Most: O krk úspěšný My Afantou

Mostecký hipodrom zažil nejrychlejší Cenu Jockey clubu České republiky v historii zásluhou tříletého hnědáka My Afantou, který v koncovce dvoukilometrového klání předčil zlepšeného Gloushka. Svěřenec Tomáše Šatry vybojoval druhé životní vítězství v desátém startu. Zklamínám skončilo vystoupení koní narozených na jižní polokouli. V rámcovém programu se nejvíce dařilo žáku Michalu Machovi, který si připsal dvě vítězství a celkem jich v letošní sezoně nasbíral rovný tucet. V 3ampionátu mu tak patří sedmá příčka. Pokud chcete vědět více o dění v Mostě, čtěte dále naši podrobnou reportáž.


Pěkné odpoledne z mosteckého hipodromu, kde bude ve 13.45 hodin zahájen další dostihový den sezony 2012, jehož vrcholem bude Cena společnosti Bioveta na 2000 metrů se sedmičkou účastníků. Pojďme se podívat na změny v dostihovém programu, ke kterým došlo před začátkem odpoledne. Ve druhém dostihu nestartuje sedmička Sagitárius, ve čtvrtém dostihu se nepředstaví devítka Roxala a v závěrečné klání bude bez veteránky Mafiry, která měla nosit číslo osm. Celkem se tak dnes divákům představí 67 koní, 52 v rovinových dostizích a 15 na překážkách. V sedlech koní bude 29 jezdců. Nejvíce příležitostí má žokej Jiří Chaloupka, který absolvuje všech šest rovinových klání. Mostecká dráha je dobře připravena, její stav je 4,0 - pružná.


1. dostih - Ange Guardian stylem start-cíl


Pořadí (stch, 4+, 3300 m, IV. kat.): 1. Ange Guardian (ž. Stromský, trenér Ministr, Stáj Anděl strážný), 2. Neicer, 3. Dobby, 4. Annabella, 5. Lumineux. Výrok: 12 - 1 1/2 - 5 - 1 1/4. Čas: 4:10,51.


Úvodní bod programu se proměnil v sólo jednoho koně. Čtyřletého hnědáka Ange Guardian posunul žokej Marek Stromský do čela krátce po startu a ten svou pozici udržel s převahou až k cílovému mezníku. Nejvážnějším soupeřem mu byl ryzák Neicer, ale ten se v cílové rovině koukal na lídra s odstupem několika délek. Žokej Marek Stromský si připsal desáté jubilejní vítězství sezony 2012 a je na druhém místě průběžného hodnocení šampionátu. "Nechal jsem ho cválat to jeho, je to trochu nepříjemný kůň, protože tahá. Ale nechal jsem ho cválat, ale neměl problémy s dýcháním, což se podařilo a v závěru ho nechytli. Na skocích neměl žádný problém, je to velmi dobrý skokan. Jediným probléme je, ž je trochu hektický na startu," sdělil po doběhu žokej Marek Stromský. "Možná to bude znít namyšleně, ale věřil jsem mu, že vyhraje právě takto," dodal trenér Ministr, pro kterého to bylo první letošní překážkové vítězství.


2. dostih – Stylem start-cíl se prosadil také Crazy Carrot


Pořadí (3+, 1600 m, hdcp IV. kat.): 1. Crazy Carrot (ž. Koplíková, trenérka Maršíčková, Jamax), 2. Primus Pastoralus, 3. Adina, 4. Meteorit, 5. Nipur. Výrok: 1 - 1 1/4 - 2 - 1. Čas: 1:40,72.


Druhý dostih nabídl, druhé vítězství stylem start-cíl, také se jednalo o zástupce žlutozelených barev. Čtyřletého ryzáka posunula Ingrid Koplíková krátce po startu do čela a nikomu ze soupeřů nedovolila dostat se před něj. Velkou radost tak navrátilkyně ze Španělska udělal především trenérce Miroslavě Maršíčkové, která si připsala první letošní vítězství. "Počkal si na Inku, před dvěma týdny nám s ním Pinďa trochu poradil, trochu jsme mu prodloužili distanci a navíc Inka po startu udělala falešné tempo a v závěru měl ještě z čeho, soupeři na něj neměli, vyhrál v pohodě," jen se sumívala trenérka. Crazy Carrot se na dráze představil potřinácté a připsal si druhé vítězství. Když Crazy Carrot přišel zpět k vážnici ozvalo se mohutné "Inka, Inka!". "Je to super pocit se takto vrátit, tempo jsem udělala podle něho a vyšlo to, bylo to úplně v pohodě," doplnila jezdkyně, pro kterou to bylo první tuzemské vítězství sezony 2012, dvě vybojovala na Pyrenejském poloostrově, kde byla se svým manželem Václavem Janáčkem.  


