Šafář: Nyani Tomba byl dlouho podceňovaný

Nejlepším mílařem mezi „čistokrevnými“  českými  účastníky Velké ceny Prahy se stal poněkud nečekaně Nyani Tomba.  Svěřenec Heleny Blažkové, líbivě odježděný Jaromírem  Šafářem, zastínil slovutnější jména a i když si připsal jen druhé místo za Limariem,  jeho výsledek mohl realizační tým uspokojit.  Mimo jiné i proto, že „přebil“ stájové druhy v čele s mosteckým Lysyanem. Majitel jediného vítězství z osmnácti životních startů tak nepochybně dosedl mezi nejužší tuzemskou mílařskou elitu.

„Já myslím, že on je dost podceňovaným koněm,“ uvažoval po doběhu  žokej Jaromír Šafář, jenž na vítězný pocit v sedle tohoto koně dosud čeká (jediné vítězství získal Nyani Tomba v Rakousku pod Britem Moffattem…). „V poslední době se ale pravidelně umísťoval a neměl tam starty, které by byly nějakým zklamáním.  My jsme už před Cenou Prahy věděli, že do elitní společnosti mezi mílaři u nás patří, a jsem rád, že se to na dráze  potvrdilo.“ 

V samotném průběhu dostihu si Šafář těžko mohl přát lepší vývoj,  byť třetí Kendy se v závěru zdál nebezpečný. „On je Nyani Tomba takový kůň, co se musí držet zezadu, jeho akce  přijde na 400 metrů, ale ne víc. My se právě dostali do situace, že těch  jeho 400 metrů bylo pryč a  soupeři se nevzdávali. A tak jsme byli nakonec rádi, že jsme druhé místo udrželi,“ komentoval Šafář a liboval si nad bojovností v podání Nyani Tomby.

Ten je nositelem stejných dostihových barev jako Lysyan, v sobotu poněkud zklamavší. „Ty dva koně se dá ale těžko srovnávat,“ líčí Šafář své pocity. „Lysyan  byl takový, že strašně dlouho dospíval, pořád se učit. Tady Nyani  Tomba, to bylo něco jiného. Pořád měl spoustu jiných starostí, a tak proběhla jeho kastrace. Od té doby e to kůň, s jakým se dá pracovat, uklidnil se a je  pořádně ovladatelný.  A jeho kvalitě to určitě pomohlo,“ připomíná Jaromír Šafář zkušenosti s Nyani Tombou, z nějž se pro příští rok může zřejmě vyklubat mílař mezinárodní třídy.