Ascot: Champion Stakes pro Farhha (+ videa)

Na ascotském závodišti v sobotu pěti finálovými dostihy vyvrcholil celoroční seriál QIPCO British Champions Series. Nejvýznamnějšími z těchto dostihů byly mílové Gr. 1 Queen Elizabeth II Stakes ve kterých se suverénně prosadil Olympic Glory (R. Hughes) a dvoukilometrové QIPCO Champion Stakes v nichž se po dramatickém duelu s favorizovaným Cirrus des Aigles z těsného vítězství radoval realizační kolem godolphinského Farhha (S. de Sousa).

Začneme-li od konce, tak posledním z pěti grupových dostihů, kterými vrcholily jednotlivé kategorie letošní QIPCO British Champion Series byly QIPCO Champion Stakes (Gr. 1, 3 +, 2 000 metrů, 1 300 000 Ł), jež byly finálovým dostihem v divizi „středních distancí“, kam však v rámci této série patří i dostihy na jeden a půl míle (2 400 metrů), které u nás řadíme k vytrvaleckým. Dostih, do něhož odstartovalo deset koní se, od začátku do konce odehrával pod taktovkou blankytně modrých barev stáje Godolphin. Diktování tempa se krátce po startu ujal vodič Hunter’s Light (M. Barzalona), kterého se zhruba dvou délkovým odstupem sledovala stájová první šance Farhh (S. de Sousa), květnový vítěz Lockinge Stakes, jenž však od té doby nestartoval. Hunter’s Light zavedl pole startujících do cílové rovinky, kde zhruba čtyři sta metrů před cílem nastoupil  Farhh, jeho nástup zachytil favorizovaný francouzský Cirrus des Aigles (Ch. Soumillon) spolu s vítězem letošního Epsom Derby Rulerem of the World (R. Moore), avšak Farhh se jejich snaze o předstižení dokázal ubránit. Farhh nakonec zvítězil o krk před Cirrus des Aigles, třetí Ruler of the World ztácel další půl délky, za bojující trojicí zela propast  šesti délek, na jejímž konci lídr většiny dostihu Hunter’s Light o půl délky uhájil čtvrtou příčku vůči ataku Mukhadrama (P. Hanagan).

Champion Stakes předcházely Queen Elizabeth II Stakes (Gr. 1, 3 +, 1 600 metrů, 1 000 000 Ł), jimiž vrcholila mílařská sekce British Champion Stakes. Průběžně vedoucí Toronado v tomto dostihu nestartoval, ale dokonale ho zastoupil stájový kolega v barvách šejka Al Thaniho Olympic Glory (R. Hughes), který se i přes nedostatek prostoru, s nímž se potýkal okolo čtyř set metrů před cílem, dokázal vymotat z pole koní a v dostihu suverénním způsobem zvítězit. Druhý s odstupem tří a čtvrt délky finišoval překvapivě ve svém druhém startu na grupové úrovni jeden z outsiderů Top Notch Tonto (D. Swift), třetí se ztrátou tří čtvrtin délky finišoval rekonvalescent Kingsbarns (J. O’Brien), loňský vítěz Racing Post Trophy, čtvrtý dvě délky zpět dokončil favorit dostihu, vítěz 2 000 Guineas Dawn Approach (K. Manning), jenž za sebou o hlavu udržel klisnu Elusive Kate (W. Buick).

Chronologicky prvním z tria Gr. 1 dostihů byly QIPCO British Champions Fillies & Mares Stakes (Gr. 1, 3 + kl., 2 400 metrů, 500 000 Ł) rezervované pro klisny. Průběžnému pořadí něžnému pohlaví vyhrazené divizi British Champion Stakes kralují klisny preferující spíše kratší distance (The Fugue, Sky Lanthern, resp. Elusive Kate), pro které byla jeden a půl mílová distance finálového dostihu příliš dlouhá, v dostihu tedy nestartovali a role favoritky proto připadla vítězce Epsom Oaks Talent (J. Crowley). Ta však v dostihu nestačila na více než třetí místo, když nad její síly byly před startem nepříliš preferované Seal of Approval (G. Baker), jež zvítězila o čtyři délky před Belle de Crecy (J. Murtagh). Talent na třetím místě ztrácela krk, čtvrtou Aga Khanovu Dalkalu (Ch. Soumillon) porazila o tři čtvrtiny délky, páté místo jeden a čtvrt délky zpět získala Hot Snap (T. Queally).