3. dostih – Nejlepší finiš prokázal Mi Benedict


Pořadí (stch, 4+, 3800 m, III. kat.): 1. Mi Benedict (Kubík, trenér Josef Váňa, Rennstall Darboven), 2. Black Diamond, 3. Kirasjer, 4. Nikan, Invaze. Výrok: 5 - 2 - 3/4 - 6. Čas: 4:41,78.


Josef Váňa vyhrál Cenu stejnojměnného filmu. Mezi osmi startujícími byla dvojice, kterou připravuje a obsadila první dvě místa. trochu překvapivě se prosadil Mi Benedict s Michalem Kubíkem, který měl lepší závěr než Black Diamond. Michal Kubík, jehož hlavu zdobí světlý melír, se po doběhu jen usmíval. "Přesně podle pokynů trenéra jsem si počkal až k poslednému skoku a potom nastoupil. Mi Benedict běhal dobře už v průběhu sezony, ale nestačilo to na vítězství. Minule v Lysé byl blízko, ale neviděl na skok, a tak spadl, ale dnes jsme si to vynahradili. Měl ho jezdit Pepča Bartoš, ale dal přednost Black Diamondovi, kterého bude jezdit i v následujících startech. Myslím, že mu to po dostihu bylo líto," prozradil Michal Kubík, který si připsal druhé letošní vítězství. Pro trenéra Josefa Váňu ot bylo jubilejní dvacáté vítězství letos na překážkách. Od startu dostihu udávala tempo dvojice Invaze a Kirasjer, ale ti neměli v cílové rovině potřebné zrychlení a propadli se na nižší příčky.


4. dostih – Hawa Bali se prosadil dobrou koncovkou


Pořadí (3+, 2000 m, hdcp III. kat.): 1. Hawa Bali (žk. Mach, trenér Kotáb, Lokotrans), 2. Gambellina, 3. Echo Rules, 4. Love Style, 5. Chrissio. Výrok: 6 - krk - 1/2 - 3/4. Čas: 2:06,71.


Druhý rovinový dostih programu zahájila Ingrid Koplíková stejně jako ten první, s hnědkou Love Style udávala tempo. Progres svěřenkyně trenérky Pejškové skončil v cílové rovině, kde se začal prosazovat Hawa Bali s žákem Michalem Machem a suverénně zvítězil. "Po startu jsem měl sedět v koních, hlídal jsem si, abych měl dobrou pozici do roviny, což se mi podařilo, když se zatáčelo do roviny už jsem byl na druhém místě, trochu jsem ho povzbudil, okamžitě zabral a bylo rozhodnuto. Myslím si, že 2000 metrů jsou jeho ideální distance. Potřebuje totiž cválat a mít v dostihu klid a pohodu, což se dneska podařilo," sděloval žák Michal Mach, prot kterého to bylo již jedenácté letošní vítězství. Trenér Eduard Kotáb jen doplnil. "Most a Karlovy Vary jsou pro něj ideální dráhy, dá se zde běhat 2000 metrů, nyní už ho necháme běhat v Praze. Do dnešního dostihu mu všechno pasovalo, dráha, váha, a tak jsem věřil, že by se mohl prosadit."  


5. dostih – Rabbit Verglas konečně opustil nezvítězivší


Pořadí (3letí, 2000 m, IV. kat.): 1. Rabbit Verglas (ž. Verner, trenér Allan Petrlík, Rabbit Trhový Štěpánov), 2. Jantar, 3. Sabana, 4. Divoká Domina, 5. Ussurijská tygřice. Výrok: 1 - 4 - 3/4 - 1/2. Čas: 2:08,71.


Ač měla hnědka Sabana vnější startovní box ještě před obloukem se dostala do vedení a tempo udávala až do cílové roviny, kde přišel nástup Rabbit Verglase s Janem Vernerem. Poosmé startující Rabbit Verglas se poprvé prosadil. Trenér Allan Petrlík si připsal již devatenácté vítězství sezony a potvrdil první příčku v šampionátu. Jan Verner si připsal sedmnácté vítězství. "Velmi dobře to odjezdil Honza Verner, který to ještě do roviny podjel. Rabbit Verglas je trochu složitějším koněm, který má hlavně problémy s cestováním, snad mu vítězství pomůže k lepším výsledkům," chvílil především žokeje Allan Petrlík. "Měl jsem ideální dostih, otevřelo se mi to v cílové rovině, kde jsem mu musel dát trochu více ran bičíkem, ale zrychlil a když se dostal přes koně, tak už se mu chtělo závodit. Ale cestuje stále divně," doplnil Jan Verner. V posledních mtrech se snažil o progres také Jantar, ale dostal se pouze na délku od vítěze.  


6. dostih – Dramatická koncovka pro Champagne Rose, podruhé úspěšný žák Mach


Pořadí (3+, 1800 m, II. kat.): 1. Champagne Rose (žk. Mach, trenér Drlík, Stáj Görgl), 2. Swakopmund, 3. Amssio, 4. Green World, 5. Matter for Love. Výrok: hlava - krk - 1/2 - 3. Čas: 1:55,06.  


