Ohlédnutí Marcely Klingorové za karlovarskou sezónou 2013

Dámy načechrávají slavnostní šaty, předvádí elegantní klobouky a třpytivé šperky. Páni tuží knírky, připravují odpovídající cvikry a dalekohledy. Všichni jsou dobře naladěni. Nasedají do fiakrů a vydávají se za zábavou. Usedají do lóže potažené červeným semišem a čekají na představení. Dnes je na programu premiéra. Ne však v městském divadle, nýbrž na čerstvém vzduchu. Před námi se tyčí novotou vonící secesní tribuna. V jejích útrobách se hemží významné osobnosti z politického, kulturního i společenského života své doby…

Tak nějak mohla vypadat atmosféra na závodišti v Karlových Varech - Dvorech v roce 1899. Druhá nejstarší dráha v České republice letos oslaví 115. výročí zahájení provozu. Než se tak v dubnu stane, připomeneme zajímavé události sezóny 2013.

Dostihová scéna se na nejzápadnějším závodišti rozjela v důsledku červnových povodní způsobených vylitím řeky Ohře s mírným zpožděním. Ivan Janatka, „duchovní otec“, patriot karlovarského závodiště a především člen sboru místních pořadatelů, bez něhož by se neobešel žádný z karlovarských mítinků, připravil na 30. červen úvodní mítink. Atraktivitou se zařadil mezi naprosté vrcholy roku. Divákům nabídl za účasti známých tváří filmového a sportovního světa (svým favoritům fandil mimo jiných také Dominik Hašek) příjemnou zábavu a hodnotnou sportovní podívanou. V rovinovém vrcholu a zároveň ve zdejší specialitě, Letní ceně klisen – Poháru MFF Karlovy Vary (II.kategorie, 2.000m), se po předloňském třetím a loňském druhém místě na třetí pokus prosadila bělka CARRIE. Jan Rája v jejím sedle se vedle šampióna Janáčka se třemi plnými zásahy rázem stává nejúspěšnějším jezdcem tohoto dostihu. Druhým místem dala na své matné výkony zapomenout někdejší vítězka klasického Oaks Orphan (M.Mach). Jediná zahraniční rodačka Mambo Lady (M.Laube) si třetím místem spravila chuť po loňském neúspěchu. Nejmladší účastnici v poli Victory Bond (V.Korečková) ke čtvrté příčce kromě vzestupu aktuální formy pomohlo výhodné hmotnostní zatížení. Tabulový doběh uzavřela drobná, leč bojovná Matter For Love (P.Foret). Kvalitní podívanou i přes neúčast italské dvojice trenéra Favera nabídl překážkový Dostihový pohár Josefa Váni (Listed, 4.200m). První část nakonec pouze dvoudílného seriálu dostihů s miliónovou dotací pod záštitou Ministerstva zemědělství, primátora Karlových Varů a prezidenta Mezinárodního filmového festivalu, ovládl naprosto suverénním výkonem bílý valach KHALSHANI (J.Kousek). Na druhého v cíli Makléře (M.Rigo) nastřádal propastných 15 délek. Jediný, kdo ze silné pětky Josefa Váni dosáhl cíle, byl červnový premiant z Merana AGE OF LUCK (M.Kubík). Čtvrté místo si do Německa odvezl černý hnědák Nuevo Leon (O.Schnakenberg) a pátá v cíli byla Kamelie (T.Boyer). Posledním dokončivším koněm byl slovenský host Final Flash (J.Brečka). Slavnostního předávání cen vítězům se zhostil filmový producent Jaroslav Bouček. Majitel dvojnásobné vítězky Velké pardubické, populární bělky Sixteen, se za podpory překážkové legendy Josefa Váni nebývalou měrou zasloužil o uspořádání dostihu takového významu.

Další z místních specialit byla hlavním bodem programu druhého dostihového odpoledne 7. července. Málokterý z dostihů konaných v největších tuzemských lázních se může pyšnit tak dlouhou a bohatou historií, jako proslulá Karlovarská dvojnásobná míle (II.kat., 3.200m). Poprvé se uskutečnila v roce 1928, tedy necelých 30 let po slavnostním otevření závodiště. Její konání znemožnilo pouze válečné období. Společně s podzimní Cenou prezidenta je jediným tuzemským testem nejvyšší kategorie určeným ultra vytrvalcům. Nejlepší výkon předvedl čtyřletý BACARES, jenž pod Janem Rájou svým soupeřům utekl o devět délek.

