Trávníček: Koně roku zřejmě rozhodl fenomén Velké pardubické

Majitel stáje DS Pegas Jiří Trávníček může slavit. Orphee des Blins je podruhé Koněm roku. Z pozice prvního muže Svazu chovatelů a majitelů (ČSCHMPDK) však spolu s dalšími vůdčími osobnostmi v českém dostihovém sportu ví, že na nějaké velké slavení dnes není čas, a velkou pozornost je nyní třeba věnovat rozhodující fázi příprav na novou sezónu.


„To je pro nás teď prvořadý úkol,“ potvrzuje Trávníček. „Proto se taky Rada Jockey Clubu dohodla na mimořádném jednání, v jehož rámci bychom chtěli mít o začátku sezóny jasněji. Na čtrvtečním jednání se bohužel nepodařilo najít čas na všechny agendy, které bylo třeba řešit, a budeme se k nim muset co nejdříve vrátit. Do začátku sezóny je totiž málo času, a nikdo si nemůže dovolit nějaké vyčkávání,“ potvrzuje.
Pokud jde o současný stav příprav, podle Trávníčka je velkým otazníkem termínová listina pražského závodiště, která zatím pro první polovinu sezóny není na stole. „Nikdo nemá sezónu finančně zajištěnou, ale ostatní pořadatelé dali termínovou listinu nějak dohromady. Praha vypsala zatím jen termíny pro klasické dostihy, další pražské termíny známé nejsou. To je samozřejmě problém, bez nejdůležitější rovinové dráhy se termíny těžko dají dohromady, v termínovce je třeba vyřešit případné termínové kolize a zohlednit konání nejvýznamnějších dostihů.“ Podle Trávníčka by však i termínová listina pražské dráhy měla spatři světlo světa ještě před termínem konání příští Rady, a tak by v polovině února mohla mít příští sezóna jasné kontury.
Nejzřetelnějším bodem jednání rady ve čtvrtek však nebyla ani tak nadcházející sezóna, jako volba nového prezidenta Jockey Clubu. V souvislosti s tímto postem se často vyskytovalo v úvahách i Trávníčkovo jméno, jak ale Jiří Trávníček konstatuje, sám na svou osobu v tomto smyslu žádný velký tlak necítil. „Na svazu chovatelů a majitelů jsme se dohodli na této nominaci, a na samotném jednání rady nikdo s žádným jiným návrhem nepřišel, takže z tohoto pohledu proběhlo všechno bez problémů,“ pochvaluje si výsledek dostihových „voleb“, které rozhodovaly o nástupci minulého prezidenta, Václava Luky.
Zatímco v Jockey Clubu Trávníčkovi i ostatním členům Rady pro nejbližší období kynou především starosti a řada úkolů, prostějovské vyhlášení Koně roku je pro něj samozřejmě radostnou událostí. A to přesto, že je založením spíše příznivcem rovinových dostihů. „Co říkám na to, že Orphee des Blins v anketě porazila vítěze grupy 1? U nás je pohled na dostihy specifický,“ uvažuje Trávníček. „Velká pardubická je fenoménem, a vítězství v ní prostě lidi osloví víc, než vyhrát v Německu grupu jedna. Tak to prostě je, i když ta vítězství nelze dost dobře srovnávat,“ konstatuje Jiří Trávníček.
Pokud jde o nejbližší měsíce, Orphee des Blins by měl čekat podobný program jako loni. „Podmínky jsou pro trénink u nás nyní moc dobré. Koně si do Vánoc odpočinuli, nyní už probíhá příprava na sezónu,“ popisuje majitel DS Pegas. „Pokud jde o plán startů s Orphee, v základu bychom chtěli jít podobnou cestou jako loni. Jenom kdyby nám nepřálo počasí, provedeme nějaké změny, určitě nechceme, aby běhala na nějakém flastru, a taky není jasné, jestli nevynechá ten první krátký dostih…“ říká Trávníček, pro nějž byl na vyhlášení větším překvapením titul pro Sokola.
„U něj se ukázalo, že v téhle kategorii není nějaká výrazná osobnost. Nám se nepovedl poslední start, kdy jsme vodiči naletěli na jeho taktiku, a tak Sokol neměl ideální sezónu… Ale tu neměl asi na proutěnkách nikdo.“ Pokud jde o nejbližší plány s tímto koněm, bude otázkou, jakou cestu umožní nový systém překážkových penalit. „Je možné, že budeme muset víc uvažovat o zahraničních startech, pokud by se v druhé polovině sezóny nevešel u nás do vhodných dostihů,“ naznačuje Trávníček na konto další oceněné překážkové naděje ve svých barvách.