Režie dostihu se ujali tříletí Green World a Amssio a jejejich taktika nebyla vůbec špatná, neboť až na cílové pásce se prosazovali koně, kteří byli schováni v druhém sledu Champagne Rose a Swakopmund. O osudu dostihu musela rozhodnout cílová kamera, neboť rozestupy byly centimetrové. Champagne Rose se optě prosadil po více než dvou měsících. První triumf vybojoval 24. červena ve Velké Chuchli. "Po vítězství se vždy raduju, ale tady jsem si vůbec nebyl jistý, až když jsme se vraceli zpátky, tak mi řekli, že jsem vyhrál, ale opravdu jistý jsem si nebyl. Jinak průběh dostihu jsem měl stejně dobrý jako s Hawa Bali. Jen jsem podle trenéra musel počkat s finišem, co nejdéle to šlo," usmíval se dnes podruhé úspěšný Michal Mach. Tradičně málomluvný Jaroslav Drlík doplnil. "Je mu jedno jestli běží 1800, 2200 nebo 2400 metrů, ale záleží na průběhu dostihu, protože má krátký a rychlý konec." Ten dnes odpoledne Champagne Rose skutečně ukázal a potřetí v kariéře zvítězil. Trenér si připsal deváté vítězství.


 7. dostih – Cena společnosti Bioveta – My Afantou se prosadxil dobrou koncovkou


Předstartovní kurzy: 1 Gloushek 12:1 (8:1), 2 Storm Chispazo 3,5:1, 3 Elmal 8:1 (6:1), 4 Skarabeus 2:1 (2,5:1), 5 Moon Spun 4:1 (3,5:1), 6 Lysyan 10:1 (7:1), 7 My Afantou 4,5:1 (4:1).


Pořadí (3+, 2000 m, I. kat.): 1. My Afantou (ž. Srnec, trenér Šatra, Dr. Charvát), 2. Gloushek, 3. Skarabeus, 4. Lysyan, 5. Storm Chispazo. Výrok: krk - 1 1/4 - 3 1/2 - 12. Čas: 2:04,94 (rekord dostihu)


Opět přišla ke slovu cílová kamera. My Afantou útočil zvenčí a Gloshek hájil svou pozici blíže bariéře. Po startu podle očekávání vystřelil do čela Skarabeus, snažila se ho držet Moon Spun, ale té na protilehlé rovině došel kyslík a v cílové musela být dokonce zdražena. Z boje o přední příčky vycouval i druhý kůň z jižní polokoule Storm Chispazo, a tak si to o vítězství rozdávali staří známí, které jsem již v Česku několikrát viděli. "Ještě v polovině v cílové rovinky jsem nevěřil, že bych se mohl prosadit, ale jak jsem se na Gloushka dostáhl, už jsem věděl, že to bude dobré. V polovině cílové rovinky se dostal do potřebného tempa, chytl svou dynamiku. Od začátku to bylo hodně rychlé, nestíhal, ale dal jsem mu čas, aby se dostal na nohy a potom mohl ukázat svou třídu," sděloval spokojený Martin Srnec, pro kterého to bylo čtvrté letošní vítězství na českých drahách, stejně jako pro trenéra Tomáše Šatru. My Afantou se prosadil podruhé z deseti vystoupení. Trenér Šavujev jen konstatoval. "Ještě budou muset se asi lépe zaklimatizovat, potřebují více času. Byl to jejich první start v Evropě."   


8. dostih – Zápaďák se podruhé prosadil


Pořadí (3+, 1600 m, hdcp V. kat): 1. Zápaďák (Murzabajev, trenér Bartoš, Novák-Kochánky), 2. Talbec, 3. High Storm, 4. Shaarinka, 5. Beatrix. Výrok: 1 1/2 - 3 - 2 1/2 - 3. Čas: 1:42,81.


Mezi nejslabší kategorií koní se pokusila zopakovat svůj triumf v Netolicích Sharinka, která od prvních mterů udávala tempo před Laretou. V cílové rovince přišel mohutný nástup Zápaďáka, který si pod Bauyrzhanem Murzabajevem doběhl pro druhé letošní vítězství, to první slavil před dvěma měsíci v Lysé nad Labem také v páté kategorii. "Je to náladový kůň, v Lysé nad Labem se mu nechtělo, a tak jsme skončili špatně. Také mu nevyhovuje, pokud je na závodišti cesta, kterou musí skočit, tady v Mostě žádná cesta naštěstí není, a tak může cválat bez problémů. Já jsem si počkal až nahoru  atam jsem začal útočit a vyšlo to. Koně znám dobře z práce, a tak vím, co na něj platí," doplnil Murzabajev, který má na kontě čtyři vítězství v sezon, stejný počet vítězství má na svém kontě i trenér Josef Bartoš.


To je poslední informace z pátého dostihového dne sezony 2012 na mosteckém hipodromu. Na shledanou při dalším dostihovém dění v České republice.