Zní to možná neskromně, ale také v pořadí třetí mítink 4. srpna patřil k vrcholovým momentům sezóny. Nabídl hned dva rovinové dostihy úzce spjaté s karlovarským závodištěm.

Kvalitu Ceny města Karlovy Vary - Memoriálu Josefa Dolejšího (I.kategorie, 2.000m), jejíž počátky sahají daleko zpět do roku 1899, podtrhoval fakt, že v desítce startujících byla více než polovina účastníků Českého derby z několika posledních let. Jedním z nejzajímavějších koní v poli byl sedmiletý Iryklon (P.Foret). Pátý z derby roku 2009 své kvality pravidelně potvrzuje na italských drahách a tak by případný triumf nebyl žádným překvapením. O překvapení můžeme směle mluvit, neboť vítězství nečekaně ukořistil o mnoho let mladší soupeř RABBIT MOTIVMAN s Janem Vernerem v sedle. Druhým vrcholem odpoledne byla Lázeňská míle – Cena spol. ACCOR, s.r.o. (II.kat., 1.600m). Dostih pyšnící se historií zasahující do třicátých let minulého století ovládl někdejší vítěz Derby ROCHES CROSS vedený J. Rájou. Za spolehlivým Robinsonem (P.Foret) doběhl jako třetí talentovaný tříletek a pozdější vítěz Svatováclavské ceny Cut Me Loose (B.Murzabayev).

O dva týdny později si na zeleném oválu dali dostaveníčko plnokrevní benjamínci. Deset dvouletých aktérů, mezi nimi šest debutantů, se sešlo v Ceně Masise – Poháru Grandhotelu Pupp (II.kat., 1.200m). Tak vysoký počet účastníků byl zaznamenán naposledy v roce 2006, kdy vyhrála česká rodačka Fanega s Janem Rájou v sedle. Někdejší žokejský šampión opět sedlal koně s vysokými šancemi. Hnědka LUŽNICE byla ze všech startujících nejzkušenější. Tato skutečnost jí pomohla k triumfu, i když o vítězství musela tvrdě bojovat až na cílovou pásku. Vítězství uhájila s rozdílem hlavy před Honzikem (M.Mach) a svojí tréninkovou kolegyní Francií (D.Andrés). Ženy trenérky byly v počtu obsazenosti v jasné převaze nad svými mužskými kolegy. Z deseti koní jich měly na startu šest. Velké ovace sklidila za první a třetí místo trenérka Helena Vocásková, která tím nejhezčím způsobem oslavila nedělní jmeniny. Čtvrté místo patřilo debutujícímu svěřenci Josefa Váni Buonarottimu (T.Lukášek), pátý doběhl Vainakh (B.Murzabajev), u kterého trenér Šavujev v nejbližší budoucnosti počítá se zahraničními výjezdy.

Dvouletým patřil také pátý a tudíž závěrečný mítink karlovarské sezóny. Po srpnové Ceně Masise si na perfektně připravené dráze daly dostaveníčko elitní klisny ročníku, aby změřily své síly ve Svatováclavské zimní královně. Vrchol sezóny dvouletých čtyřnohých slečen své počátky pojí se zdejším závodištěm a letošní come-back se uskutečnil za podpory Svazu chovatelů plnokrevníka a majitelů dostihových koní. Dlouho před startem se v zákulisí skloňovalo jméno svěřenkyně trenérky H.Vocáskové Lužnice. Ta nakonec doběhla druhá. V jejím sedle se objevil Jan Rája, kterému se v rámci aktuální sezóny se na západě Čech dařilo ze všech jezdců nejlépe. Do Varů přijel s velkou motivací, s čerstvými triumfy ze slovenské Zimní královny i Zimního favorita (se Sázavou a Francií). Tentokrát vítězné tažení do konce nedotáhl. Po sobotním prosluněném odpoledni bylo jasné, kdo bude vládcem, přesně řečeno vládkyní, letošní zimy. V dostihovém světě to nebude sníh ani mráz, nýbrž MISS KRUK. Za úspěchem ji doprovázel novopečený majitel titulu „žokej“ za 50 vyhraných dostihů Kazach Bauyrzhan Murzabayev. Talentovaný Kazach v českých službách nekompromisně dirigoval i další dění. Kromě prvenství v hlavním dostihu se prosadil ještě třikrát – s ryzáky Lord Beccari, Lemesína a Please Baby Please. Dosáhnout čtyř vítězství z šesti jízd dne, to si zaslouží potlesk.

