Frankel: V Yorku došly superlativy

Je anebo není z jiné planety? Nevím, posuďte sami…  Kdo? Přece Frankel.  Jistě,  v tomto týdnu český turf čeká klasický dostih. Dočkáme se i návratu mnohonásobného šampiona na naše dráhy, a chybět nebude ani  několikanásobná účast v prestižním Baden Baden. A přece všechny tyhle události v celotýdenní bilanci blednou  poměrně jednoznačně. To, co po třinácté vyvedl Frankel se svými soupeři, totiž dává tušit, že čeština není až tak bohatá, jak bychom si mysleli. Chybí jí superlativy, které by popsaly to, co Frankel v Yorku předvedl.  Samozřejmě, už předtím jsme všichni věděli, že jde o koně mimořádných kvalit, jaký se  v posledních deseti letech na dostihových drahách neobjevil  - a to i při vší úctě k velikánům typu Sea The Starse nebo Zenyatty. Jenže  po dvoukilometrovém sólu  v Juddmonte International  mohly čelisti, které se nad jeho počiny stále více otvíraly, klesnout ještě o kus níž než dřív. Frankel  rozehrál svou další symfonii, a  třináctá věta se mu povedla možná víc, než  všechny  předchozí dohromady. To by si měli uvědomit všichni, kdo se kolem dostihů pohybují, a v souvislosti s Frankelem odložit   jiné starost a prostě si ho užívat. Stojí to za to, a  nebude se to opakovat.  Jistě ne v nejbližších letech.  Frankel, jakkoli ještě nikdy neopustil ostrovní půdu, je světovou megastar.
Můžeme se  dočkat ještě něčeho navíc? Při doběhu v Yorku to nevypadalo nijak pravděpodobně. Ale dnes je vše vzhůru nohama.   z tábora kolem prince Chalída Abdulaha  vyletěla informace o úvaze o startu ve Vítězném oblouku. 2400 m by bylo o třetinu delší, než je dosud nejoblíbenější Frankelova trať. Je o šestinu delší než trať v Yorku a  na Frankela by  na ní čekala elitní sestava vytrvaleckých specialistů. To všechno jsou skutečnosti, které by papírově mluvily proti  němu, a přece britští bookmakeři  jeho vítězství v Oblouku  ohodnotili kurzem jednoznačného favorita.  Proč? Podívejte se na video,. Takového koně těžko můžete neoznačit za favorita kdekoli, kam se podívá. 
Jestli se do Paříže Frankel vypraví, to je dnes krajně nejisté, ale samotná tahle možnost je pro světový turf dobrou zprávou. Jediná  překážka, která stojí mezi ním a prohlášením za skutečného mezinárodního  šampiona, by totiž padla.  Start mimo ostrovní království.   Paříž se pro takový účel nabízí logicky. Vyhraje – li, bude to zásluha realizačního týmu, porážka   by případně padla na hlavy méně pomazané. Ale pro celé dostihy v Evropě by bylo dobré, kdyby  k druhé uvedené variantě nedošlo. Krátce po olympiádě se totiž hrdinové v oblasti  turfu hledají  pracněji než kdy dřív, a  tak by Frankelova návštěva byla obrovským pozitivem pro dostihovou Evropy. A také jakýmsi sdělením typu „ počítáme s vámi, ale jsme nejlepší“.