Stromský: Přijde pracovní nabídka, nebo konec kariéry?

V pátek oslavil čtyřicetiny stálý příslušník české žokejské překážkové elity  Marek Stromský.  A protože životní jubileum bývá obvykle i signálem k bilancování a případným plánům, zeptali jsme se ho mimo jiné také na to, jak to je s jeho českou dostihovou budoucností aktuálně vypadá. Už loni totiž Stromský v zimě důkladně zvažoval konec své jezdecké kariéry. Vrátily se pro přemítání  podobné  myšlenky po (z jeho pohledu)  poměrně úspěšném roce 2013  v sedle? Zdá se, že částečně ano…


„Musím přiznat, že se mi s ježděním určitě končit nechce. Vždyť   je to  práce, kterou mám rád, baví mě  i po všech těch dlouhých letech, která jsem s koňmi strávil.  A když navíc dnes vidím, že jezdců na skocích u nás pořád není dost,  moc se mi končit nechce.  Jen kdyby bylo kde jezdit… Já sice bydlím dva kilometry od albertoveckého hřebčína,  jenže  s dostihovými koňmi tam už asi nějaká budoucnost nebude… A mně tak nezbývá, než za svou prací poměrně daleko dojíždět, pokud se na ní domluvíme. Což také mimo jiné znamená, že musím  vydělat i na cestovní náklady, a to není úplně jednoduché,“ připomíná Marek Stromský.
V minulém roce jako stájový jezdec působil pro stáj Nýznerov, jenže po skončení loňské sezóny tato spolupráce skončila, a tak je aktuálně bez stálého angažmá… „S panem Zatloukalem se vyskytly nějaké věci už ke konci sezóny, a  po jejím skončení jsme se tedy rozešli. Pak sice proběhly ještě nějaké kontakty, ale na ničem konkrétním jsme se spolu  nedomluvili…“ dodává žokej, který tak v aktuálním stavu věcí nemá sjednané angažmá.
„Uvidím,  jestli se něco najde v příštích týdnech, mám čas do března na to, abych se na něčem dohodl. V tréninku nyní jezdím u Pavla Tůmy, s ním si rozumíme a práce tam mi vyhovuje,  jenže  zatím jsme se nebavili třeba o působení v sezóně. Pokud by mi trenér Tůma nabídl stálé místo, určitě bych tam rád působil. Pro mě budou ale ty příští týdne  ve znamení čekání na nějakou nabídku – pokud přijde, pravděpodobně bych ji přijal,“ uvažuje čerstvý čtyřicátník  Marek Stromský.
A pokud se nabídka v příštích týdnech nedostaví? „Pak je možné, že bych byl nucený se poohlédnout po jiné práci, aby byla aspoň trochu zajímavá,“ přeje se příslušník překážkové jezdecké elity.  Letošní zimu, stejně jako tu loňskou, už netráví svým tradičním způsobem let předchozích, kdy působil v Itálii či jiné cizině. „Ne,  do Itálie už jsem letos ani neuvažoval,“ vysvětluje s tím, že  tyto destinace jsou z jeho pohledu nyní především pro mladší jezdce. „Mám doma rodinu a děti, od kterých už jsem nechtěl dlouhodobě odcházet,“ vysvětluje  jezdec, který je širší veřejnosti známý především jako partner „nezvítězivšího vítěze“ Velké pardubické, Amand Grise.