Svěřenkyně trenéra A.Šavujeva Miss Kruk je nyní teoreticky největší hvězdou nové sezóny. Zda se jí po dlouhých letech jako vůbec první hrdince podaří vyhrát klasickou Jarní cenu klisen, se dozvíme hned na počátku nové sezóny. Nejrychlejší čas posledních let, který vyběhla předloni White Angel (1:40,84min), nebyl překonán ani ohrožen. Od roku 2007, kdy Cenu zimní královny vyhrála Divoká Orlice, se podobný úspěch žádné české rodačce nepodařil. Proti čtyřem importům se postavily pouze dvě tuzemské odchovankyně. Bajadéra trenérky Sedláčkové obsadila 3.místo a mohutná Vadeta trenéra Petrlíka, který slavil v této

pozici úspěch již dvakrát (se Sun Shine Clare v 1997 a Abbou v 2000), doběhla po aktivním průběhu jako poslední.

Koho jste na karlovarském závodišti od června do září 2013 mohli vidět v akci?

JEZDCI

Bajuržan Murzabajev: dvaadvacetiletý rodák z Alma Aty, v roce 2013 vítěz čtyř jedničkových testů - Cena společnosti G7 a Svatováclavská cena (Cut Me Loose), Velká cena Prahy 2013 (Dux Scholar) a Cena zimní královny (Miss Kruk).

Jaromír Šafář: devětadvacetiletý žokej, vítěz sedmnácti jedničkových dostihů z více než 200 absolvovaných - Podzimní cena 2005 (Radoslava), Cena společnosti Metrostav 2006 (Radoslava), Prípravná cena 2010 (Scyris), Pardubická zimní královna 2007 (Determinacja), Memoriál Rudolfa Deyla 2008 (Determinacja), Červnový pohár 2010 (Omnibus), Velká cena fondů Consey Invest 2011 (Mr Dario), Velká cena českého turfu 2011 (Wallisto), Českomoravská cena 2011 (Aprilius), Cena Muscacita 2012 (Renny Storm), Cena Pat´s Music 2012 (Fantazia Mia), Cena Mysa 2012 (Aprilius), Svatováclavská cena 2012 (Aprilius), Gerschův memoriál 2012 (Renny Storm), Cena zimní královny 2012 (Purple Rose), Velká dubnová cena 2013 (Lysyan) a Zlatý pohár 2013 (Omnibus).

Jan Verner: třiadvacetilý žokej, vítěz čtyř jedničkových dostihů z více než 90 absolvovaných: Cena jezdectví 2009 (Terssio), Zářijový handicap 2009 (Terssio), Cena Sudop Brno 2010 (Line Honey) a Cena města Karlovy Vary 2013 (Rabbit Motivman).

KONĚ

Ze všech věkových kategorií rozhodně patřili k nejvýraznějším koňským osobnostem, které se karlovarským závodištěm prohnaly, dvouletí.

Buonarroti: mohutný černý hnědák na sebe upozornil nejen svojí krásou, což ostatně před jeho čtvrtým místem v Ceně Masise avízoval Josef Váňa, ale především vítězstvím ve významném dostihu určeném plnokrevným benjamínkům, v Gerschově memoriálu.

Honzik: zdatný soupeř prvně jmenovaného hřebce. Pro druhé místo si docválal jak v Ceně Masise, tak v Gerschově memoriálu.

Ani zástupkyně něžného pohlaví nezůstaly pozadu a v nové sezóně určitě o sobě dají vědět. Mezi špičkové dvouleté klisny se zařadila Lužnice, vítězka Ceny Masise a druhá ve Svatováclavské zimní královně. Pro Sázavu bylo prvenství v karlovarském dostihu III. kategorie pouhým odrazovým můstkem k mnohem větším úspěchům, mezi které patří triumf ve slovenské Ceně zimní královny. Shodou okolností ve výčtu nejúspěšnějších karlovarských aktérů jmenujeme Francii, třetí svěřenkyni jedné trenérky - Heleny Vocáskové. Z Ceny Masise vytěžila 3. místo, následně ovládla slovenskou Karpatskou cenu a druhé místo jí patřilo v Ceně zimního favorita.

Dostihovým sportem získávají Karlovy Vary magnet, jehož síla je zaměřena na celý sportovní svět. To psaly Lázeňské listy ve 30. letech minulého století. Přejme si, aby se tak krásně o dění na nejzápadnějším závodišti psalo také v následujících letech. Vzhůru do sezóny 2014