Dubaj: Certify na štítě L'Amour de ma Vie (+ video)

Vrcholem sedmého mítinku letošního Dubai World Cup Cup Carnivalu byly ve čtvrtek na dubajském závodišti Meydan klisnám vyhrazené Gr. 2 Balanchine Stakes a překvapivou první životní porážku v nich utrpěla godolphinská Certify (M. Barzalona), jejíž koncovka na osmnáctisetmetrové trati tentokrát postrádala obvyklou razanci a klisna připravovaná Charlie Applebym doběhla až čtvrtá, když na vítěznou L'Amour de ma Vie (M. Guyon) ztrácela více než dvě délky.

Do Balanchine Stakes sponsored by District One (Gr. 2, 3 + kl., 1 800 metrů, 200 000 $) na travnaté dráze meydanského závodiště odstartovalo šest klisen a diktování poctivého tempa se krátce po startu ujala loňská vítězka Cheshire Oaks Banoffee (R. Hughes), kterou si z průběžné druhé pozice hlídala L'Amour de ma Vie, zatímco favorizovanou Certify, která se před třemi týdny vítězstvím v mílových Gr. 2 Cape Verdi Stakes úspěšné vrátila na dostihové dráhy po více jeden a čtvrt roku trvající pauze, neboť byla jedním z 22 godolphinských koní, jež byli postiženi zákazem startu kvůli dopingové aféře trenéra Mahmooda al Zarooniho, její jezdec Mikhael Barzalona držel na konci pole, stejně jako Christophe - Patrice Lemaire svoji Flotillu, loňskou vítězku Poule d'Essai des Pouliches, francouzské Jarní ceny klisen. Toto pořadí vydrželo až do vytočení do cílové rovinky, kde zhruba pět set metrů před cílem přišel rozhodující okamžik dostihu - nástup druhé z Cape Verdi L'Amour de ma Vie, na který příliš vzdálené soupeřky nedokázaly adekvátně zareagovat a tak bělka připravovaná Piou Brandtovou mířila k cíli a před pronásledovatelkami si udržovala pohodlný zhruba dvoudélkový náskok. Cílem proběhla první s náskem jedné a tří čtvrtin délek na Flotillu, která za sebou o krátkou hlavu udržela Pearl of Africa (J. Spencer), zatímco vnějškem jdoucí Certify nestihla více než půl délky vzdálené čtvrté místo, navíc pravděpodobně narazila na svůj distanční strop, neboť její finiš postrádal obvyklou razanci, což mohlo být způsobeno právě dvěma sty metry navíc oproti úspěšnému vystoupení na scéně Cape Verdi Stakes.

Díky pětileté L'Amour de ma Vie slavili první dubajské vítězství jak trenérka Pia Brandtová, tak i jezdec Maxime Guyon, který dostih hodnotil takto: "Běžela skvělý dostih již minule, když chytla těsně před cílem a tentokrát měla celý furlong navíc. Jsem velmi rád, protože je to moje první vítěztsví v Dubaji a doufám, že bude v pořádku pro příští start, který je plánovaný na Super Saturday."

Druhým nejvýznamnějším dostihem mítinku byl inaugurační ročník listed Dubai Millenium Stakes (listed, 3 +, 2 000 metrů, 200 000 $) ve kterém si Godolphin alespoň částečně spravil náladu, když v dramatickém doběhu zvítězila druhá z loňské Prix de l'Opera Tasaday (S. de Sousa) o krk před německým "hříšníkem" z Meandreho Preis von Europa Empolim (A. de Vries), třetí místo jeden a čtvrt délky zpět získal de Kockův Mujaarib (P. Hanagan).