardubice a.s. - Zlaté sponě tříletých (pp I. kat., 3 l., 3 200 metrů, 120 000 Kč) se v poli deseti tříletých proutěnkářů prosadil svěřenec Josefa Váni Big Mago (ž. Váňa ml.). Tempo dostihu od startu diktoval svěřenec trenéra Františka Holčáka Pyšný Páv (Rigo), který pole přivedl až do cílového oblouku, tam si vnějškem polepšil favorizovaný zástupce stáje DS Pegas Lumpik (ž. Boyer), přešel do vedení, ale svoji snahu k vítězství nedotáhl, neboť nedokázal odrazit razantní nástup reprezentanta stáje Vocetka Big Maga. Big Mago zvítězil dle cílových rozhočích zvítězil po boji o vdě a čtvrt délky (!) před Lumpikem, stejný odstup měl i na třetím místě dokončivší Vivat (Sovka).

Foto: Petr Guth