Olehla věří, že se v Praze nebude jen volit, ale také rozhodovat

První jednání pod novým vedením má za sebou výbor České asociace steeplechase. Její novopečený první muž, Čestmír Olehla, je spolu s kolegy v plné práci ohledně příprav pravidel a kalendáře nové dostihové sezóny, a uprostřed této činnosti samozřejmě také společně s napětím sledují, jakým směrem půjdou příští týden kroky celého českého turfu: Volba prezidenta Jockey Clubu samozřejmě ovlivní každého, kdo se v českém dostihovém prostředí pohybuje.


„Já hlavně doufám, že volební jednání rady Jockey clubu nebude jen ve znamení voleb,“ upozorňuje ovšem předem Čestmír Olehla. „Nahromadila se nám totiž spousta bodů, v kterých musí rada bez prodlení jednat a rozhodovat tak, aby se nám povedlo v přípravě nové dostihové sezóny významně pokročit.“ Žádný „zimní spánek“ v těchto dnech už Olehla nepřipouští. „Ono je dobré si uvědomit, že do začátku února bychom měli mít hotové změny v pravidlech i propozice tak, aby podle nich pořadatelé mohli vypsat dostihy a naplnit kalendář. A jak to vidím i z jednání na naší asociaci, v tomhle ohledu je před námi všemi ještě spousta práce…“
Olehla si však na druhé straně pochvaluje pracovní atmosféru, v které proběhlo „překážkové“ jednání. „Vyplynula z něj řada úkolů k dopracování, a s těmi nejzásadnějšími otázkami půjdeme příští týden taky na radu. Z našeho pohledu se jedná o zásadní věci a věřím, že se jimi budeme zabývat. Sice jsem v posledním roce na žádné radě nebyl, ale věřím, že nám všem tam půjde i nadále především o dostihy…“ A právě pro ty, jimž má jít o dostihy především, by určitě nemělo být těžké dospět k dohodě.
Jaké velké změny by ráda asociace steeplechase letos uvedla do praxe? Tak především nový systém penalit od prvního července. „Praxe, která tu byla do loňska, umožňovala k třicátému červnu odmazat zisky za minulý rok, takže třeba řekněme Orphee des Blins by bývala mohla běhat třetí  kategorii. Podle naší nové koncepce by se odečítala jen polovina, to znamená, že koně by byli penalizováni ii do druhé poloviny sezóny.“ Systém, který je na pohled spravedlivější, má však také jednu slabinu. Pro koně s penalitami nebyly v současném systému dostihy. „I tohle chceme vyřešit, šli bychom podobnou cestou, jakou šli loni na rovinách – převedla by se část majitelských prémií z třetích kategorií, aby zbyly prostředky na vypsání nových dostihů druhé kategorie…“ vysvětluje Olehla, v jehož vizi figurují i úpravy hmotností pro jezdce v extrémních podmínkách pro zabránění dehydratace v létě, anebo posílení pozice a změny pravidel hry u dostihů pro mladé jezdce.
S případnými novými dostihy ale vznikne i další problém – počet dostihů v rámci jednoho odpoledne už loni měli překážkáři na „výjimku“. „Pokud by se všechno povedlo, nyní bychom měli i deset dostihů za odpoledne, a pro takový stav bychom museli projednat další výjimku,“ upozorňuje Olehla.  Mezi další novinky, které by rád přenesl do akce, patří i snížení hmotnosti, kterou by nosili pětiletí koně. („Jak se dlouhodobě ukazovalo, v soubojích se staršími toho moc nevyhrávali, a tak by bylo dobré jejich šance napravit,“ říká Olehla s poukazem na skutečnost, že třeba v Anglii pětiletí podobnou výhodou disponují a bylo by dobré jim ji zajistit i u nás. 
Pokud jde o samotné volby prezidenta Jockey Clubu, sdílí Olehla obecné mírné rozčarování nad skutečností, že se do volby avízovaně nezapojí Jiří Trávníček, jenž pro český turf vypadal jako obecně akceptovatelná osobnost. Po konci „vlády“ Václava Luky nyní vidí v osobě nově zvoleného prezidenta především prvek, který by měl dostihový sport konsolidovat a uklidnit. „Nominace asociace chovatelů a majitelů je známá, a my se s kolegy z asociace steeplechase budeme o volbách samozřejmě ještě bavit. Hlavní pro nás ale bude, aby se situace v českém turfu uklidnila a abychom se začali zase někam posunovat.  Do startu letošní sezóny vážně moc nechybí, a nemůžeme si dovolit v její přípravě nyní nějak váhat,“ konstatuje Čestmír Olehla.